Horlama Deyip Geçmeyin

Özellikle aşırı kilo problemi yaşayanlarda ve daha çok erkeklerde görülen horlama, gece uyku sırasında sağlıklı bir uyku uyuyamamanın yanında başta kalp krizi olmak üzere birçok tehlikeyi de tetikleyebiliyor.

Genellikle horlama problemi yaşayanlar ile aynı çatıyı paylaşan kişilerin tatlı sitemlerine konu olan bir sorun olarak karşımıza çıkan horlama, horlayan kişide çok ciddi sağlık problemlerin kaynağı veya tetikleyici olabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Uzmanlar horlama problemi yaşayan kişilerin, uykuları sırasında sağlıklı ve yeterli oksijen alamamaları nedeniyle, kalp ve akciğer problemleri yaşayabileceklerini, hatta kalp krizi ve tansiyon yükselmesi gibi sorunlarla karşılaşabileceklerini belirtiyorlar.

Horlamanın Sebepleri

Aşırı Kilo

Obeziteye bağlı fazla kilolar, boyun çevresinde aşırı yağlanmaya ve boğaz kısmındaki titreşen yumuşak doku miktarının çoğalmasına neden olduğu için, horlama probleminin en fazla görüldüğü grubu oluşturur.

Aşırı kilolular, kilo vermeye başladıkları andan itibaren ise horlama şikayetlerinin gün gün azaldığını fark edebilirler. Ancak horlamaya neden olarak farklı problemler de bulunuyorsa, kilo vermek tek başına yeterli olmayabilir.

Seçilen Uyku Pozisyonu

Sırt üstü uyumak boğaz kaslarının gevşemesine ve daralmasına sebep olacağı için, horlamaya neden olan bir diğer faktördür. Uyku sırasında, uyku pozisyonunuzun farkında olmasanız bile, horlama nedeniyle uyandığınızda veya birisi sizi uyandırdığında, yan yatarak uyumaya çalışmanız, daha sağlıklı bir gece geçirmenize katkıda bulunabilir.

Alkol Kullanımı

Alkol kullanımı sonrasında bütün vücut kaslarında olduğu gibi, boğaz bölgesindeki kaslarda da bir gevşeme meydana gelir. Bu durum da horlamaya davetiye çıkartır. Bu nedenle horlama problemi yaşamak istemeyenlerin, gece yatmadan önce alkol kullanmamaları tavsiye ediliyor.

Anatomi

Uyku sırasında solunum yolu ne kadar darlaşırsa, horlamanın şiddeti de o kadar artar. Bu nedenle horlamaya ağız içindeki dokuların anatomik yapısı da neden olabilir. Örneğin normalden daha uzun ve yumuşak küçük dil veya şişmiş lenf bezleri ,bademcikler horlamaya neden olan diğer etkenlerdir.

Alerji

Özellikle bahar aylarının başlarında ortaya çıkan polenlerle kendisini gösteren, halk dilindeki adıyla saman nezlesi, solunum yolunda birtakım problemlere sebep olarak, nefes alış verişini olumsuz yönde etkilemesi sebebiyle horlamaya neden olabilir.

Sinüzüt

Sinüs boşluklarının bakteriyel veya virüs kaynaklı enfeksiyonlar sebebiyle iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan sinüzüt, ağrı, basınç, tıkanıklık ve geniz akıntısı gibi problemlere yol açarak, solunumu olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle horlamaya sebep olabilir.

Uyku Apnesi

Solunum yolunda bulunan kas ve çene problemlerinde veya büyük bir dil ya da büyük bir küçük dil gibi nedenlerle boğazın tıkanması sonucunda uykuda solunumun kısmen ya da tamamen durmasına sebep olan uyku apnesi, horlama problemi yaşayanlarda çok sık görülen bir hastalıktır. Uyku apnesi problemi yaşayan kişilerde horlama çok gürültülü olur. Bu problemi yaşayan kişiler nefessiz kalmaları nedeniyle uykularından uyanabilecekleri gibi, kimi zaman ise farkında bile olmazlar. Söz konusu nefes problemleri gece boyunca saatte 10 veya 100 defa ortaya çıkabilir. Uyku apnesi, gün içinde kişilerin sağlıklı bir uyku uyuyamadıkları için yorgun hissetmelerine sebep olmakla birlikte, kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyecek daha tehlikeli problemlerin de tetikleyicisi olabilir.

Sağlığınızı ve Bütçenizi Güvence Altına Alın

Görüldüğü gibi horlama probleminin kökeninde birden çok farklı neden olabilir. Sizin için en doğru teşhisi ise şüphesiz ki doktorunuz koyacaktır. Karşılaşabileceğiniz sağlık problemleri için istediğiniz donanımda bir sağlık kuruluşunda hizmet almak ve bütçenizi sarsmamak istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanmaya başlayın. Kendiniz ve ailenizin sağlık güvenliği için yaptırmak istediğiniz sağlık sigortasına ister online olarak Sigortam.net, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı üzerinden hemen ulaşın.

Benzer İçerikler

Güneş Sigorta’dan Özel Sağlık Sigortası Teklifi Alın Güneş Sigorta'dan
Özel Sağlık Sigortası Teklifi Alın!
  ...
 • Sağlık sigortası teklif formunu doldurun.
 • Güneş Sigorta ve Sigortam.net ile...anlaşmalı diğer şirketlerin tekliflerini görün.
 • Size özel sağlık...sigortası tekliflerini karşılaştırın.
 • Bütçe ve ihtiyacınıza en uygun paketi belirleyin.
 • ...
 • Online ya da 444 24 00'i arayarak poliçesinizi satın alın.
Güneş Sigorta hakkında bilgi almak için Güneş Sigorta sayfamızı ziyaret edin.  

Güneş Sigorta Özel Sağlık...Sigortası Sigortam.net'te

Özel sağlık sigortası fiyatları kişisel özelliklerinize, geçirilmiş rahatsızlıklara, hastane...ağına ve poliçe limitleri gibi detaylara göre farklılık gösterir. İhtiyaçlarınıza en uygun sağlık sigortasını bulmak için...Sigortam.net'in size sunduğu güvenli karşılaştırma platformundan faydalanın. 7/4 hizmet veren sigorta uzmanlarımızdan merak...ettiğiniz her konuda destek alabilir, sağlık poliçenizi telefonda satın alabilirsiniz. Sigortam.net'ten hizmet alabileceğiniz...diğer sigorta şirketlerini görmek için tıklayın: Anlaşmalı Sigorta...Şirketleri
Anadolu Sigorta Özel Sağlık Sigortası Geri Ödeme Talep Adımları
Anadolu Sigorta ile anlaşmalı olmayan bir sağlık kurumundan veya kurumun anlaşmalı...olduğu halde direkt ödeme alamadığınız durumlarda aşağıdaki adımları izleyerek sağlık tazminatınızın daha hızlı...ödenmesini sağlayabilirsiniz.  

Sigorta Şirketine Göndermeniz Gereken Evraklar

Tazminat geri ödeme sürecinizi...hızlandırmak için aşağıdaki evrakları sigorta şirketinizin hasar departmanına kargo ile göndermeniz gereklidir.
  ...
 • Fatura aslı.
 • Tazminat talep formu ( Doktor, kaşe ve imzalı ) -  Anadolu Sigorta tazminat talep formu örneğini...indirmek için tıklayın.
 • ...
 • Reçete aslı, ilaç küpürü, kasa fişi
 • Tahlil, tektik istek kağıdı ve sonuç raporları
 • Gereklilik...halinde doktor raporu / Epikriz
 

Kargo Teslim Adresi ve İletişim Bilgileri

Gerekli evrakları...hazırladıktan sonra aşağıdaki adrese kargo ile göndermelisiniz. Adres: Anadolu Sigorta Sağlık Sigortaları...Müdürlüğü / Sağlık Tazminat Ödemeleri Rüzgarlıbahçe Mahallesi Kavak Sokak No:31 Kavacık /...istanbul Müşteri Hizmetleri : 0850 744 07...44 www.bireyselsagliktazminat@anadolusigorta.com.tr  

Geri Ödemenizin Takibini Sigortam.net Yapsın

Özel sağlık sigortası geri ödemelerinizin takibinin Sigortam.net tarafından yapılmasını istiyorsanız, fatura...fotokopisini saglikhasar@sigortam.net adresine mail...atın, uzman müşteri temsilcilerimiz ödemenizle alakalı tüm bilgilendirme...sürecinde size yardımcı olsun. Unutmayın, Sigortam.net 7 gün 24 saat yanınızda!  

Ödeme Ne Zaman...Gerçekleşir?

Anadolu Sigorta sağlık sigortası geri ödemeleri kargonun kuruma ulaştığı günden itibaren...5 iş günü içerisinde değerlendirilmeye alınmaktadır. Ödemenin gerçekleşmesi ise doktor raporuyla birlikte...10 iş gününü bulmaktadır. Ödemeler Pazartesi, Salı ve Cuma günleri yapılmaktadır.