Meme Kanserinden Korunmak İçin 10 Etkili Yol!

Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerdir. Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. Akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türüdür.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser çeşididir fakat gerekli önlemler alındığında her zaman öldürücü değildir. Meme kanserinin risk faktörlerini yaş, hormonal faktörler, yaşam biçimi ve ailede meme kanseri olması şeklinde sıralayabiliriz.

Meme kanserinden korunmak bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri uygulayarak kanser riskini en aza indirebilirsiniz.

"Meme Kanseri Nedir?" ve "Meme Kanseri Belirtileri" yazılarımızı da okumanız faydalı olacaktır.

Kanser ile ilgili bütün sorularınızın cevabı için "Kanser Rehberi" yazımızı mutlaka okuyun.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Alkole Son!

Alkol tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin tüketmeyenlere oranla daha yüksek olduğu yapılan tüm çalışmalar sonucu açıkça görülmektedir. Günde 2-5 kadeh alkol tüketen kadınların meme kanseri riskinin, hiç alkol almayanlara göre 1,5 kat arttığı biliniyor.

Sigarayı Bırakan Kazanır! 

Araştırmacılara göre, erken yaştan itibaren sigara içen kadınların meme kanserine yakalanma riski içmeyenlere oranla daha yüksektir. Ayrıca, sigaranın akciğer kanserine neden olan en ciddi etken olduğunu unutmamak gerekir.

Spor Şart! 

Fiziksel aktiviteler meme kanseri riskini azaltır. Haftada 75-150 dakika yürüyen bir kadının, meme kanserine yakalanma riskinin %18 azaldığı belirtiliyor. Düzenli yapılan egzersizle kilo kontrolü sağlanırken, ayrıca kansere yakalanma riski de azalıyor. Amerikan Kanser Derneği, meme kanseri riskini azaltmak için kadınlara haftanın 5 günü 45-60 dakikalık egzersizi öneriyor.

Genlere Dikkat!

Kişisel veya ailesel meme kanseri öyküsüne sahip kişilerde hastalığa yakalanma riski artar. Ailesinde meme kanseri olan biri bu durumu mutlaka doktora bildirmelidir. Meme kanserlerinin bir kısmının genetik olduğu unutulmamalıdır.

Horman Tedavisi Tehlikeli!

Uzun dönem boyunca hormon replasman tedavisi görmekle meme kanseri arasındaki bağlantı çalışmalarla ortaya konmuştur. Özellikle kombine olarak yapılan östrojen + progesteron birlikte tedaviler riski daha fazla arttırır. İlaçların kesilmesinden sonra ise ilk 5 sene içinde riskin düştüğü görülmüştür. Hormon tedavisi mamografilerin tanısal hassasiyetini de düşürür. Eğer menopoz sonrası hormon tedavisi yapılacaksa, doktorunuzla mutlaka konuşmanız gerekir.

Erken Teşhis Önemli!

Her ay memelerin kontrol edilmesi meme kanserinde erken tanı sağlar. Erken teşhis son derece önemlidir. Tanı ne kadar erken olursa, tedavi o kadar kolay olur; memeyi almak gerekmez.

Yağ Baş Düşman!

Az yağlı gıdalar tüketmek meme kanseri riskini de azaltır. Meme kanseri gelişiminde östrojen hormonunun önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Yağ dokusu östrojen hormonu üretir ve bu özellikle menopoz sonrası önemli bir risk taşır.

Mamografi Önemsenmeli!

Mamografinin kanseri önleyici bir etkisi yoktur fakat erken tanı için bu çok önemlidir. Çünkü mamografi, tümörün kitle oluşturup ele gelmesinden çok daha önce tanı koyar.

Erken Yaşta Annelik Önemli!

Hiç çocuk sahibi olmamak ya da ilk çocuğunu geç yaşlarda doğurmak meme kanseri riskini arttırır.

Uzun Süre Emzirmek Faydalı!

Gebelik sırasında ve sonraki emzirme döneminde aylık adet dönemlerine bağlı hormon aktivitesi durduğundan meme kanseri riski de azalır. Bu veriler erken menopoz sonrası düşen riskle de uyuşmaktadır.

Sigortam.net üzerinden en uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarımıza ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL