444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kas Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

11 Mart 2015

Yürümede ve merdiven çıkmada güçlük çekiyor, oturduğunuz yerden kalkmakta zorlanıyorsanız, kas hastalıklarıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Her yaştan insanda kendini gösteren kas hastalıkları, günlük yaşamı kısıtlayan sağlık problemlerinin başında geliyor. 

Peki, kas hastalıkları denilen şey tam olarak nedir?

Kas hastalıkları, vücudun hareket etmesini sağlayan kaslarda oluşan rahatsızlıklardır. Bu hastalıklar, kas hücrelerinin yapısını ve görevini olumsuz etkilemekte, hareket kısıtlılığına neden olmaktadır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 

Bebeklik, çocukluk, ergenlik veya yaşlılıkta hayatın her döneminde ortaya çıkabilecek bu hastalıkla mücadelede teşhis ve önlem büyük önem taşır. Kas hastalıklarının bilinmeyenlerini sizin için sıraladık.

Kas Hastalıklarının Belirtileri Neler?

Kas hastalığı görülen kişilerde ortak belirti kaslarda duyulan güçsüzlüktür. Yürümede bozukluk, merdiven çıkmada ve oturulan yerden hareket etmekte zorlanma en sık görülen diğer belirtilerdir. 

Bebeklerde görülen kas hastalığının belirtisi bebeğin tümüyle gevşek yapıda olmasıdır. Yaş almış, yürüme çağında olan çocuklarda kas hastalığı belirtileri ise yürürken veya merdiven çıkarken çabucak yorulma, sürekli kucağa alınmak isteme şeklinde kendini gösterir.

Ergenlikte ise koşma esnasında yaşıtlarından geride kalma, yürüme bozuklukları, merdiven çıkmada zorlanma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu gibi belirtiler duyulması durumunda, doktora başvurarak uzman desteği alınmalıdır.

Kas hastalıklarının tek belirtisi yürüme bozuklukları değildir. Kasların tutulması sonucu kolları kaldırmak, rafa uzanmak veya saç taramak zorlaşabilir. Bazı durumlarda göz kapakları aşağı düşer, göz hareketlerinde kısıtlamalar olabilir. 

Kas hastalıkları, nadir görülen sağlık problemleridir. Hem nadir görülmesi hem de belirtilerin çeşitli hastalıklarla benzemesi nedeniyle bu hastalıkların teşhisi zor olabilmektedir. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin görülmesi halinde, bir uzman desteği alınmalıdır. Uzman desteğinin alınmasının ardından, bazı kan testleri ve bir takım incelemeler yapılacaktır. 

Kas hastalığının yeterince bilinmemesi, yanlış tanıların koyulmasına neden olabilmektedir. Kas hastalıkları belirtilerin iyi tanınması sonucu erken teşhisle tedavi edilebilir. Ancak tedavi edilemeyen kas hastalıkları da vardır.

İnsanoğlu yaşamı boyunca çeşitli hastalıklarla karşılaşabiliyor. Bu hastalıklar, hem maddi hem de manevi anlamda kişilere büyük sorunlar yaratabiliyor. Bu gibi durumlarda uygun primlerle alınan özel sağlık sigortaları, hem kişilerin sağlık giderlerini karşılıyor, hem de maddi kaygılara son verilmesini sağlıyor.

Türkiye’nin en iyi özel sağlık sigortası şirketlerinin sunduğu avantajları detaylı bir şekilde görmek, birbirleriyle karşılaştırmak ve sizin için en uygun olan poliçeyi kolayca satın almak için sigorta sorgulama yapmanız yeterli. En uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına ulaşmak için dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Sırt, Bel ve Boyun Ağrılarına Son

14 Ekim 2011 Cuma
Ekim bülteni-En yaygın görülen sağlık sorunlarının arasında omurilikle ilişkili olarak sırt, bel ve boyun ağrıları bulunmakta. 

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

08 Mayıs 2014 Perşembe

Sürekli yaşanan baş ağrıları hayattan aldığını zevkleri kabusa mı çeviriyor? Baş ağrısından kurtulmanın yollarını öğrenin.

Boyun Ağrısı için Alınabilecek Önlemler

23 Şubat 2015 Pazartesi

Boyun ağrısından korunmak için gün içindeki davranışlarımıza dikkat etmek gerekiyor. Peki, boyun ağrısı problemi ile karşılaşmamak için neler yapılabilir?