Kış Diyeti Nasıl Yapılır?

Kışın havaların soğumasıyla birlikte kalın kıyafetler giyinildiği için kilolar çok da dert edilmez. Kış bitiminde ise yaza kadar kilo verme telaşı başlar. Hızlı çözümler üretme derdiyle vücuda zarar veren diyetler uygulanır. Halbuki kışın alınan önlemler yaza daha fit bir şekilde girmenizi kolaylaştırır.

Kış aylarında vücudun metabolizması da yavaşlar. Hareketsizlik artar, terleme de yaşanmadığı için ister istemez kilo vermek zorlaşır. Yine de kış diyetini doğru yaptığınızda kışın kilo vermek sandığınız kadar zor olmayacaktır.

Stres vücudunuzun baş düşmanıdır. Her konuda hayatınızı olumsuz yönde etkilediği gibi diyetinizin da sonuçsuz kalmasına neden olur. Yaz yaklaşırken diyetler yapsanız da kilo verme stresiyle tam anlamıyla başarılı olamazsınız. Kışın zamanınız fazla olduğu için strese girmez yavaş yavaş kilo vermeye başlarsınız. Zayıflamayla ilgili "Zayıflamak İçin 10 Diyet Önerisi!" yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL
 • Kış sebzeleri ve meyveleri oldukça çeşitlilik gösterir. Bu yiyecekleri tüketmek kilo vermenizi kolaylaştırır. Örneğin portakal, greyfurt, lahana, ıspanak gibi yiyecekler yağ yakımını hızlandıran besinlerdir.
   
 • Yazın sıcak havalardan dolayı vücudumuzun terleme oranı artar. Su içme isteğimiz ise oldukça fazladır. Fakat kışın su içmek ihmal edilir. Halbuki su vücudumuz için oldukça faydalı olmakla birlikte kilo vermek için olmazsa olmazlardandır.
   
 • Kışın hem hastalıklardan korunmak hem de kilo vermek için vücudunuzun vitaminlere ihtiyacı vardır. A, C, E vitaminlerini içeren brokoli, sarımsak, soğan, kivi, mandalina, portakal gibi besinleri bolca tüketmek gerekir.
   
 • Kış aylarında havalar soğuduğundan dışarı çıkma eğilimi de azalır. Evde oturarak TV izlemek, bilgisayar kullanmak gibi aktivitelerin yanında abur cubur yiyecekleri de tüketmek isteği artar. Bu yiyecekleri tüketmek oldukça hızlı yağ alımına neden olur. Bu besinler yerine belirli sayıda ceviz, badem, kuru üzüm, kuru incir ya da meyve tüketmek sağlığınız için faydalı olmakla birlikte kilo vermenizi de sağlar.
   
 • Kışın güneş ışınlarının azalmasıyla psikolojik olarak da mutsuz olunması çikolata gibi yiyecelerin tüketimini arttırmaktadır. Kış depresyonu adı verilen bu durum ile ilgili "Kış Depresyonu Nedir?" yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Kış aylarında mutlu olmak için sıkça balık tüketmek de yararlı olacaktır.
   
 • Kış aylarında demir eksikliği nedeniyle üşüme, halsizlik, baş dönmesi gibi durumlar görülebilir. Bu durumda şekeri düşmüş gibi hissedenlerin tatlı bir şeyler yeme eğilimi oldukça fazladır. Bu gibi durumlarda demir kazanımı için mercimek, barbunya, nohut, kuru fasulye, ıspanak, kırmızı et gibi yiyeceklerin tüketimine özen gösterilmesi gerekir.
   
 • Kahve tüketmek yerine kışın bitki çayları içmek ısınmanızı, kilo vermenizi ve hastalıklara karşı önlem almanızı sağlar. Özellikle ıhlamur, nane-limon ve yeşil çay tüketmeyi tercih edebilirsiniz.
   
 • Öğünlerinizde mutlaka salata tüketmeli, salatanızda az miktarda zeytinyağı ve limon kullanmalısınız. 
   
 • Yemeklerinizi az miktarda zeytin yağıyla pişirmemeli, kavurmamalısınız. Böylece yiyecekler vitaminlerini kaybetmez ve siz de kilo almamış olursunuz.
   
 • Kilo vermek bilinçli olarak yapılmalıdır. Öğünler atlanmadan, aç kalmadan, vücudun günlük protein ve vitaminlerini karşılayarak yavaş yavaş zayıflama sağlanmalıdır. Aksi durumda ciddi sağlık sorunları ve hastalıklarla karşılaşabilirsiniz.

Olası sağlık masraflarınızı güvence altına almak için mutlaka özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları sigorta sorgulama işlemi ile Sigortam.net’tedir. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
100 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL