Griple Mücadele için En Etkili Taktikler

Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişimleri vücudumuzun savunma mekanizmasını etkileyerek, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları hastalıklarına açık hale gelmemize sebep oluyor. Sonbahar ve kış aylarının en sık görülen hastalığı olan grip çoğu zaman üzerinde durulmayan, ayak üstü atlatılacak bir hastalık olarak görülür. Ancak hastalığın ilerleyen dönemleri hayati tehlikeye sebep olacak şiddette olabilir.
 
sağlık sigortası
Bu nedenle gripten korunmak, sağlıklı ve uzun bir ömür için önemlidir. Sağlığınızı korumanız için griple en etkili mücadele yöntemlerini sizin için bir araya getirdik.
 

Griple Mücadelede En Etkili Yöntemler Hangileridir?

 

Grip Aşısı

 
Gripten korunmanın en temel noktası, güçlü bir bağışıklık sistemidir. Gribe karşı aşılanmak, vücudunuzu güçlendirmek için yapılacakların başında gelir. Çeşitli türlerde grip virüsleri olduğundan, grip aşısı her yıl yenilenmelidir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından içinde Türkiye'nin de bulunduğu, dünyanın çeşitli bölgelerinde sürekli izlemeler yapılarak salgın yapma olasılığı bulunan virüs tipleri belirlenmektedir. Örgüt, belirlediği bu virüs tiplerini aşı üreticilerine bildirerek aşıların içerisinde bulunmalarını zorunlu olarak sağlamaktadır. Böylece aşıların içeriğinde, salgın yapma olasılığı en yüksek olan virüsler bulunmakta ve bu şekilde en doğru korunma sağlanmaktadır. Grip aşısı % 70-90’lar civarında bir koruma sağlamaktadır. Ancak 6 aydan küçük bebeklerin, yumurta yediğinde alerjik şoka girenlerin, hamileliğinin ilk üç ayında olanların grip aşısı olması tavsiye edilmemektedir. Bu konudaki en doğru bilgi için doktorunuzun görüşünü almayı unutmayın.
 
 

Güçlendirici Besinler

 
Metabolizmanızı güçlü kılacak besinler tüketin. Dengeli beslenin. Vücudunuzun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminleri yeterli olarak almazsanız, vücut direnci düşer ve solunum organlarındaki mukoza hücreleri de bu durumdan etkilenir. A ve C vitaminlerinin bolca bulunduğu ıspanak, yeşil biber, havuç, brokoli, kabak, karnabahar, mandalina, portakal, maydanoz, domates, roka, tere gibi meyve ve sebzeleri bolca tüketin. Ayrıca siyah çay ve kahve içmek yerine bitki çayları, özellikle de C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu çayını tercih edin. Yeterli beslenemediğinizi düşünüyorsanız vitamin takviyesi alın.
 

Hareketli Bir Yaşam

 
Sağlıklı yaşam için ilk koşul düzenli beslenmekse, hemen arkasında spor yapmak yer alır. Spor yaparken salgıladığınız hormonlar, hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Yetişkin birinin haftada üç gün, birer saat spor yapması önerilmektedir. 
 

Yeterli Sıvı Alımı

 
Susuzluk hissetmemeniz, su içmenizi engellememeli. İhtiyaç duymasanız da günlük 8-10 bardak su mutlaka için. Solunum mukoza hücrelerinin nemli olması, virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlar. Ayrıca mikropların ciğerlerden ve solunum sisteminizden dışarı atılması için de bol su tüketimi önemlidir. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacının azaldığı kış mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi faydalıdır. 
 

Kötü Alışkanlıklara Veda

 
Sigara, alkol gibi vücut direncinizi düşürecek kötü alışkanlıklardan uzak durun. Ayrıca virüs yüklü damlacıklar, sigara içilen ortamlarda dumana yapıştıkları için hastalık yapıcı özellikleri artmaktadır. 
 

