Kalbiniz Kışa Hazır mı?

Kalp hastalıklarının soğuk havalarda artış gösterdiğini ve kalp krizlerinin kış mevsiminde yükseldiğini biliyor muydunuz? 

Kalbi yoran alışkanlıklar oldukça fazla ama neden özellikle kış mevsiminde kalbimiz zorlanıyor? Hava sıcaklığının gittikçe düştüğü kış mevsiminde soğuk havanın etkisiyle kalp damarları tıkanıyor . Bu durumda vücudumuzda pek çok reaksiyon görülüyor; kan basıncında yükselmeler görülüyor, kan pıhtılaşması artıyor, kalbin kanlanması azalıyor. Bu reaksiyonların ciddi boyutlara ulaşması, kalp krizine hatta ani ölümlere neden olabiliyor.

Çeşitli hastalıklar yaşamış ancak tedavi olmuş veya hiçbir rahatsızlık yaşamamış kişilerin, herhangi bir şikayeti olmasa dahi ‘’kalpte sessiz kanlanma azlığı’’ olabilir. Vücudun sessiz sedasız zarar görmesine neden olan bu durumun fark edilmesi için mutlaka sağlık kontrollerine gidilmeli, rutin kontroller aksatılmamalıdır. Yıl içerisinde yaptırmanız gereken rutin kontrolleri ”Özel Sigorta Poliçeniz Kapsamında Yaptırabileceğiniz Rutin Kontrolleriniz” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Metabolizma hızı bazı kişilerde yavaşken bazılarında da hızlıdır. Bu duruma kişisel yaş, cinsiyet gibi özelliklerin neden olabileceği gibi yanlış beslenme ve hareketsizlik de yol açar. Bazı insanların su içsem bile kilo alıyorum demesi, bazı kişilerinse fazla yemek yediği halde kilo alması metabolizma hızıyla ilişkilidir.

30 yaşından sonra metabolizma hızı kişilerde yavaşlamaya başlar. Bunun yanında menopoz, tiroid hormonunun yetersiz olması gibi durumlar da metabolizmayı yavaşlatırken, bilinçsizce uygulanan diyetler ve fiziksel aktivitelerin yeterince olmaması da oldukça etkilidir. Kilo vermek için uzun süre aç kalmak ters etki yaratır. Dolayısıyla doğru bir diyette 3 ana, 3 ara öğün olmalıdır. Kadınların günlük 1200 kalori, erkeklerinse 1500 kalori alması gerekir. Fazla alınması durumunda kilo alınırken, az alınması durumunda da metabolizma yavaşlar.

Kalpte sessiz kanlanma azlığı durumu, kalp krizini riskini arttırarak ani ölümlere sebebiyet verebiliyor. Yapılan kontrollerle erken tanı sayesinde gerekli tedavi yapılabilir. Böylece, kış mevsiminin kalbiniz üzerinde baskı kurmasının önüne geçilebilir. Doktor kontrolü ile yapılan tedavi yanında kişilerin dikkat etmesi gereken bazı detaylarda bulunmaktadır.

Kalp Krizi Riskini Azaltmanın Yolları

Kalp sorununu tetikleyen durumlardan biri de fazla tuz tüketimidir. Araştırmalar göre; ülkemizde tuz ihtiyacının 7 katı kullanılıyor. Fazla tuz tüketimi vücudun su tutmasına neden olmakta ve kalp yetmezliği riskini yükseltmektedir. Bunu yerine tükettiğiniz besinlere tat katacak baharatlar kullanabilirsiniz.

Vücudumuzdaki yağ oranı da kalp problemlerini tetiklemektedir. Herhangi bir sağlık problemi yaşamasa da her bireyin günlük besin tüketiminde yağ dengesini sağlamaya çalışması faydalı olacaktır.

Kalp sağlığını destekleyici bazı vitaminler eksik olabilir. Eksikliği saptanan vitamin ve mineraller için uzman yardımıyla vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

Benzer biçimde vücuttaki demir oranı da kalp hastaları içi önemlidir. Vücudundaki demir seviyesi düşük olan insanların yaşayacağı sağlık problemi sadece kalp hastalıklarıyla sınırlı değildir. Demir eksikliğinde bağışıklık sistemi iyi çalışmaz ve kış hastalıklarınla yakalanma ihtimali artar. Demir takviyesini; yoğur, ayran, ıhlamur, adayı çayı tüketimi ile sağlayabilirsiniz.

Hem kış hastalıklarının hem de kalp hastalıklarını neden olduğu tedavi masrafları, bütçenizi oldukça zorlayacaktır. Yaşayabileceğiniz pek çok hastalığın tedavisini dilediğiniz sağlık kuruluşunda yaptırabilmek için özel sağlık sigortanızı yaptırmayı unutmayın.

En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’e gelin, kalp sağlığınızı ve bütçenizi riske atmayın. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Medical Park Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı...özel hastaneler ve sağlık merkezinden daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmeti alırsınız. Poliçe teminatlarınıza göre...yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız karşılanırken siz yalnızca katkı payınızı ödersiniz. Size en yakın özel...sağlık kuruluşlarının hangi anlaşmalı sigorta şirketleri ile...anlaşmalı olduğunu Sigortam.net üzerinden öğrenerek sigorta seçiminizi...kolaylaştırın.

Medical Park Hastaneler Grubu

Medical Park Hastaneler Grubu 1995'ten beri hastanecilik...alanında 14 Hastane, 2 Hastane Kompleksi ve 2 Tıp Merkezi ile toplam 18 hizmet merkezi, 9.000'i aşkın çalışanıyla Türkiye'nin...çeşitli illerinde hizmet vermektedir.

Medical Park Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Medical Park Hastanesi ile...anlaşmalı olan aşağıdaki sigorta şirketlerine ait özel sağlık sigortası ürünlerini Sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek...Hattı üzerinden satın alabilirsiniz. Acıbadem...Sigorta Aksigorta Allianz Anadolu Sigorta Axa Sigorta Ergo Sigorta Groupama Sigorta Güneş Sigorta HDI Sigorta Mapfre Genel Sigorta Ray Sigorta Sompo Japan Sigorta Zurich...Sigorta