Kış Mevsimi Depresyonu Tetikliyor!

Depresyon rahatsızlığı ülkemizde yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Sebepleri ise çok çeşitli olabilir. Fazla iş yükü, mevsim geçişleri, dengesiz beslenme, düzensiz uyku, ailede yaşanan sıkıntılar, aşırı stresli yaşam, genetik ve biyolojik nedenler vs. gruplandırılır.

Uzmanlar kış mevsiminde kişilerin güneş ışığından mahrum kalması nedeni ile depresyona oldukça yatkın olduklarına dikkat çekiyor.

Kış ayları hem fiziksel hem de ruhsal olarak olumsuz etkiler yaratabiliyor. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Mutluluk hormonunun azalmasına bağlı olarak enerji kaybı ile birlikte isteksizlik, uykusuzluk, yogunluk, mutsuzluk gibi hisler ön plana çıkıyor. Soğuk havalardan dolayı eve kapanmak da kişileri daha fazla içine kapanmaya itebiliyor ve durumu daha fazla içinden çıkılama bir hale sokuyor.

Kronik Bir Depresyon ile Karşılaşılabilir 

Kişilerin yaz aylarındaki gibi günlük aktivitelerini yerine getiremiyor olması da hiçbir şey yapmak istememelerine, hayattan zevk almamalarına, kendilerini abur cubur yemeğe vermelerine ve uyku düzenlerinin değişmesine neden oluyor. Bu durum giderek artıyorsa ve daha kötüye gidiyorsa dur demek lazım. Daha büyük rahatsızlıklar yaşamadan önce konusunda uzman birine muayene olunması gerekiyor.

Uzmanlar mevsimsel depresyonun önemsenmesi ve önlem alınması gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü tam tersi durumda rahatsızlık kronikleşerek majör depresif bozukluğuna yani kronik bir depresyona yol açabiliyor. Bundan sonraki süreç ise kişiler için daha zor oluyor.

Depresyon En Fazla Çalışanlarda ve Kadınlarda Görülüyor

Uzmanlar kendilerine başvuranların özellikle duygusal yapılarından dolayı bayanların ve yoğun iş yükü ile stresten dolayı da çalışanların olduğunu söylüyor. Kişilerin kış mevsiminin de etkisi ile birlikte kapalı ortamda çok fazla kalması iş performanslarını da düşürdüğünü bu nedenle çözüm bulmak amacı ile uzmana başvurduklarını belirtiyor.

Depresyona yenilmemek için önleminizi alın. Kış mevsimi de olsa yaz gibi bu mevsimin de tadını çıkarın, eğlenceli faaliyetlerine odaklanın. Kış depresyonundan kurtulmanızı sağlayacak bazı öneriler için “Kış Depresyonu Nedir?” yazımızı incelemenizi öneririz. Olası sağlık masraflarınız için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin, bütçenizi koruyun. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten kolayca sigorta sorgulama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL