Metabolizma Hızlandırmanın 7 Altın Formülü!

Metabolizma hızı bazı kişilerde yavaşken bazılarında da hızlıdır. Bu duruma kişisel yaş, cinsiyet gibi özelliklerin neden olabileceği gibi yanlış beslenme ve hareketsizlik de yol açar. Bazı insanların su içsem bile kilo alıyorum demesi, bazı kişilerinse fazla yemek yediği halde kilo alması metabolizma hızıyla ilişkilidir.

30 yaşından sonra metabolizma hızı kişilerde yavaşlamaya başlar. Bunun yanında menopoz, tiroid hormonunun yetersiz olması gibi durumlar da metabolizmayı yavaşlatırken, bilinçsizce uygulanan diyetler ve fiziksel aktivitelerin yeterince olmaması da oldukça etkilidir. Kilo vermek için uzun süre aç kalmak ters etki yaratır. Dolayısıyla doğru bir diyette 3 ana, 3 ara öğün olmalıdır. Kadınların günlük 1200 kalori, erkeklerinse 1500 kalori alması gerekir. Fazla alınması durumunda kilo alınırken, az alınması durumunda da metabolizma yavaşlar.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Kontrolsüz Diyetle Vücudunuz Zarar Görmesin

Ayrıca doktor kontrolünde yapılmayan diyetler vücudun su ve kas kaybına neden olur ve yağ miktarı aynı kalır. Bu nedenle kilo verilemezken vücudun da zarar görmesine neden olur. Dolayısıyla kişinin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, kullandığı ilaçlar, yaşam koşulları vs. değerlendirilerek beslenme programı konuyla ilgili uzmanlar tarafından verilmelidir. Diyet tavsiyeleriyle ilgili "Zayıflamak İçin 10 Diyet Önerisi!" yazımızdan destek alabilirsiniz. "Metabolizma nasıl hızlanır?" sorunuzun cevabı için aşağıdaki önerilerimize uymanızı öneririz.

Metabolizmanızı Hızlandırmanız için Tüketmeniz Gereken Besinler

Kahve

Kahvenin çok fazla tüketilmesi her şeyde olduğu gibi zararlıdır. Fakat az şekerli sütlü bir kahvenin tüketilmesi metabolizmayı hızlandırır. Özellikle egzersizlerden 30 dakika önce tüketilmesi yağ yakımını hızlandırır.

 

 

 

 

 

 

 

Yeşil Çay

Günde 1-2 bardak yeşil çay içilmesi metabolizmayı hızlandırır. Özellikle kilo vermek isteyenlerin listesinde baştadır.

 

 

 

 

 

 

 

Acı Kırmızı Biber

İçeriğinden dolayı metabolizma hızını artırdığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Reflüsü olanların dikkat ederek fazla miktarda olmayacak şekilde tüketmesi gerekir. 

 

 

 

 

 

 

 

Soğuk Su

Vücudun susuz kalması durumunda metabolizma hızı da yavaşlar. Dolayısıyla tüketimini artırmak kilo vermek ve sağlık olmak için ilk şarttır. Özellikle soğuk suyun vücudu canlandırdığı bilinmektedir.

Karabiber

İçeriğinden dolayı vücut ısısını arttırıp, metabolizmayı hızlandırır. 

 

 

 

 

 

 

 

Hardal

Araştırmalar ana öğünde hardal yenildiğinde vücudun %25 daha fazla enerji harcadığını gösterdi. 

 

 

 

 

 

 

 

Hindistan Cevizi Yağı

İçeriği ile metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metabolizmanızı Hızlandıracak Tüyolar

 • 3 saatten fazla aç kalmamaya dikkat edin. 
   
 • Uyandıktan en geç 1 saat içinde kahvaltınızı yapın. 
   
 • Ara öğünlerinizde yeşil çay ve kahve tüketin. 
   
 • Ana öğünlerinizde mutlaka et, tavuk, balık vs. protein yönünden zengin besinler tüketin. 
   
 • Ara öğünlerinizde süt, yoğurt, ayran gibi süt ürünlerini tüketmeye özen gösterin.

Sağlığınızı önemseyin, gerekli kontrollerinizi ve tedavilerinizi geciktirmeyin. Sağlık masraflarınızı güvence altına almak için hemen özel sağlık sigortası sahibi olun. Sigortam.net’ten sigorta sorgulama yaparak en uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL