Kış Mevsiminde Hamilelik | Sağlık Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Mevsiminde Hamilelerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Hamilerin sağlığına her zaman diğer insanlara göre her daha fazla dikkat etmesi gerekir. Çünkü hamilelikte kadın hassastır ve bebeği de yaşanan koşullardan etkilenir. Dolayısıyla bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve risklerden korunmak için beslenme ve yaşam tarzında değişikliğe gidilmesi anne ve bebek sağlığı için son derece önemlidir.

Doğru Beslenmeye Önem Verin

Kış mevsiminde insan vücudu daha güçsüz düşer. Dolayısıyla enerjik olmak ve bebeğin sağlıklı bir gelişim göstermesi için bir takım vitamin ve mineraller almak gerekir. C vitamini bu açıdan oldukça faydalıdır. Limon, portakal, kuşburnu, kivi vs. besinlerde bulunur. Posalı meyve ve sebze tüketmek, bolca da sıvı tüketmek bağırsakların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. 

  

Yatmadan önce muzlu süt içilmesi ve sabah da kahvaltının yanında mandaline, portakal gibi vitamin deposu olan besinlerin tüketilmesi oldukça faydalıdır. Hamileyken de karbonhidratın fazla alınması iyi değildir. Dolayısıyla vitamin, kalsiyum ve protein ağırlıklı beslenmek çok doğru olacaktır. Unutulmamalıdır ki D vitamini de vücut için oldukça faydalıdır. En önemli D vitamini kaynağı olan güneşin kışın kaybolması vitamin eksikliği yaratır. Balık tüketmek de D vitamini almanızı sağlar. Dolayısıyla haftada en az bir gün balık tüketmeniz yararlı olacaktır. Hamilelik döneminde vitamin kaybı yaşayan annenin kemik ve dişlerinin güçlenmesine katkıda bulunur. Konuyla ilgili detaylı bilgi için "Hamilelikte Beslenme için Altın Kurallar" yazımızdan destek alabilirsiniz.

Kapalı Mekanlara Dikkat Edin

Kış aylarında soğuk havalardan korunmak için alış veriş merkezleri gibi kapalı alanlar tercih edilir. Halbuki böyle yerlerde hastalıkların bulaşma riski daha fazladır. Kış aylarında hastalık salgınlarının fazla olması ve kalabalık, havası alanlarda diğer kişilere geçmesi oldukça kolaydır. Dolayısıyla böyle ortamlarda fazla bulunulmaması gerekir. Evler de iyice havalandırılmalı ve odaların nemlenmesine yardımcı olan cihazlar kullanılmalıdır.

Pasif İçicilik Tehlikesinden Uzak Durun

Sigara içmek ve pasif içicilik her insan için oldukça tehlikelidir. Hamilelerde ise özellikle kapalı alanlarda pasif içiçiliğe maruz kalmak düşük tehlikesine yol açtığı gibi bebek doğsa da öğrenme problemi, davranış bozuluğu vs. sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla böyle ortamlarda mümkün olduğunca bulunmamak anne ve bebeğin sağlığı için faydalı olacaktır. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında bu hususlara oldukça dikkat etmek gerekir.

Yüzmeyi İhmal Etmeyin

Kış mevsiminde havaların soğumasıyla terleme gerçekleşmediği için yağ yakımı da yavaşlar. Dolayısıyla vücudu hareketlendirmek gerekir. Hamilelikte ağır egzersizler yapılamadığı için yürüyüş yapılabilir ya da hafif şekilde pilates, yoga gibi egzersizler tercih edilebilir. Hamileler için en ideal spor ise yüzmedir. Yüzme ruhsal ve fiziksel olarak dinlendirici etkiye sahiptir. Doğum kramplarını ve sancılarını azaltırken, doğum sonrası vücudun eski foruma kavuşmasını da kolaylaştırır.

"Hamilelik Dönemini Rahat Geçirmek için Öneriler" yazımızı da incelemenizi öneririz. En uygun fiyatlarla alacağınız özel sağlık sigortanıza doğum teminatını da ekleterek doğum masraflarınızı sigorta güvencesine alabilirsiniz. Sigortam.net’ten kolay ve hızlı şekilde sigorta sorgulama yaparak ihtiyacınıza en uygun özel sağlık sigortasını alın, maddi ve manevi rahat edin. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefon üzerinden sigortanızı satın alın.

 


Benzer İçerikler

Neden Check-Up Yaptırmalıyız?

anser ve kalp problemleri gibi varlığından haberdar olmadığınız pek çok hastalığı özel sağlık sigortasının da karşıladığı check-up ile öğrenebilirsiniz.

Devamını Oku

Özel Sağlık Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Hem kendinizin hem sevdiklerinizi korumak için sağlık sigortası poliçesi alın, özel sağlık sigortasının avantajlarından yararlanın.

Devamını Oku

Doğum Sigortası Gerekli mi Gereksiz mi?

Anne adaylarının ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan doğum sigortası; anne adaylarına hamilelik boyunca kaliteli ve düzenli bir sağlık hizmeti sunuyor.

Devamını Oku