Temizlik Ön Planda

 
Kişisel temizliğinize çok dikkat edin. Sık sık ellerinizi yıkayın. Ellerinizle göz ve ağız temasınızın olmamasına ve ortak eşya kullanımına dikkat edin. Toplu yaşanan yerlerde kullanılan havlular, bardaklar, tabaklar, çatallar, kaşıkların temizliği konusunda hassas olun. Bu hem kendiniz hem de çevreniz için gereklidir.
 
Grip mevsiminde kalabalık ortamlardan ve hastalanmış kişilerle yakın ilişkiden mümkün olabildiğince kaçının. Kalabalık yerlerde grip olan bir kişinin aksırması ile virüsler büyük bir hızla hareket ederek 3- 4 metre uzağa yayılabilir. Bu nedenle özellikle bu tür yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek, temizliğe özen göstermek gibi basit tedbirler ile gripten korunabilirsiniz. 
 

Dinlenme Saatlerini İhmal Etmeyin

 
Yeterince uyumaya ve dinlenmeye özen gösterin. Griple mücadelede istirahat en önemli konuların başında gelir. Bir gece uykusuz kalındığında, virüslere karşı savaşan vücut hücreleri yarı yarıya azalmaktadır. Çocukların da mutlaka erken saatte yatmasına özen gösterin. Uykularını almış olmaları hem büyümelerini sağlayacak hem de bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapacaktır. 
 

Giyiminize Özen Gösterin

 
Havanın durumuna göre terlemeyecek ve üşümeyecek şekilde giyinin. Soğuğa maruz kalma, ıslanma bağışıklık sisteminde zayıflamaya neden olur. Soğuk havalarda iç mekanlar ısıtılmış olduğundan, içeri girince üzerinizdekilerin bir kısmını çıkartacak şekilde giyinmeniz tavsiye edilir. 
 
“Soğan yöntemi” adı verilen bu giyim tarzı ile en iç katmanda kısa kollu bir t-şört veya buz, onun üzerinde bir hırka ve dışarısı için kalın, soğuktan ve yağmurdan koruyucu bir palto giyilmekte, daha sonra bulunulan ortama göre bu katmanlardan biri veya daha fazlası çıkartılarak vücudun ortam ısısına tam olarak uyum sağlanması amaçlanmaktadır. 
 

Stres Kaynaklarına Dikkat

 
Stres, vücut direncini azaltarak hastalıklara davetiye çıkaran en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle, stresinizi ve olumsuz etkilerini azaltıcı uğraşlar edinin. Gün içinde sizi strese sokan olayları gözlemleyin ve bunların üzerinizdeki etkilerini azaltmaya çalışın. Stres kaynağınızın farkında olmanız, ona karşı önlem alabilmenizi sağlar. 
 
Örneğin trafikten kurtulmak için elinizden bir şey gelmiyorsa, buna sürekli sinirlenmek yerine trafikte aklınızı başka yerlere verecek bir takım uğraşlar edinin. Sesli kitaplardan sevdiğiniz bir tanesini alıp yol boyunca dinlemek kafanızı rahatlatmaya yardımcı olabilir. Aynı şekilde iş yerinizdeki stres kaynaklarınızı ortadan kaldıramıyorsanız, bunların üstesinden gelmek için farklı yollar deneyin. Sevdiğiniz bir radyo kanalını açmak, arada bir dışarı çıkıp temiz hava almak ve kısa öğlen yürüyüşleri olumlu düşünmenizi sağlar ve stresinizi azaltmaya yardımcı olur. 
 
Grip sadece sizi değil, çevrenizi de etkileyen, bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Bu mevsimde özellikle çocukları korumak büyük önem taşıyor. Kendinizin ve ailenizin sağlığını güvence altına almak için özel sağlık sigortası yaptırmayı ya da var olan sigortanızı yenilemeyi ihmal etmeyin. İhtiyaçlarınıza özel, en kapsamlı ve uygun fiyatlı sağlık sigortası teklifinizi almak için 444 24 00 numaralı telefondan 7/24  Sigortam.net uzmanlarına ulaşabilir ve uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL