Migren Ataklarını Önlemek için Öneriler

Bulantı, ışığa ve sese aşırı hassaslık gibi belirtilerle kendini gösteren migren, hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın olarak görülmektedir.

Genetiğe, cinsiyete, yaşam ve iklim koşullarına bağlı olarak ortaya çıkan migren, uzun süren saatleri alabiliyor ve ataklar halinde kendini gösteriyor. Araştırmalar göre 100 kişiden 16’sında rastlanan migren ağrıları soğuk havaların kendini göstermeye başladığı Kasım-Aralık aylarında yoğunluk gösteriyor. Ağrıların özellikle bu aylarda artmasının sebebi; mevsim geçişlerine bağlı olarak başınç değişikliklerinin oluşması ve buna bağlı olarak halsizlik ve yoğunluk hissinin hissedilmesi ve hayat düzenimizin değişmesi .

Ciddi ataklar halinde kendini gösteren migren, iş ve sosyal yaşamımızı da aksatacak kadar sık ve şiddetli olabiliyor. Öyle ki ani migren atakları rutin işlerin bile ertelenmesine neden olabiliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Migreninizin sessiz sedasız geçmesini beklemek yerine, alacağınız bazı önlemlerle migren ağrılarınızı hafifletebilir, sağlıklı yaşamınızı devam ettirebilirsiniz. Migren ağrılarıyla baş etmenin 7 yolunu sizin için sıraladık.

Migren Ataklarını Önlemenin İpuçları
 

Her Ağrıda İlaca Yönelmeyin

Pek çoğumuz sadece migren ağrılarında değil, vücudumuzun herhangi bir yerinde başlayan ufak bir ağrıda ağrı kesicilere yönelebiliyor. Oysa sık sık ağrı kesici alınması, ağrıların daha da şiddetlenmesine ve atak sıklığının artmasına neden oluyor. Bunun nedeni; sık kullanılan ağrı kesicilerin beyindeki ağrı merkezlerinin duyarlılığını arttırması. Elbette ilaç kullanmanızı gerektirecek derece ağrılar yaşayabilirsiniz ama bunun için bir nöroloji uzmanından destek almanız gerekir. 

Günlük Notlar Tutun

Düzenlik olarak günlük tükettiğiniz besinleri, gün içinde yaşadığınız stresi, kaç saat uyuduğunuzu yazın. Gün için ağrı hissetmeniz durumunda; ağrının sıklığını, süresi gibi bilgiler yanında ağrıya karşı aldığınız ilaçları yazın. Aldığınız bu notlar hastalığınızı tanımanızı ve ağrılarınızı tetikleyen faktörleri tanımanızı sağlar.

Uyku Düzeninizi Bozmayın

Uyku düzeninizde değişikliğe gitmemeye çalışın. Migren atakları; çok uykusuz kalan kişilerde görüleceği gibi çok uyuya kişilerde de görülebilir. 

Sporu Abartmadan Yapın

Bedeninizi çok fazla zorlamayan sporlar yapmaya çalışın. Bedeni rahatlatan sporlar yapılması; hem stresinizi yok eder, hem de migren ağrılarının önlenmesinde de fayda sağlar.

Öğünlerinizi Atlamayın

Sağlıklı beslenmenin hastalıkların tedavisindeki önemi büyük. Öğünleri atlanması şekerinizin düşmesine neden olabilir. Bu durum ise ağrınızı tetikleyebilir. Böyle bir duruma karşı her an hazırlıklı olmak için küçük öğünleri yanınızda taşıyabilirsiniz.

Kahve ve Alkol Tüketiminize Dikkat 

Kafein, migren ağrılarının tedavisinde kullanılabilmektedir ancak aşırıya kaçılması da migreni tetikleyebilir. Bu yüzden kafein içeren kahveyi en fazla 2, çayı ise 3-4 fincandan fazla içmemeye özen göstermelisiniz. Migreninizi azaltmak adına bu içeceklere yönelmek, ağrılarınızı daha da arttırabilir. 

Tükettiğiniz Besinlere Dikkat

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi tüketilen bazı besinler yiyeceklerinizi tetikleyebilir. Ancak yapılan araştırmalara göre migren ağrılarını en fazla; peynir, mayalı içkiler, yağlı ve baharatlı yiyecekler, yapay tatlandırıcılar, aroma artırıcı katkılar olan yiyecekler, süt, her türlü sakatat, salam, sosis, pastırma, sucuk gibi besin maddeleri tetikliyor.

Migren ağrılarınızın yoğunlaşmasının sebepleri her zaman bu kadar basit durumlar olmayabilir, sizin ve ailenizin sağlığı için özel sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın.

Sigortam.net üzerinden özel sağlık sigortası başvurusu yapın, sigorta şirketlerinin en uygun özel sağlık sigortası fiyatları ve hizmetleriyle ilgili bilgi alın.. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşarak, detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL