Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak: Yok Ederek Var Olmayı Önlemek Sektörün Elinde

Sigortacı
“Ülkemizde hâlâ sigorta denildiğinde akıllara kasko-trafik geldiği düşünülürse, bunun zarar ederek ‘piyasada tutunma, yaygınlaşma, varlığını sürdürme, yok ederek var olma’ durumuna gelmesini önlemek de sektörün elinde. Çıkış yolu da aslında, içinden bir türlü çıkmak istemediğimiz bu garip paradoksun içinde.”

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak: Yok Ederek Var Olmayı Önlemek Sektörün ElindeIşık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, 2010 yılının 2009 yılından daha iyi olmayacağı görüşünde. Mali gelirlerin de azaldığı mevcut ekonomik ortamda, yeni hesap düzenlerinin sigorta şirketlerine getirmiş olduğu yüklere rekabet hırsının yok ediciliği de eklendiğinde sektörün 2010 yılı kârının yüzde 1’e bile yaklaşamayacağını ileri süren Koçak sözlerini şöyle sürürdü: “Şirketler artık gerçekten sigortacılık yaparak kâr etmek zorunda. Mali kârlar yerine, teknik kârların olduğu bilançoları görebilmemiz için yıkıcı rekabet yerine doğru fiyatlandırma ile poliçe tanzimi gerekli görünüyor. Sigortalılık oranının ve kişi başı ortalama prim üretiminin alternatif ürünlerle arttırılarak sektörün kasko-trafik kıskacından da sıyrılması ve teknik kârlılığı yüksek ürünleri tüketiciye pazarlaması gerekli. Ayrıca maliyetlerin, dolayısı ile hasarların, komisyonların ve diğer giderlerin kontrolü ve yönetilmesi de kârlılığı etkileyen önemli unsurlardan birisi olarak karşımızda duruyor.”

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sağlık, kasko ve trafik gibi branşlarda zararın büyük olmasının sebebi olarak prim üretimlerinin de yüksek olmasını gösteren Recep Koçak, “Diğer açıdan satışı daha kolay olan kasko ve trafik sigortalarından aslında teknik kâr edilmemesi için bir sebep yok gibi. Ülkemizde hâlâ sigorta denildiğinde akıllara kasko-trafik geldiği düşünülürse, bunun zarar ederek ‘piyasada tutunma, yaygınlaşma, varlığını sürdürme, yok ederek var olma’ durumuna gelmesini önlemek de sektörün elinde. Çıkış yolu da aslında, içinden bir türlü çıkmak istemediğimiz bu garip paradoksun içinde” şeklinde ifadelerde bulundu.
Zararın temel sebebinin yanlış fiyatlandırma olduğunu vurgulayan Koçak, “Sonuçları etkileyen hesaplama mantıklarının değişmesi ve bunların etkileri her ne kadar önemli olsa da, matematik olarak yaptığımız fiyatlandırma sonucu değiştirmekte. 2009 yılındaki ekonomik daralmanın yansıması ile düşen prim gelirlerinde 2010 yılında artış beklememize rağmen, rekabet koşullarının tüm şirketler için yıpratıcı olması ve maliyetlerin de sürekli artması sebebi ile sektörün zararının artacağını düşünmekteyiz” dedi.

‘Büyük kentlerde fiyat artışı trafiği olumlu etkiledi’

Trafik poliçelerinde hasar primin yüksek olduğu büyük şehirlerde fiyatlarda artış olmasının sonuçların iyileşmesini bir miktar etkilediğini de belirten Recep Koçak sözlerini şöyle tamamladı: “2008 yılında karşılıklarda yapılan düzenlemelerin devirler sebebi ile 2009 yılına olumlu katkısı da, 2009 yılı teknik zararın azalmasını sağlayan unsurlardan biri olmuştur. Rekabetin yoğun yaşandığı trafik poliçelerinde fiyat ve hasar ile birlikte verilen komisyonların kontrolü sektör kârlılığına olumlu katkı sağlayacaktır. Sağlıklı yapılanma sürecinde, ‘Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın uygulamaya geçirilmesinin sigortalılık oranını ve prim gelirlerini arttıracağını düşünmekteyiz. Tasarlanan yeni durum paralelinde geliştirilecek yeni ürünlerle daha geniş kitleler tarafından satın alınabilir olması sağlanacak, üretimin artışı paralelinde pastanın büyümesi ile kârlılık sağlanabilecektir.”

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL