Kış Hastalıklarına Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 7 Besin

Yaşadığımız hastalıkların büyük bir kısmı bağışıklık sistemimizin yeterince güçlü olmamasından kaynaklanıyor. Özellikle kronik kış hastalıklarını, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler oldukça zor atlatıyor. Peki, bağışıklık sistemi dediğimiz şey tam olarak nedir?

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, bakteri ve virüs gibi hücrelerin yok edilmesini sağlayan işleyişlerin tümüdür.

Hastalıklara karşı direnç kazanmamızı sağlayan, soğuk algınlığından kansere kadar vücudumuzu yıpratan pek çok hastalığa karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve desteklenmesi kritik önem taşıyor. Zayıf bir bağışıklık sistemi, hem çeşitli enfeksiyonlara neden olur, hem de vücut direncini ciddi derece düşürür. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Zayıf bağışıklık sisteminin en büyük nedenlerinden biri de yetersiz beslenme ve gerekli proteinlerin alınmamış olmasıdır. Besinlere ek olarak alınan antioksidanlar, vücudumuzun hastalıklar karşısında daha dirençli olmasını sağlar.

İçerdikleri antioksidanların etkisiyle bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, sağlıklı beslenmenizi destekleyecek 7 besini sizin için bir araya getirdik.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Sarımsak

Antibakteriyel olarak anılan sarımsak, aynı zamanda bağışıklı sistemini güçlendirici etkiye sahip. Bağırsakların ve midenin güçlendirilmesinde yardımcı olan besin sarımsağı yemeklerinizde bol bol kullanabilirsiniz.

Ispanak ve Yeşil Yapraklı Sebzeler

A ve C vitamini alan ıspanak ve yeşil yapraklı sebzeler aynı zamanda kalsiyum deposudur. Özellikle Alzheimer riskini yüksek oranda azaltan bu besini 35 yaş üzerindekilerin sık sık kullanması faydalı olacaktır.

Domates

Yüksek oranda likopen içeren domates, meme, sindirim sistemi ve deri kanseri riskini azaltmakla birlikte vücut direncine olumlu katkıda bulunmaktadır.

 Kırmızı Biber

Çok az sebzede olan, E vitaminini içeren kırmızı biber yapısındaki C vitamini ve karoten ile de bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip.

Yoğurt

Doğal antibiyotik görevi gören yoğurt, bağırsak sistemini koruyucu yapıya sahip bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

Brokoli

İçerdiği sulforan maddesi ile bağışıklık sistemini uyaran Brokoli, içerdiği C ve E vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Siyah Turp

Antibiyotik özelliklerine sahip yağları barındıran turp, çeşitli enfeksiyonlara karşı etkilidir. Karaciğeri kuvvetlendirici ve safra söktürücü etkisi olmak üzere pek çok olumlu etkisi bulunan siyah turpu salatalarınızla bol bol tüketebilirsiniz.

Beslenmeniz ve çeşitli hastalıklara karşı önlem almanıza rağmen, bazı hastalıklara kronikleşebilir. Kronikleşen hastalıklarsa, hem sağlığınızı hem bütçenizi tehdit eder. Tedavinizi hızlandırmak ve bütçenizde tasarruf sağlamak için yapılabilecek en doğru şey, özel sağlık sigortanızı geciktirmemektir.

En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten kolayca sigorta sorgulama yapın. Dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızının yardımıyla sigortalanın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL