Kadınlarda Migren Riski Erkeklere Göre 3 Kat Daha Fazla, Sonbahara Dikkat!

Mevsim geçişleri migren hastalarının ataklarını tetikleyerek bu dönemi adeta kabusa çevirebiliyor.  Özellikle sonbahar migren şikayetlerinin en fazla arttığı mevsimlerin başında geliyor. Uzmanlara göre ise kadınlarda migren hastalığının görülme riski erkeklere göre 3 kat daha fazla artıyor. Migren ile ilgili merak ettiklerinizi ve ataklar sırasında alabilinecek önlemleri bir araya getirdik.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Migren basit bir baş ağrısından farklı olarak ışığa ve sese hassasiyetle birlikte kimi zaman bulantı, kusma gibi belirtilerlerle ayrışmakta, etkileri 3 güne kadar sürebilmektedir. Migren her ne kadar tek başına mevsimsel bir hastalık olmasa da uzmanlar ani sıcaklık değişikliklerinin atakların oluşumunda etkili olduğu görüşünde. Yine yapılan çalışmalara göre kadınlarda migren şikayetine daha sık rastlanılmasının sebebine henüz kesin olarak yanıt bulunamamış olsa da kadın cinsiyet hormonlarının bu durumun ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir.

Migren Ataklarından Korunmak için Yapılabilecekler

Migren şikayeti bulunan kişiler için henüz kesin bir tedavi yöntemi geliştirilmemiştir. Ancak bazı çalışmalarda önleyici ve hastalığın etkilerini azaltıcı aktivitelerin sonuç verdiği izlenmiştir.

 • Hayatınızda mümkün oldukça strese yer vermemeye çalışın, gerekiyorsa bu konuda bir uzmandan destek alın.
 • Aşırı parlak ışık ve yüksek ses barındıran ortamlardan uzak durun.
 • Sağlıklı bir uyku düzenine sahip olun. Ne uykusuz kalın, ne de fazla uyuyun. Uzmanlar genel olarak günlük 6 – 8 saatlik bir uyku tavsiyesinde bulunuyor.
 • Öğünleri atlamamaya çalışın. Kan şekerinin düşmesi de migreni tetikleyen faktörler arasında gösterilmektedir.
 • Aşırı rüzgarlı ve lodoslu günlerde olabildiğince evden çıkmamaya çalışın.
 • Günde en az 2 – 3 litre su tüketmeye özen gösterin.
 • Sporu hayatınızın bir parçası haline getirin. Yapılan araştırmalar spor esnasında salgılanan seratonin hormonunun stresi engellediğini göstermektedir. 

 

Migren Ataklarının Etkisini Azaltmak için Evde Neler Yapılabilir?

Belirttiğimiz gibi migren hastalığının henüz kesinleşen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak atak sıklığının azaltılması ve etkilerinin daha hafif hissedilmesi için bazı tedavi metotları geliştirilmiştir. Ancak hangi tedavi yöntemi olursa olsun doktorunuza danışmadan asla ilaç vs. kullanımında bulunmamalısınız.

 • Etkileri hissetmeye başladıktan sonra karanlık ve sessiz bir odaya çekilin,
 • Stresten kurtulmaya çalışın. Bunun için derin nefes egzersizleri yapın.
 • El ve ayaklarınızı ılık suya sokun. Kan dolaşımını el ve ayak bölgesine yönlendirerek baş bölgenizdeki kan basıncını düşürmeye çalışın.
 • Gözlerinizin üstünü ve boynunuzu ıslak bir bez veya havluya sarılmış poşet içerisindeki buzla soğuk tutmaya çalışın. Bu işlem de baş bölgesindeki kan basıncının düşürülmesinde etkili olacaktır.
 • Kan şekerinizi kontrol altında tutun. Kan şekerinizin düşmüş olma ihtimaline karşı az fakat sık öğünlerle yemek yiyin.
 • Sık sık su tüketmeye çalışın. Kahve gibi içeceklerden uzak durun.
 • Ve uzman bir doktora başvurmayı sakın ihmal etmeyin.

 

Sağlığınızı Güvenceye Alın

Gerek yaşam ve çevre koşulları, gerekse de genetik faktörler hiç beklemediğiniz bir anda sağlığınızla ilgili kötü sürprizlerin kaynağı olabilir. Bu nedenle söz konusu olası sağlık problemleri karşısında özel bir sağlık hizmeti güvencenizin olması büyük öneme sahip.

Gelin, siz de hem kendinizin, hem sevdiklerinizin sağlığını ister özel sağlık sigortası ile isterseniz de Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (SGK’lıysanız) ile güvenceye alın. Hemen online olarak özel sağlık sigortası hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak kolayca teklif alın, en avantajlı poliçeye, en iyi fiyat garantisiyle sahip olun. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL