Kış Depresyonu Nedir?

Kış mevsimiyle birlikte güneş ışınlarının azalması ve insanın içini ısıtan sıcaklığın olmaması depresyonu da beraberinde getiriyor. Kış depresyonu kış aylarında havanın soğuk olmasıyla ve günlerin kısalmasıyla birlikte kişilerin keyifsiz, enerjisiz olmasına, eve kapanma, karbonhidratlı yiyecekler tüketme isteğiyle de karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Geceleri uyuyamama ve sabahları uyanamama zorluğu günlük hayatta, iş yerinde performans düşüklüğüne ve konsantrasyon bozukluğuna yol açıyor. Bu durum kişileri daha da içinden çıkılamaz bir yola sokuyor. Uzmanlar kişilerin kendi kendilerini motive ederek, duygu ve düşüncelerini değiştirerek ve bazı önemli noktalara dikkat ederek depresyondan korunabileceklerini belirtiyor.

Güneş Işığından Yararlanın!

Olabildiğince güneş ışığından faydalanmanız gerekir. Sabah kalktığınızda perdeleri açmanız gün ışığının size enerji vermesini sağlar. Bu nedenle kendinizi eve kapatmak yerine kısa da olsa dışarıya çıkıp dolaşmanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlarken, içinize daha çok kapanmanızı da önler.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sıcak Mekanları Tercih Edin!

Evinizde mutlaka sıcak ortamlarda bulunun. Isıtma sistemini açın, hala üşüyorsanız sıcak su torbası da kullanabilirsiniz. Soğuk ortamlarda bulunmak mutluluk hormonunun düşmesine neden olur.

Sıcak Besinler Tüketin!

İçinizi ısıtacak sıcak çorba, yiyecek ve çay tüketin. Bitki çayları bu noktada oldukça tercih edilebilir. Bu sayede hem üşümeniz önlenir hem de vücudunuz vitamin alırken hastalıklara karşı da direnciniz artar.

Eve Kapanmayın!

Fırsat buldukça dışarı çıkın. Arkadaşlarınızla, ailenizle buluşun, eğlenceli vakit geçirin. Size keyif veren aktiviteleri yapın, kafanızın dağılmasını sağlayın. Eve kapanmak daha fazla içinden çıkılmaz bir duruma girmenize neden olurken, aşırı yemek yeme isteğinizi de arttırır.

Bol Bol Su İçin!

Su asla ihmal etmemeniz gereken bir konudur. Kendinizi daha dinç hissetmenizi, uyku düzeninizi sağlayarak depresyondan uzaklaşmanızı sağlar.

Kış Mevsimini Sevin!

Sürekli yazın hayalini kurarak kış mevsiminde moralinizi bozmayın. Kışın da ayrı bir güzelliği vardır. Örneğin kayak yapılır, kar topu oynanır bunlar da kişileri mutlu eden sevdikleriyle eğlendiren aktivitelerdir.

Uzman Yardımı Alın!

Depresyondan bir türlü kurtulamıyorsanız, uyku sorunlarınız, performans düşüklüğünüz büyük orandaysa bir uzman yardımı almanız gerektiğini unutmayın. Utandığınız için bu desteği almaktan çekinmeyin. Unutmayın depresyon da bir hastalıktır ve çözümü vardır.

Sağlık masraflarınızı cebinizden karşılamamak için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’tensigorta sorgulamayapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
100 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL