Kanserden Korunma Yolları


Ülkemizde kanser görülme sıklığı ve kansere bağlı ölüm oranları gün geçtikçe artıyor.

Türkiye’de her yıl 175 bin kişiye kanser tanısı konuluyor. 2002 yılında ölümlerin %12’si kansere bağlıyken, bu oran 2012’den bu yana %21’e yükseldi.

Yeditepe Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Başak Oyan Uluç, “Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de kanser görülme sıklığı yıllara oranla artıyor. 2015 yılında dünyadaki ölüm sebeplerinde kanser birinci sırada olacak” dedi.

Uluç, kanserin artma nedenlerinden bahsediyor ve kanserden korunma yollarını anlatıyor. Erken teşhişle bu hastalıktan korunulabileceğine dikkat çeken Uluç, kişileri kontrol olma konusunda uyarıyor.

Kanser ile ilgili bütün sorularınızın cevabı için Kanser Rehberi yazımızı mutlaka okuyun.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Kanserin Artmasının Nedenleri:
 

 • Yaşlı nüfusun artması,
   
 • Sigara kullanımı,
   
 • Obezite 
   

Kanser hastalığının artmasında yukarıdaki nedenleri sayan Uluç, tüm kanser türlerinin 3’te 1’inin sebebinin, sigara olduğuna dikkat çekti.

Ülkemizde erkeklerde en sık akciğer, prostat ve mesane kanseri görüldüğünü vurgulayan Uluç, “Kadınlarda ise sırasıyla meme, tiroid ve kolorektal kanserleri en sık görülenler arasında yer alıyor. Kansere bağlı ölümlerde akciğer kanseri ilk sırada bulunurken; bunu mide, lösemi – lenfoma, kolon ve pankreas kanseri izliyor” açıklamasında bulundu.

Uluç’a göre, kanser sebeplerine bakıldığında, bunların %80’inin önlenebilir sebepler olduğunu vurguluyor ve kanseri önlemenin yollarını şöyle açıklıyor.
 

Kanserden Korunmanın Püf Noktaları:
 

 • İdeal vücut ağırlığını koruma,
   
 • Sağlıklı beslenme,
   
 • Sigara ve alkolden uzak durma 
   

İdeal kiloya sahip olmak için sağlıklı beslenmenin en önemli nokta olduğunu belirten Uluç, aşırı kaloriden kaçınılması ve düzenli egzersiz yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Uluç: “Sağlıklı beslenmek ile kastedilen dengeli beslenmek, sebze ve meyveyi bol tüketmek, şekerden uzak durmak, aşırı yağ tüketmemek, posalı gıdalar tüketmek anlamına gelir. İşlenmiş etlerden (sucuk, salam, sosis gibi) uzak durulmalı, aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Ayrıca, yiyeceklerin pişirme yöntemleri de önemlidir. Kızartma, mangalda pişirme, tütsüleme gibi yöntemler kullanılmamalı; haşlama, buğulama ve fırında pişirme tercih edilmelidir. Yeterli miktarda D vitamini de almak büyük önem taşıyor.”
 

Kanserin Tedavisi Mümkün
 

Uluç, erken evrede saptanınca ölümlerin önlenebildiğini, etkin tedavisi mümkün olan ve kolay taranabilen kanserlerde tarama yapılmasını öneriyor. Özellikle meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserlerinde tarama yapılmasının çok önemli olduğunu vurguluyor. “Kanser erken teşhis konulması ve günümüz modern tedavilerinin kullanılması durumunda tedavi edilebilir bir hastalık” diyen Uluç ekliyor: “Başarılı bir tedavi tek branş tarafından yapılamaz. Başarı için multidisipliner yaklaşım, yani Cerrahi, Tıbbi Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Patoloji, Radyoloji, Nükleer Tıp gibi çok sayıda branşın ortak karar vererek hareket etmesi gerekiyor.”

Sigorta şirketleri tarafından sunulan sağlık sigortası paketlerine bir kaç dakika içerisinde ulaşmak ve size özel teklifinizi almak için özel sağlık sigortası başvuru formumuzu doldurun. Tüm sorularınız için Sigortam.net uzmanlarına 7/24 ulaşmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayın. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL