Kemik Erimesinin Önüne Geçmenin Yolları

Toplumumuzda "kemik erimesi" olarak bilinen  Osteoporoz, kemik dokularındaki yoğunluğunun azalması anlamına geliyor. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanan kemik erimesi, kemiklerde zayıflığa ve kırılganlığa neden oluyor. 

Kemik erimesi hastalığı tedavisini geciktirmenin yaratabileceği en ciddi sonuçlar ise kalça, omurga ve bilek kırılmalarına neden olabilmesi. Kemik erimesi, omurga yoğunluğundaki kayıplara ve çökme kırıklıklarına bağlı olarak boy kısalığına veya kamburluğa da yol açabiliyor.

Uluslararası Osteoporoz Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre: Kemik erimesi hastalığı, 60-70 yaşlarındaki kadınların 3’te 1’inde, 80 yaşlarındaki kadınların ise 3’te 2’sinde görülüyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Uzmanlar, doğru beslenme ile osteoporozun önüne geçmenin mümkün olduğunu söylüyor. Ancak kemik erimelerine karşı önlem alındığı takdirde bu hastalık başlangıç aşamasında durdurulabiliyor. Kemik erimesine karşı yapılabilecekleri sizin için sıraladık:

Kemik Erimesinin Önüne Geçmek için 8 Öneri
 

 1. Gün içerisinde ihtiyacınız olan oranda protein tüketimi, kemik ve genel vücut sağlığı için çok önemli. Protein alımının az olması, kas gücü kitlesini riske atıyor. Kişilerin günlük protein ihtiyacı kişiseldir: kişinin yaşına, cinsiyetine, boy ve kilosuna göre değişir. Ancak tüm insanlar gün içerisinde süt ürünlerini sıklıkla tüketmelidir.
   
 2. Proteinler gibi vücudun tuza da ihtiyacı var ancak dozunda. Tuz oranını kaçırmak, vücutta kalsiyum kaybına yani bir şekilde kemik kaybına neden olur. Bu nedenle tuz alımını mümkün olduğunca azaltmalısınız. 
   
 3. Üç bardaktan fazla kahve ve çay tüketimi, kemik erimesinin tetikleyen bir diğer unsurdur. Bu yüzden gün içerisinde kafein içeren içecekleri fazla tüketmemelisiniz. Ayrıca süt ürünlerini kafein içeren içecekler birlikte tüketmemeye özen gösterin. Çünkü; bu içecekler süt ürünlerindeki kalsiyumun alınmasını engelliyor.
   
 4. Alkol tüketiminin aşırıya kaçılmasıda kemik kaybına neden oluyor. Bu sebeple alkol tüketiminin günde 2-3 kadehi aşmaması gerekiyor. 
   
 5. A, E ve C vitamini oranları yüksek olan besinler tüketin. Bu vitaminleri: Brokoli, marul gibi yeşil sebzelerden alabilirsiniz.
   
 6. Kemik erimesini olumsuz etkileyen bir diğer durum da hareketsizliktir. Bu nedenle masa başında çalışıyor olsanız da hareket etmenizi sağlayacak her eylemi değerlendirin. İmkanınız varsa, haftada 3 veya 4 gün, 30 dakikalık egzersizler yapın. 
   
 7. Taze sebze ve meyve tüketimine dikkat edin. Kalsiyumun yanı sıra sebze ve meyveler de kemik sağlığında destekleyici rol oynuyor.
   
 8. Aşırı kilo kaybetmemeye çalışın. Vücut kitle indexi belli bir oranın altında olan kişiler kemik erimesine daha yatkındır. Aşırı zayıflığın yanı sıra cilt altı yağ kitlesinin az olması da osteoporozu olumsuz etkiler.

Sağlıklı beslenme kemik erimesi gibi pek çok hastalığa karşı kalkan görevi görür ancak oluşan hastalığın tedavisinde sağlıklı beslenme yeterli değildir. 

Önüne geçilemeyen sağlık problemleri, hem maddi hem de manevi olarak büyük kayıplara neden olabilir. Bu kayıplara karşı önlem olabilecek en ideal yöntem ise özel sağlık sigortası yaptırmaktır. Çünkü; günümüzde en basit hastalıkların bile tedavisi ciddi bir bütçeyi gerektirebiliyor.

Siz de hala özel sağlık sigortası güvencesine sahip değilseniz, Sigortam.net üzerinden özel sağlık sigortası sorgulaması yapın, sağlığınızı riske atmayın. Sigortanıza dair daha detaylı bilgi almak isterseniz, 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL