444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak: Yok Ederek Var Olmayı Önlemek Sektörün Elinde

17 Mayıs 2010
Sigortacı
 
“Ülkemizde hâlâ sigorta denildiğinde akıllara kasko-trafik geldiği düşünülürse, bunun zarar ederek ‘piyasada tutunma, yaygınlaşma, varlığını sürdürme, yok ederek var olma’ durumuna gelmesini önlemek de sektörün elinde. Çıkış yolu da aslında, içinden bir türlü çıkmak istemediğimiz bu garip paradoksun içinde.” 
 
Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, 2010 yılının 2009 yılından daha iyi olmayacağı görüşünde. Mali gelirlerin de azaldığı mevcut ekonomik ortamda, yeni hesap düzenlerinin sigorta şirketlerine getirmiş olduğu yüklere rekabet hırsının yok ediciliği de eklendiğinde sektörün 2010 yılı kârının yüzde 1’e bile yaklaşamayacağını ileri süren Koçak sözlerini şöyle sürürdü: “Şirketler artık gerçekten sigortacılık yaparak kâr etmek zorunda. Mali kârlar yerine, teknik kârların olduğu bilançoları görebilmemiz için yıkıcı rekabet yerine doğru fiyatlandırma ile poliçe tanzimi gerekli görünüyor. Sigortalılık oranının ve kişi başı ortalama prim üretiminin alternatif ürünlerle arttırılarak sektörün kasko-trafik kıskacından da sıyrılması ve teknik kârlılığı yüksek ürünleri tüketiciye pazarlaması gerekli. Ayrıca maliyetlerin, dolayısı ile hasarların, komisyonların ve diğer giderlerin kontrolü ve yönetilmesi de kârlılığı etkileyen önemli unsurlardan birisi olarak karşımızda duruyor.”
 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 
 
Sağlık, kasko ve trafik gibi branşlarda zararın büyük olmasının sebebi olarak prim üretimlerinin de yüksek olmasını gösteren Recep Koçak, “Diğer açıdan satışı daha kolay olan kasko ve trafik sigortalarından aslında teknik kâr edilmemesi için bir sebep yok gibi. Ülkemizde hâlâ sigorta denildiğinde akıllara kasko-trafik geldiği düşünülürse, bunun zarar ederek ‘piyasada tutunma, yaygınlaşma, varlığını sürdürme, yok ederek var olma’ durumuna gelmesini önlemek de sektörün elinde. Çıkış yolu da aslında, içinden bir türlü çıkmak istemediğimiz bu garip paradoksun içinde” şeklinde ifadelerde bulundu. 
 
Zararın temel sebebinin yanlış fiyatlandırma olduğunu vurgulayan Koçak, “Sonuçları etkileyen hesaplama mantıklarının değişmesi ve bunların etkileri her ne kadar önemli olsa da, matematik olarak yaptığımız fiyatlandırma sonucu değiştirmekte. 2009 yılındaki ekonomik daralmanın yansıması ile düşen prim gelirlerinde 2010 yılında artış beklememize rağmen, rekabet koşullarının tüm şirketler için yıpratıcı olması ve maliyetlerin de sürekli artması sebebi ile sektörün zararının artacağını düşünmekteyiz” dedi.
 

 

‘Büyük kentlerde fiyat artışı trafiği olumlu etkiledi’

 
Trafik poliçelerinde hasar primin yüksek olduğu büyük şehirlerde fiyatlarda artış olmasının sonuçların iyileşmesini bir miktar etkilediğini de belirten Recep Koçak sözlerini şöyle tamamladı: “2008 yılında karşılıklarda yapılan düzenlemelerin devirler sebebi ile 2009 yılına olumlu katkısı da, 2009 yılı teknik zararın azalmasını sağlayan unsurlardan biri olmuştur. Rekabetin yoğun yaşandığı trafik poliçelerinde fiyat ve hasar ile birlikte verilen komisyonların kontrolü sektör kârlılığına olumlu katkı sağlayacaktır. Sağlıklı yapılanma sürecinde, ‘Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın uygulamaya geçirilmesinin sigortalılık oranını ve prim gelirlerini arttıracağını düşünmekteyiz. Tasarlanan yeni durum paralelinde geliştirilecek yeni ürünlerle daha geniş kitleler tarafından satın alınabilir olması sağlanacak, üretimin artışı paralelinde pastanın büyümesi ile kârlılık sağlanabilecektir.” 

 
  

Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

02 Haziran 2010 Çarşamba
Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

30 Mayıs 2010 Pazar
Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması. 

Allianz Dinamik Sağlık Sigortası

08 Mayıs 2010 Cumartesi
Allianz, limitsiz doğum, sınırsız ve yüzde 100 ödemeli yatarak tedavi teminatı, spor merkezleri, diş klinikleri ve optik mağazalarında yüzde 50’ye varan indirim imkanı sağlıyor.