Karda Yürüme Teknikleri | Sağlık Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Karlı Yolda Yürürken Dikkat!

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte kar yağışı da başladı. Kar yağması kartopu oynamak, kayak kaymak gibi eğlenceli anları yaşatsa da yollar buz tuttuğu için yürürken oldukça dikkat edilmesi gerekiyor.

İşe, okula, toplantıya vs. birçok önemli yere giderken karda yürümek aceleye getirilmeden ve çaba gösterilerek yerine getirilmeli, gerekli önlemler alınmalıdır.

Yolda kaymak baş, bacak, boyun gibi vücudun önemli organlarına zarar gelmesine neden oluyor. Dolayısıyla böyle risklerle karşılaşmamak için sizin için hazırladığımız karda yürüme tekniklerini inceleyerek yolunuza devam etmeniz karda yürümenizi kolaylaştıracak, olası kazaların önüne geçmenizi ya da en aza indirmenizi sağlayacaktır.

  

Karda Yürüme Teknikleri
 

 • Acele etmeden, yavaş bir şekilde yürümeye dikkat edilmelidir.
   
 • Yavaş yürüneceği için ulaşılması gereken yere zamanında yetişebilmek için yolda geçecek süreyi hesap ederek, erken yola çıkılması gerekir.
   
 • Buzlanmanın olduğu yerlerden kaçınılmalı, buzlanmanın az olduğu yollardan gidilmelidir.
   
 • Ayaklar soğuğu ilk alan organdır. Dolayısıyla kışlık, su geçirmez, altı kaymayan, hafif olmayan, topuksuz vs. özellikteki ayakkabıların giyilmesi gerekir.
   
 • Buzlanmadan dolayı ayakların burkulması da sıkça görülmektedir. Bu durumda ayak bileğinizi saran ayakkabıları tercih etmeniz yerinde olacaktır.
   
 • Karlı ve buzlu yolda yürürken ayağınızı fazla yukarı kaldırmadan ve küçük adımlarla yürümeye özen göstermelisiniz. 
   
 • Yürüme esnasında ellerin serbest bırakılması ceplere sokulmaması gerekir. Elleri ısıtmak için eldiven takılmalıdır. Çünkü yere düşme durumunda avuç ortasından güç alınır ve bu sayede vücudun daha fazla darbe alması önlenir. Ayrıca eller cepteyken dengede durmak da zorlaşacağı için başın da darbe alma riski fazladır.
   
 • Mümkün olduğunca merdiven ve yokuş bulunan yollar tercih edilmemelidir. Mecburen kullanılması gerekiyorsa trabzanlardan destek alınmalıdır. 
   
 • Elinizde çanta, poşet ya da eşyalar varsa iki el ile birden tutmamalı tek elle taşınmalıdır. Bu sayede en azından tek elle de olsa yere düşme durumunda destek sağlanabilir.
   
 • Giysileriniz çok uzun etek ya da geniş paçalı pantolon olmamalıdır. Bu giyseler düşmenize daha fazla yol açabilir. Yine aynı şekilde çok dar etek gibi kıyafetlerin giyinmesi de yürümenizi zorlaştırır.
   
 • Yolda yürürken buzlu yerlere basmak yerine kar olan kısımlardan gitmek kaymanızı önleyecektir. Ayrıca yürürken yere dikkatlice bakarak yürümek buzlu yerleri daha iyi görmenizi sağlayacaktır.
   
 • Özellikle buz sarkıtlarının olduğu binaların altından geçmemeye özen gösterilmelidir.

Karşılaşabileceğiniz sağlık risklerine karşı özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Bu sayede oluşan masrafları sigorta güvencesine almış olursunuz. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten sigorta sorgulama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigortanızı satın alın. 


Benzer İçerikler

Özel Sağlık Sigortası ve Bekleme Süresi

Özel sağlık sigortası kapsamındaki kimi teminatlar için bekleme süresi gerekir. Bekleme süresi geçmeden teminat kapsamına alınmayacak hastalık ve durumlar, bekleme süresi ile ilgili detaylar için yazımızı okuyun.
 

Devamını Oku

Özel Sağlık Sigortası Hesaplamalarını Neler Etkiler?

Özel sağlık sigortası hesaplamalarındaki değişkenleri öğrenin, en uygun özel sağlık sigortası fiyatları ile hem sağlığınızı hem bütçenizi koruyun

Devamını Oku

Aşırı Tuz Tüketimi Hastalık Riskini Arttırıyor!

Beslenme konusunda ödün vermekte zorlandığımız konulardan biri de tuz tüketimi.Tuz tüketimine dur diyebilmeniz için önerilerimiz var.

Devamını Oku