Sağlıklı Bir Kış İçin Şimdiden Hazırlanın

Havaların soğumasıyla birlikte yaz mevsiminin tamamen geride kaldığını gördüğümüz şu günlerde, kış mevsimi ise artık yavaş yavaş yaklaştığını bizlere hissettiriyor.

Her yıl olduğu gibi soğuk havalarla birlikte, hastalıklar da bize “merhaba” diyecek.

Ancak, kış öncesi yapılacak hazırlıklarla bu süreci hastalıklara yakalanmadan, sağlıklı bir şekilde geçirmek mümkün. Kışa hazır ve sağlıklı bir şekilde girmeniz için yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

İşin Sırrı, Güçlü Bağışıklık Sistemi

Kış aylarını sağlıklı geçirmek isteyenler için en önemli koşul, güçlü bir bağışıklık sistemi, güçlü bir bağışıklık sistemi ise beslenmeden, uykuya, günlük yaşantımızdan, yaptığımız fiziksel aktivitelere kadar geniş bir yelpazedeki alışkanlıkların gözden geçirmek anlamına geliyor.

İyi ve dengeli beslenme, yeterli alınmış uyku, hareketli bir yaşam, stresten uzak kalmak ve sevdiklerinizle bol vakit geçirmek, güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşmasındaki belirleyici faktörlerdir. Kış öncesi ve kış boyunca beslenmenizde yer vereceğiniz ekinezya, sarımsak, C vitamini ve çinko içeren besinler ise sağlıklı bir bağışıklık sistemininin oluşmasının yardımcıları arasındadır.

Düzenli Egzersiz

Her ne kadar soğuk havalarda egzersiz yapmak için yeterli motivasyona sahip olamasak da, unutulmamalı ki hareketli bir yaşam, soğuk mevsimlerde sağlıklı olmak için olmazsa olmazlar arasındadır. Kapalı alanlara uygun egzersiz hareketleri dahi, kış aylarında sağlıklı ve zinde olmanıza yardımcı olacaktır.

Kilo Kontrolünüzü Aksatmayın

Kış ayları hareketli yaşam alanının kısıtlanması nedeniyle, kilo problemlerinin de ortaya çıktığı aylardır aynı zamanda. Bu dönemde alınacak ufak kilolar, ilerleyen haftalarda daha ciddi bir hale bürünmeye başlayabilir.

Bu nedenle soğuk havalar süresince hantal kış kıyafetlerinin arkasına saklanmak yerine, elinizden geldiğince egzersiz yapmaya çalışın. Böylelikle yaz aylarının yaklaştığı dönemde kilo verme uğraşı içine girmenize gerek kalmayacaktır.

Düzenli Uyku

Uyku, sağlıklı bir vücut, güçlü bağışıklık sistemi ve soğuk algınlıklarından uzak bir kış geçirmek için çok önemlidir. Yetişkin bir bireyin günlük ortalama 6 – 8 saat arasında uykuya ihtiyacı vardır. Bu süreçte uyku kalitenizi olumsuz yönde etkileyecek alkol, kafein ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Cilt Sağlığınıza Önem Gösterin

Soğuk havalar, ciltte kaşıntı, kuruluğa veya egzema problemi olan kişilerin şikayetlerinin daha da artmasına neden olabilir. Bu dönemde kullanılacak nemlendirici ve E vitamini içeren takviye ürünler, şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Sizde veya yakınlarınızda sedef, egzema gibi problemler varsa, Omega 3 içeren balık yağları kullanarak bu sorunları kontrol altına almayı deneyebilirsiniz. Bu arada, cildinizin her zaman güneş ışığına ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Hava soğuk olsa da mümkün olduğunca vücudunuzun güneş ışığından yararlanmasına özen gösterin.

Virüslerden Korunmaya Çalışın

Günlük yaşantımızda bağışıklık sistemimiz için her ne kadar önem göstermeye çalışsak da virüsler, hapşırma, öksürme veya elle temas yoluyla kolay bir şekilde bulaştıkları için her zaman bu hastalıklardan korunmak mümkün değildir.

Virüslerden korunmak için sık sık ellerinizi yıkayın. Bu süreçte hasta olduğunu düşündüğünüz kişilerle temastan kaçının, tüm çabalarınıza rağmen yine de hastalığa yakalanırsanız bol sıvı tüketmeye çalışın.

Hastalık süresince alkol ve kafeinden uzak durun ve uykunuzu tam anlamıyla almaya özen gösterin.

Stresten Uzak Bir Yaşam

Stres, herkesin kabul ettiği üzere hayatımızın bir parçası. Aşırı miktardaki stres tıpkı vücudu saran bir virüs gibi bağışıklık sisteminizin bozulmasına neden olabilir. Stres, günlük hayatta yaşadığımız olaylarla şekllenebildiği gibi, bazı vitaminlerin eksikliğinden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Magnezyum ve B1, B5, B6, B12 gibi vitamin eksiklikleri karşısında bu vitaminleri barındıran besinler tüketebileceğiniz gibi uzman bir hekim kontrolünde destek de alabilirsiniz.

Kan Dolaşımı

Soğuk havalarda bazı kişiler el ve ayaklarının aşırı derecede üşüdüğünü belirtirler. Bunun sebebi kış aylarında vücuttaki kan dolaşımının yavaşlaması ve doğal olarak kalbe en uzak olan el ve ayak organlarına yeteri kadar kan gidememesidir. Bu dönemde kan dolaşımının etkisinin artmasına yardımcı olacak E vitamini içerek besinler tüketilmelidir. Yine egzersiz yapılarak kan dolaşımının artmasını sağlayabilirsiniz.

Su Tüketmeye Devam

Soğuk havalarda susuzluk hissinin azalması, vücut ve bağışıklık sistemi için tüketilmesi gereken günlük su ihtiyacının da ihmal edilmesine neden olabilmektedir.

Bu dönem boyunca vücudumuzun günde ortalama 2 – 3 lt suya ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Kış Kapıda! Özel Sağlık Sigortası ile Önlemini Al

Gerek beslenmemize, gerekse de yaşam tarzımıza ne kadar dikkat edersek edelim, hastalıkların bizleri sürekli tehdit ettiği bir gerçek. Hastalıklar sonrasında kaliteli ve hızlı bir tedavi süreci ise çok önemli. Bu nedenle özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanmak için vakit kaybetmeyin.

Siz de özel sağlık sigortası ile sağlığınızı şimdiden güvence altına almak istiyorsanız, hemen Sigortam.net’in Ekim ayına özel “Kış Kapıda” kampanyasından yararlanın, poliçenize anında 100 TL indirimle sahip olun. ”Kış Kapıda” kampanyasından özel sağlık sigortası başvurusu ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL