Hamilelikte Beslenme için Altın Kurallar

Beslenme, insan yaşamının her döneminde, her evresinde önemsenmesi ve dikkat edilmesi, basite alınmaması gereken bir konu. Ancak gebelikte beslenme 2 kat daha da önem arz ediyor. 

Sağlıklı ve doğru bir gebelik evresi geçirmek, bebeğinizin normal kiloya ulaşmasını ve dünyaya yeterli besin depolarını oluşturmuş olarak gelmesini sağlamak, lohusalıkta bebeğinize vereceğiniz sütün kaliteli olmasını sağlamak için gebelik öncesinden gelen gıda tüketimi alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmek bu süreçteki önemli adımlar.

Bu noktada bilmeniz gereken en önemli nokta; gebeliğinizin kaçıncı evresinde olursanız olun sağlıklı beslenme konusunda geç kalmadığınızdır. Beslenme konusunda atacağınız her olumlu adım hem kendinize hem doğacak bebeğinizin faydasına olacaktır.

Gebeliğin başlangıcından, gebeliğin sonuna hatta doğum sonrasında dahi yapacağınız iyileştirmeler bebeğinizin demir ve vitamin depoları oluşturmasını sağlar.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Gebelik evresi; günlük kalori, alınması gereken vitamin, mineral ve temel gıdaların alınması ihtiyacının artış gösterdiği bir dönemdir. Bu evrede en doğru beslenme şekli; tüm temek besin maddelerinin herbirini tüketmekle birlikte, düzenli beslenmektir. Ancak düzenli olarak alınması gıdalardan kasıt asla şeker ve yağ miktarı yüksek besinler değildir, bunlar kalori oranları yükek olmakla birlikte bebeğinize ve size hiç bir faydası olmayan gıda maddeleridir.

Gebelikte Beslenme Önerileri

 

 • Gebelik sırasında özel durumlar haricinde düzenli vitamin kullanımı gerekli değildir, ihtiyaç duyulan vitaminlerin tümü düzenli beslenme yolu ile alabilir.
   
 • Sıradan zamanlarda insanların alması gereken gıdalar 3 öğünlü sınırlı olsa da gebelik döneminde bu öğün sayısı 5’e çıkmalıdır. Burada amaç midenin aşırı dolmasını engellemek ve şişkinlik şikayetlerini en aza ingirgemektir.
   
 • Temel bir besin maddesi olan suyu sık sık tüketmek, hamilelerin kabızlık yaşamasına engel olacak, yaz aylarında yaşanan halsizlik şikayetlerini azaltacaktır.
   
 • Aşırı çay ve kahve tüketiyorsanız, gebelik döneminde bu alışkanşlığınızı gözden geçirmelisibniz. Çünkü; aşırı tüketilen çay ve kahve gibi içecekler besinlerle aldığınız demirin emilimini azaltacaktır. Bu sebeple bu tür içeceklerde kısıtlamaya gitmelisiniz.
   
 • Fazla tüketimi insan sağlığını olumsuz etkileyen alkol bebeğin gelişiminde de kusurlar yaratabileceğinden uzak durulması gereken bir içecektir.
   
 • Gebelikte vücudun alması gereken sıvı miktarı ve kan hacmi % 50 oranlarında artar. Bu nedenle anne adaylarının vücudundaki sıvı dengesini sağlaması çok önemlidir. Anne adaylarının gün içerisinde 2 litre sıvı alması gereklidir.
   
 • Gün içinde bolca sebze ve meyve tüketilmesi, anne adaylarının demir emilimini arttırmakla birlikte bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Her ne kadar tükkettiğiniz gıdalar bebeğinizin ve sizin sağlığınızı doğrudan etkilese de sizin dışınızda gerçekleşebilme ihtimali olan olumsuz durumlar yaşanabilir. Ancak bu durumlara engel olmak mümkün. Uygun primlerle alacağınız özel sağlık sigortası kendi sağlığınızı, özel sağlık sigortası poliçesine eklettireceğiniz doğum teminatı ile bebeğinizin sağlığını teminata alabilirsiniz. 

Doğum Teminatı Hakkında Bilgi Alabilmek için Yararlanabileceğiniz Konular

Sağlık Sigortasında Limitsiz Doğum Avantajı

Doğum Teminatlı Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?

Uygun sigorta primleri için ise dilerseniz Sigortam.net’e gelin, dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL