Grip Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Siz de sık sık grip olmaktan mı muzdaripsiniz? Peki, hiç grip tedavisinde bir şeyleri yanlış yaptığınızdan şüphelendiniz mi?

Kış hastalıkları denildiğinde ilk akla gelen grip, kimi zaman soğuk algınlığıyla karıştırılabiliyor. Bu karışıklığın altında, grip ve soğuk algınlığının benzer belirtileri göstermesi yatıyor. 

Tedavi edilmediği durumlarda ölümcül bile olabilen grip hastalığının vücudumuzdaki organizmalara yerleşip kronikleşmesini engellemek çok önemli. Ancak grip tedavisinde kulaktan dolma bilgilerin kullanılması ve yanlış yargılar tedavi sürecini zorlaştırabiliyor.

Grip tedavisinde erken tanının önemini daha iyi anlamak adına "Grip Salgınında İlk 48 Saat Çok Önemli!" başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz. 

Peki, özellikle kış mevsiminde pek çok kişide görülen ve kişilerin günlük yaşamını sekteye uğratan grip hastalığı hakkında en çok neleri yanlış biliyoruz? Grip tedavisinde en çok inanılan 6 yanlış yargıyı bir araya getirdik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Grip Tedavisinde Yanlış Olan 6 Yargı
 

Grip Basit Bir Enfeksiyondur

Ani ateşlenme, aşırı yorgunluk ve kuru öksürük şeklinde kendini gösteren grip hastalığı hafife alınmamalıdır. Grip tedavisi geciktiğinde, bağışıklık sistemi daha da zayıflayarak zatürreye dönüşebilir. 

Grip Aşısı Her Zaman Korur

Grip aşısının etkisini gösterebilmesi için 2-3 haftalık bir süreye ihtiyaç var. Bu nedenle grip aşısının grip olmadan önce ve sonbaharın başında yapılması gerekiyor. Aksi halde grip aşısı bile gripten korumaya yetmiyor. Grip aşısı ve aşının zamanlaması için detaylı bilgiyi "Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?" başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Gripten Korunmak için Maske Yeterli

Kalabalık ortamlarda hızla yayılan gripten maske takarak %95 oranında korunmak mümkündür. Ancak gripli kişi ile yakın temasa girerken veya gripli kişinin özel eşyalarını kullanırken maske takmanın bir anlamı olmayacaktır.

Bol C Vitamini Gripten Korur

C vitamini hastalıklar karşısında bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizi sağlar, vücudunuzun grip gibi sağlık problemlerine karşı dirençli olmasını kolaylaştırır. Ancak yüzlerce çeşit grip virüsü varken, gripten korunmada C vitaminin tek başına etkisi olamaz.

Grip İlaçları Hastalığı Atlatmanızda Yeterli Olur

Grip hastalığının tedavisinin uzamasında hastalığın ayakta geçirilmeye çalışılması en büyük etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Oysa, grip veya soğuk algınlığına neden olan enfeksiyonların yayılmamasında ilaçlardan daha önemlisi istirahat ve izolasyon. İstirihat ederek grip tedavisinin süresi kısalabiliyor.

Grip Tedavisinde Mutlaka Antibiyotik Kullanılmalı

Antibiyotikler, bakterilere karşı kullanılan en güçlü silahlar olarak karşımıza çıkıyor. Ancak antibiyotik kullanımı gribe yakalanan herkes için gerekli olmayabiliyor. Antibiyotik kullanımına gerekli olup olmadığını anlamak için; hastanın muayenesindeki genel klinik durumu, laboratuvar değerleri ve enfeksiyonun olduğu şüphelenilen bölgeden alınan kültür sonuçlarını baz almak gerekiyor.

"Grip veya soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisi ne kadar tutar ki?" diye düşünmeyin. Ailenizin her bir üyesinin yıl içerisinde bir kaç kere gribe yakalanması, bütçenize ekstra yük olacaktır. Oysa, uygun fiyatlarla alacağınızsağlık sigortası poliçesi ile sağlık giderlerini düşünmek durumunda kalmazsınız.

Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin sunduğu avantajlı sağlık sigortası paketlerini detaylı bir şekilde görmek, birbirleriyle karşılaştırmak ve sizin için en uygun olan poliçeyi kolayca satın almak için sigorta sorgulama yapmanız yeterli. En uygun sağlık sigortası fiyatlarına ulaşmak için dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL