KOAH Hastalığı Nedir? KOAH’ın Belirtileri

KOAH, yani Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı her yıl 2.5 milyonun üzerinde insanın hayatını kaybetmesine neden olan, oldukça tehlikeli ve üzerinde durulması gereken bir akciğer hastalığıdır. En önemli belirtileri arasında uzun süreli balgam çıkarma, öksürük, nefes darlığı ve solunum sırasında hırıltılı solunum gibi çoğu zaman sıradan bir soğuk algınlığı zannedilen belirtiler yer almaktadır.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

ABD’de yapılan bir araştırma ise hastalığın boyutunun ne kadar teklikeli bir noktaya ulaştığını daha iyi gösteriyor. Araştırmaya göre KOAH ABD’de günümüz itibariyle, yaşanan ölümlerin en önemli üçüncü sebebi olarak belirtiliyor. Uzmanlara göre milyonlarca insanda KOAH hastalığı bulunmasına rağmen, bu insanların çok büyük bir bölümü hastalığın farkında değil. Belirtileri itibariyle sıradan soğuk algınlığı kaynaklı hastalılarla karıştırılan KOAH, her geçen gün hastanın yaşam kalitesini daha da düşürerek, çok önemli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hastalığın akciğerde kalıcı hasarlar bırakmadan tedavisine başlanabilmesi için erken teşhis çok önemli bir rol oynamaktadır.

KOAH hastalığının en önemli sebepleri arasında ise uzmanlara göre insan sağlığının en büyük tehditleri arasında yer alan sigara başta geliyor. Yapılan araştırmalarda sigara kullanan kişilerin KOAH hastalığına yakalanma oranlarının, kullanmayan kişilere göre %25 – 30 arasında daha fazla olduğu belirtiliyor. KOAH hastalığının günümüzde net bir tedavisi ise bulunmuyor. Ancak, doktor gözetiminde yapılacak tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri hastalığın etkisinin daha da artmasını engelleyerek, hastanın kendisini eskisinden daha iyi hissetmesini sağlayabilmektedir.

 

KOAH Belirtileri Nelerdir?  

Haberimizin en başında da belirttiğimiz gibi KOAH, belirtileri itibariyle sıradan soğuk algınlığı ile karıştırılılabilen ve oldukça yavaş ilerleyen çok sinsi bir hastalıktır. Bu nedenle aşağıdaki hastalık belirtilerini gösteren kişilerin mutlaka doktor gözetiminden geçmesi gerekmektedir. İşte KOAH hastalığının en sık rastlanılan belirtileri;

  • Nefes darlığı, solunum sırasında zorlanma.
  • Çok sık öksürme ( balgamlı veya balgamsız )
  • Solunum sırasında hırıltı duyulması.
  • Göğüs bölgesinde basınç hissi.

 

KOAH’ın Nedenleri ve Risk Altında Bulunan Kişiler

Çoğu hastalığın kökeninde olduğu gibi KOAH’ın da en önemleri nedeni olarak sigara kullanımı gösterilmektedir. Sigarının dışında kirli hava, kimyasal gazların yoğun olarak bulunduğu bölgede çalışma veya farklı bir nedenden dolayı meydana gelen akciğer hasarları hastalığın nedenleri arasında gösterilmektedir.

  • Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı veya sigara içilen ortamda uzun süre dumana maruz kalmak.
  • Hava kirliliğinin ve kimyasal gazların yoğun olduğu bölgelerde uzun süreli bulunmak.
  • Genetik faktörler; kişi hayatı boyunca sigara içmemiş veya akciğeri tehdit edici herhangi bir durumla karşılaşmamışsa bile genetik  faktörler, KOAH’ın ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

KOAH’tan Korunma Yöntemleri

Sigara, KOAH’a neden olan en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bu nedenle KOAH’tan korunmak isteyen kişi, sigara kullanıyorsa mutlaka hayatından çıkarmalıdır.

  • Sigarayı bırak.

KOAH’a neden olan bir diğer önemli faktör ise kimyasal gazların yoğun olarak bulunduğu alanlarda çalışma, duman ve toza uzun süre maruz kalma durumu gelmektedir.

  • Çevresel riskleri unutma.

Yapılan bazı araştırmalarda ise hayatı boyunca hiç sigara içmemiş kişilerin de KOAH’a yakalandığı tespit edilmiştir. Bu nedenle hastalığın belirtilerinin görülmesi halinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

  • Genetik faktörlere dikkat et.

 

Kaliteli Bir Sağlık Hizmeti Alın

Görüldüğü üzere KOAH, belirtileri ve nedenleri açısından hemen hemen hepimizi tehdit eden çok tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi içinse erken teşhis ve kaliteli bir sağlık hizmeti almak büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle siz de hiç vakit kaybetmeden özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, en iyi fiyat garantisi ile özel sağlık sigortası fiyatları için online teklif alın veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL