Güneş Çarpması ve Sıcaklara Karşı Korunma Önerileri

Yaz aylarında özellikle çocukların ve ileri yaştakilerin korkulu rüyası olan güneş çarpması, gerekli önlemler alınmadığı takdirde çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Özellikle yazın güneşlenerek kısa sürede bronzlaşma hedefi ile başlayan aktiviteler, ne yazık ki ortaya çok ciddi sorunların çıkmasına neden olabiliyor.

Genellikle uzun süre güneş altında kalan kişilerde, özellikle de daha çok çocuklarda görülen bir yaz rahatsızlığı olan güneş çarpmasından korunmanın en etkili yolu, yaz aylarında güneş ışınlarının yoğun olduğu öğle saatlerinde dışarıya çıkmaya kaçınmaktan geçiyor. Daha çok baş ağrısı, bulantı, kusma ve ateşle kendisini gösteren bu hastalık, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda ortaya ölümcül riskler çıkarabilme potansiyeline sahip. Hastalık ilk evrelerinde ruhsal durum bozuklukları, yürümede zorlanma, sersemlik, daha ileri evrelerinde ise bilinç kaybına kadar uzanabilir. Uzmanlar, güneş çarpması belirtileri gösteren hasta için mutlaka bir sağlık ekibinin çağırılmasını, bu süreye kadar ise hastanın serin bir yere götürülerek, başına soğuk kompres veya buz torbası konulmasını, eğer ateş çok yüksekse vücudun ıslak bir çarşafla sarılmasını ve sonrasında da serin bir cankurtaranla sağlık biriminine götürülmesini tavsiye ediyorlar.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Hastalık Belirtilerinde Yapılması Gerekenler

 • Hasta için acilen tıbbi yardım çağrılmalı.
 • Hasta gölge bir yere götürülmeli ve vücut sıcaklığı 38° – 39° dereceye düşene kadar soğutma işlemleri yapılmalı.
 • Hastaya kesinlikle alkollü içecek verilmemeli.
 • Hastanın bilinci yerindeyse içecek verilebilir, ancak bilinç kaybı yaşıyorsa kesinlikle içecek verilmemelidir, aksi takdirde hasta boğulma tehlikesi yaşayabilir.
 • Hastada kusma gözleniyorsa yan yatırılmalıdır.

Güneş Çarpması Neden Olur?

Vücudumuz yaz aylarında olağan işleyişini sürdürmek için bazı serinletme yöntemleri kullanır. Bunlardan biri damarlarımızın genişleyerek deriye daha fazla kan taşımasıdır. Diğeri ise ter bezlerin salgıladığı tuzlu salgı ile deriyi serinletme yöntemidir. Vücudumuzun aşırı sıcaklara karşı oluşturduğu bu savunma sistemi kimi zaman yetersiz kalabildiği gibi, güneş çarpmasında sıcaklık dışında farklı etkenler de tetikleyici olabiliyor. Yetersiz sıvı tüketimi, aşırı alkol kullanımı, aşırı kilo gibi.

Çocuklar ve Yaşlılar Büyük Risk Altında

Çocukların ve yaşlıların güneş çarpmasından daha fazla etkilenmelerinin sebebi ise vücutlarındaki söz konusu savunma sistemlerinin yetersiz olmasıdır. Güneş çarpmasında sıcaklık dışında farklı etkenler de tetikleyici olabiliyor. Yetersiz sıvı tüketimi, aşırı alkol kullanımı, aşırı kilo gibi.

Çocukları Koruma Yöntemleri

Güneş çarpması riski, yetişkin bireylere oranla çok daha yüksek olan çocukların, bu hastalıktan korunmaları için aşağıdaki önlemler alınabilir.

 • Çocuğunuzu güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu 10:00 – 15:00 saatleri aralığında mümkün olduğunca güneş ışığına maruz bırakmayın.
 • Çocuklar için bir diğer güneşten korunma yöntemi ise gölge kuralıdır. Gölgenizin kendinizden daha kısa olduğu vakitlerde çocuğunuzu dışarıya çıkartmamaya çalışın.
 • Çocuğunuzun güneş çarpması tehlikesinden uzak tutmak için şapka, uzun kollu tişört gibi koruyucu ürünler kullanın.
 • Güneş ışınlarına karşı %100 koruyucu kenarları kapalı güneş gözlükleri tercih edin.
 • Güneşten koruyucu kremler kullanılabilir, 6 aydan küçük bebekler içinse krem kullanmak yerine, gölgelikli bebek arabası gibi ürünler kullanılmalıdır.
 • Güneş ışınları kadar, bu ışınları yansıtan alanlar da çocuğunuz için potansiyel tehdit alanlarıdır. Beyaz kum ve su, güneş ışınlarını yüksek oranda yansıtma özelliği taşırlar.

Çocuğunuzun tatilde yaz hastalıklarına yakalanmaması için Çocuk Sağlığını Yaz Sıcağından Korumanın 7 Yolu başlıklı haberimizi okuyabilir,çocuğunuzu hastalıklar ve diğer olası tehlikelere karşı çocuk sağlık sigortası kapsamındaki avantajlardan yararlanarak güvenceniz altına alabilirsiniz.

Siz de çok geç kalmadan Sigortam.net’i ziyaret edin veya 444 24 00’ı arayın, kendiniz ve aileniz için özel sağlık sigortası kolaylıklarından bir an önce yararlanmaya başlayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL