H3N2 Virüsü Nedir?

H3N2 Virüsü, son günlerde Türkiye’yi sarsan bir hastalık olarak sıkça konuşuluyor. Biz de H3N2 Virüsü nedir?, H3N2 Virüsü belirtileri neler?, H3N2 Virüsü tedavisi nelerdir? gibi soruların cevaplarını yazımızda paylaştık.

Türkiye’de salgın hale gelen H3N2 Virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. Grip salgınına neden olan bu virüs, H1N1 virüsü olarak adlandırılan ve ‘domuz gribi’ olarak bilinen virüsten çok daha ağır bir hastalık dönemi geçirtiyor. Vücudu mikroplara karşı savunmasız bırakan bu virüs, bulaştığı kişiyi halsizlikten yatağa düşürüyor ve bu nedenden dolayı hastaneler dolup taşıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Aşı Olun Virüsten Kurtulun!

Konuyla ilgili açıklama yapan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kış mevsimiyle birlikte grip hastalığının çok arttığını, beklenen bir durum olsa da insanların grip olmamak için çeşitli önlemler alması gerektiğini vurguladı. Ceyhan: “Bu senenin önceki senelerden farkı şu; grip aktivitesini geçen seneye göre iki hafta önce görüyoruz. Her yıl böyle bir dönemde artış görülüyor. Bu yıllardır gribe yakalandığımız bir virüs, geçen sene iki hafta sonra bunu görmüştük. Bu yeni bir virüs olmadığı için bir salgın beklemiyoruz. Nüfusun % 2’si enfekte olduysa, aşılama oranının da % 4 civarında olduğunu düşünürsek, daha önceki yıllardan bağışıklık da dikkate alındığında nüfusun % 80 – 90’ı gribe duyarlı. Bu seneki grip aşısının içinde H3N2 virüsüne karşı koruyan antijen var. İnsanlar, şu anda aşı olurlarsa 6 ay boyunca bundan kurtulabilirler.”

Gribi Küçümsemeyin!

Gripten dünyada her yıl 500 bin kişinin öldüğünün hesaplandığına dikkat çeken Ceyhan, “Her şeyden önce % 3 ölüm riski olan bir hastalık. En çok insanlar neden ölmüştür diye sorarsanız, tartışmasız grip denilebilir. 1918 – 1920 yıllarında görülen meşhur İspanyol gribi sırasında 150 milyon insan ölmüş, arkasından iki büyük daha salgın olmuş. Asya gribi, Hong Kong gribi, birinde 3,5 milyon diğerinde 1,5 milyon insan ölmüştür” dedi. Gribin tehlikeli bir hastalık olması nedeniyle aşısının da bulunduğunu belirten Ceyhan, kalp, akciğer, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olanların, şeker hastalarının, 65 yaş üzerindeki yetişkinlerin, kreş ya da okula giden küçük çocukların, risk grubunda olanların, sağlık çalışanlarının grip aşısı yaptırabileceğini söyledi.

El Temizliğine Dikkat!

Grip olan kişilerin halk arasına çıkmaması gerektiğini vurgulayan Ceyhan, hasta kişilerden de uzak durulması gerektiğini belirtti. Gripten korunmak için el yıkamanın önemine dikkat çeken Ceyhan: “Hastalıklardan korunmak için avuçlarımızı, parmaklarımızı ve parmak aralarını, tırnaklarımızın içlerini temizleyecek şekilde ellerimizi sabunla yıkamalıyız” dedi. İnsanların hastayken öpüşme ve sarılma ve tokalaşma alışkanlığından vazgeçmesi gerektiğini ifade eden Ceyhan, öpüşmenin, tokalaşmanın sadece grip değil, menenjit, zatürre, tüberküloz, su çiçeği gibi bir çok solunum yolu ile bulaşan hastalıklara yol açtığını vurguladı. Ceyhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Grip dönemlerinde sadece selamlaşmayı öğrenmemiz lazım. Mikroplar en çok elle taşınır, birinin elini çok zorunlu değilsek sıkmayalım, her gördüğümüzü sarılıp öpmeyelim. Öksürürken, aksırırken ağzı kapatma alışkanlığını kazanmamız lazım. Bunun dışında para üzerinde bir sürü bakteri barındırır. İnsanlar hasta oluyor, o paraya dokunuyor ve bu para elden ele dolaşıyor, paraya dokunduğumuz zaman el temizliğine dikkat etmemiz lazım. Eğer dışarıdaysak alkollü bir el dezenfektanı ile elimizi mutlaka temizlemeliyiz.”

H3N2 Virüsünden korunmak için H3N2 Virüsünden Korunmak İçin Tüyolar yazımızı mutlaka okumalısınız.

Sigorta şirketleri tarafından sunulan sağlık sigortası paketlerine bir kaç dakika içerisinde ulaşmak ve size özel teklifinizi almak için özel sağlık sigortası başvuru formumuzu doldurun. Tüm sorularınız için Sigortam.net uzmanlarına 7/24 ulaşmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayın. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL