Hepatit Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün her yıl hepatite dikkat çekmek için etkinlikler düzenlediği “Dünya Hepatit Günü” için bu yıl “Hepatiti Önleyin, Hemen Harekete” geçin teması kullanıldı.

Hepatit Nedir?

Hepatit hastalığının en bilinen anlamıyla karaciğer iltihabıdır. Oluşumunda ise birçok farklı neden söz konusu olabilir. Bu nedenlerin en başında ise viral enfeksiyonlar gelmektedir. Hepatite sebep olan viral enfeksiyonlarda ( A,B, C, D, E) virüs tipleri bulunmaktadır.

Özellikle hastalığın Hepatit B ve Hepatit C türleri uzun süreçte karaciğer hastalıkları, şiroz ve karaciğer kanseri gibi problemlere neden olma potansiyellerine sahip olmaları nedeniyle, ayrı bir öneme sahiptirler. Dünya’da tahminen en az 500 milyon insanın Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarına enfekte olduğu düşünülmektedir. Her 3 kişinden bir kişinin ise bu hastalığa en az bir defa maruz kaldığı belirtilmektedir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

En Yaygın Bulaşma Yoları

Kontrol edilmemiş kan ürünlerinin kullanılması.

Sterilize işlemleri gerçekleştirilmemiş gereçlerle diş müdahaleleri veya tıbbi müdahaleler.

Doğum sırasında anneden bebeğe.

Daha önce kullanılmış enjektör paylaşımları.

Diş fırçası ve traş bıçağı gibi eşyaların ortak kullanımı.

Temizlik, hijyen, sterilize işlemlerinin gerektiği gibi gerçekleştirilmemiş dövme gereçleri veya vücut takıları.

Güvenli olmayan cinsel ilişki.

Hepatit B’den Korunma Yoları

Hepatit B virüsünden korunmanın en etkili yolu ise aşılanmaktır. Oldukça güvenli  ve virüse karşı etkili bir aşı olan Hepatit B aşısı, bebeklerde ilk olarak doğum sonrasında olmak üzere 1 aylık ve 6 aylıkkken olmak üzere toplamda 3 doz şeklinde ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Hepatit C hastalığına karşı ise henüz bir aşı geliştirilememiştir, bu hastalık için korunma yöntemleri ön plandadır.

Hepatitin Diğer Türleri

Hepatit A virüsü ise gıda veya su ile oluşabilen, salgınlara yol açma potansiyeli olan, bulunulan ortamda hijyen şartlarının yetersiz olması gibi durumlarda kolaylıkla bulaşabilen bir hastalık türüdür. Çocukluk dönemlerinde kendisini pek belli etmeyerek hafif belirtilerle ilerleyen hastalığın etkisi, ilerleyen yaşlarda ise kendisini iyice hissettirmeye başlar. Hepatit D virüsü ise sadece Hepatit B virüsü taşıyan kişilerde hastalığa neden olur. Hepatit B virüsünün olmadığı durumlarda ortaya çıkmaz. Ancak Hepatit B hastalığının daha hızlı ve daha ağır bir şekilde seyretmesine neden olur. Hepatit E virüsü (HEV) fekal-oral (dışkı ile temas) yollları ile bulaşabilmektedir. Genellikle hem vahşi, hem de evcil hayvanlarda bulunabilir. Yaşça çocuklara göre erişkinlerde daha sık görülmektedir.

Hem kendinizin, hem de sevdiklerinizi, beklenmedik hastalık risklerine karşı Özel Sağlık Sigortası avantajları ile güvence altına alın. Sağlık sigortası başvurunuzu ister Sigortam.net üzerinden online olarak, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı üzerinden sigorta uzmanlarımızla görüşerek kolaylıkla gerçekleştirin.

Benzer İçerikler