Kronik Kış Hastalıklarına Dikkat

Özellikle hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte görülen kış hastalıklarına karşı, sağlıklı beslenerek kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun.

Kış mevsimi grip, nezle gibi hastalıkların habercisi olmakla birlikte sinüzit, bronşit, astım hastaları için de zor geçen bir mevsimdir. Kış aylarında soğuyan havaya karşı direnç sağlayamayan vücut, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korumasız hale gelir. Buna bağlı olarak pek çok hastalık ortaya çıkar.

Grip

Kış mevsimi ile özdeşleşmiş olan grip, bağışıklığı zayıf bir insanı 1-4 günde hasta edebilir. Kolayca yayılabilen bir hastalık olan grip için grip aşısı olmak ilk önlemdir ancak çoğu kimse bu yolu tercih etmediği için kış aylarında etrafta pek çok grip hastası görmek mümkündür.

Grip, vücuda girdikten 48 saat sonra belirtilerini gösterir. Halsizlik, yüksek ateş, titreme ve ağrı gibi belirtiler gösteren hastalık esnasında bol sulu gıdalar almak önemlidir. Etraftakilere bulaşmaması için hijyen önlemleri alınmalı, hasta dinlendirilmelidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Nezle

Çoğu zaman griple karıştırılan nezle, sık görülen, bulaşıcı bir soğuk algınlığıdır. Grip gibi virüs kaynaklı bir hastalık değildir. Genellikle hapşurma, halsizlik, bazen ishal, iştah kaybı, burun tıkanıklığı gibi belirtilerle kendini gösteren nezle için vücuda C vitamini takviyesi yapılmalı, gripte olduğu gibi sulu gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca burun tıkanıklığı için burun açıcı spreyler kullanılabilir. Eğer nezle 10 günden uzun sürmüşse, yüksek ateş ile seyrediyorsa, balgamlı öksürük görülüyorsa doktora başvurulmalıdır.

Bronşit

Sonbahar ve kış aylarında sık görülen akut bronşit, çoğunlukla soğuk algınlığını takip eder. Burun akıntısı ile başlayan hastalık, kuru öksürük ile devam eder. Bazen yüksek ateş, halsizlik ve iştahsızlık da görülebilir. Bebekler, yaşlılar ve kalp hastaları için ciddi sayılabilecek olan akut bronşit, normal şartlar altında riskli bir hastalık değildir.

Akut bronşit geçiren kişi için ev istirahati gereklidir. Hasta soğuktan uzak tutulmalı, nemli bir odada dinlendirilmelidir. Buhar banyosu şiddetli öksürükler için yararlı olabilir. Hastanın yanında kesinlikle sigara içilmemelidir.

Sinüzit

Etkileri kışın, özellikle rüzgarlı havalarda daha çok hissedilen sinüzit, dünyada pek çok kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Kış aylarında, kapalı ortamlarda kuru havanın da sinüzite kötü etkisi olduğu biliniyor. Ayrıca uzun süre soğuk havaya maruz kalınması ve basınç farklılığı da sinüziti tetikleyen unsurlar. Baş bölgesinin sıcak tutulması sinüzit için en temel önlemlerden biri. Çoğunlukla beraberinde baş ağrısı ve burun tıkanıklığını getiren sinüzit için burun açıcı spreyler kullanılabilir. Ayrıca sigaranın sinüziti kötü yönde etkilediği unutulmamalı.

Beslenme

Vücut direncinin düştüğü kış aylarında gıda takviyesi ile bağışıklığı arttırmak mümkün. Meyve sebze tüketimi arttırılmalı, özellikle taze sıkılmış meyve suyu içilerek C vitamini takviyesi yapılmalıdır.

Kış aylarında görülme sıklığı artan kabızlık için lifli gıdalar tüketilmelidir. Bu yüzden haftada birkaç kez kuru baklagil önerilir.

Kış mevsiminde metabolizma daha fazla yeme eğilimi göstereceğinden, yenilen gıdalardaki yağ oranına dikkat edilmelidir. Günde en az 2 litre su içilmeli, ayrıca meyve çayları da tercih edilmelidir.

Özel sağlık sigortası yaptırarak kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyun. En hesaplı sağlık sigortası fiyatları ile bütçenizi yormadan en iyi sağlık hizmetini alın. Hemen sigorta sorgulama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen sigorta fiyatlarına ulaşın, en iyi sigortayı seçin. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için www.sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden 7/24 destek alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
100 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL