Kahvenin Faydaları

Kahve, günlük hayatımızın bir parçası, hatta kültürümüzde "40 yıl hatırı" olan tek içecek. Aşırıya kaçılmadığı takdirde vücudumuz için faydası da olduğu biliniyor. Özellikle astım üzerindeki olumlu etkileri neredeyse 150 yıl önce saptanmış. Kahvenin nefes yollarını açıcı, solunumu rahatlatıcı, astıma ve broşite iyi gelen özellikleri mevcut.
Bunlar dışında son yıllarda yapılan araştırmalar ile düzenli ve ölçülü miktarda kahve içen kişilerde diyabet, parkinson, bazı kanser çeşitleri, böbrek ve safra kesesi taşları gibi hastalıkların daha az görüldüğü belirlenmiş.
 
Kahvenin bu etkisi içerdiği kafein maddesinden dolayıdır. Kafein, belli miktarlarda alındığında yararlı olduğu kadar, kalp ve damar sistemi hastalıklarında ve hamilelikteki doz aşımlarında tehlikeli ve ölümcül bir maddedir. Bu durumu da göz ardı etmeden, günlük önerilen miktarın aşılmaması sağlık için faydalı olmaktadır. 
Kahvenin bilinen faydaları
 
Kahvenin faydaları konusunda her yıl yeni bir madde ekleniyor. Şimdiye kadar belirlenen en önemlileri şöyle:

Kolesterol Düşürücü

 
Kahvenin fazlasının kolesterolü olumsuz etkilediğine dair söylentiler olsa da konsantre kahveler yerine, kahve çekirdeğinden yapılan kahvelerin kötü kolesterolü düşürdüğü ve kolesterol hastaları için faydalı olduğu belirtiliyor.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Ağrı Kesici

 
Ağrı kesicilerin etkisini yüzde 40 oranında artırıyor. Hatta bazı anestesi uzmanları, ameliyat sonrası ağrıları dindirmek için hastalara kahve içmeyi öneriyor.
 

Cildi Koruyucu

 
Kahve güneş ışınlarının neden olduğu cilt kanserinden koruyor. Fiziksel egzersizle birlikte ölçülü kahve tüketimi, güneşin ultraviyole B (UVB) ışınlarının yol açtığı kanserojen etkileri ortadan kaldırabiliyor.
 

Safra Taşlarını Yok Edici

 
Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretiyor. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taşından şikayet ettiği belirtiliyor.
 

Parkinson Düşmanı

 
Yapılan bir araştırmada günde bir fincan kahve içen erkeklerin parkinson hastalığı riskinin yüzde 40'a varan oranlarda azaldığı ortaya çıkarılmış. Bununla beraber menopoz sonrası ostrojen terapisi gören kadınlarda kahve tüketimi Parkinson Hastalığı riskini arttırmakta.
 

Şeker Hastalığı İçin Uyarı Sinyali

 
Şeker hastaları için önerilmiyor fakat hastalığın erken uyarı sinyali olarak kabul ediliyor.
 

Kanserin Düşmanı

 
Antioksidan açısından en değerli maddelerden biri olması dolayısı ile göğüs ve pankreas kanserlerinin de düşmanı.
 

Konsantrasyon Arttırıcı

 
Kafeinin uyarıcı özelliği nedeni ile kahve konsantrasyonu artırıyor. Sabahları içilen kahve, güne daha zinde başlamayı sağlıyor.
 

Kalori Yakıcı

 
Spordan yaklaşık bir saat önce içilen bir fincan kahve kalori yakımını artırıyor.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Karaciğere Faydalı

 
Kahve, sirozun engellemesine yardımcı oluyor. Kahve tüketmek özellikle siroz yüzünden oluşan karaciğer kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikâyet ettiği görülüyor.
Kahve fazla tüketildiğinde neler oluyor?
 
Kahvenin aşırı tüketimi, içerdiği kafein maddesinin zararlarını ortaya çıkartıyor. Bunlar arasında:
 
– Kalp ve damar hastalıklarında artış, kalp ritmi bozukluğu, çarpıntı
– Mide hastalıkları, ülseri tetikleme
– Kan şekerinin yükselmesi, şeker hastalığının olumsuz etkilenmesi
– Vücutta su kaybı yaratması
– Anne karnındaki bebeğin üzerinde olumsuz etkisi
 
gibi etkiler bulunmakta. 
Sağlıklı bir hayat için kahve tüketimi
 
Dengeli beslenme vücudumuza giren tüm yiyecekler için geçerli. Kahve de bunlardan biri. Uygun şekilde alındığında faydalı, bir o kadar da keyifli.
 
Tüm dünyada "kahve" kelimesi, sıcak sohbetle birlikte anılır. Arkadaşımızla, evimize gelen misafirlerimizle birlikte içtiğimiz sıcacık kahvenin ve sohbetin tadına doyum olmaz.
 
Kahvenin tıbbi faydalarının daha iyi bilinmesi, eminiz bundan sonraki dost sohbetlerinizi daha da keyifli hale getirecektir. 
 
Hem kendinizin hem de ailenizin sağlığını güvence altına almak artık çok kolay. Bir kaç adımda size en uygun özel sağlık sigortasına ulaşmak için Sigortam.net'i ziyaret edin, sigorta danışmanlarımız sizi en iyi ve en güvenli şekilde yönlendirsin. 

Benzer İçerikler

Şifa Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı...özel hastaneler ve sağlık merkezinden daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmeti alırsınız. Poliçe teminatlarınıza göre...yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız karşılanırken siz yalnızca katkı payınızı ödersiniz. Size en yakın özel...sağlık kuruluşlarının hangi anlaşmalı sigorta şirketleri ile...anlaşmalı olduğunu Sigortam.net üzerinden öğrenerek sigorta seçiminizi...kolaylaştırın.

Memorial Sağlık Grubu

Memorial Sağlık Grubu, 2000 yılından bu yana İstanbul, Antalya ve...Diyarbakır’da bulunan 8 hastane ve 3 tıp merkezi ile hizmet vermektedir. Memorial Grubu, Tüp Bebek, Genetik, Kalp - Damar Cerrahisi ve...Organ Nakli gibi bölümleri ile Cerrahi Bilimler, Kalp Sağlığı, Kadın Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Robotik Cerrahi gibi...branşlarda hizmet vermektedir.

Memorial Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri Listesi

Memorial Hastanesi ile anlaşmalı...olan aşağıdaki sigorta şirketlerine ait özel sağlık sigortası ürünlerini Sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı...üzerinden satın alabilirsiniz. Acıbadem Sigorta Aksigorta Allianz Anadolu Sigorta Axa Sigorta Ergo Sigorta Groupama Sigorta Güneş Sigorta HDI Sigorta Mapfre Genel Sigorta Ray Sigorta Sompo Japan Sigorta Zurich...Sigorta