444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Neden Tamamlayıcı Sağlık Sigortası?

19 Mart 2015

Ülkemizdeki giderlerin büyük bir kısmı sağlık sorunlarından kaynaklanıyor. Sağlık sorunlarının çözümü için bir yandan Sosyal Güvenlik Kurumları’ndan hizmet alınırken, bir yandan da aniden gerçekleşen durumlar için özel hastanelere başvuru yapılıyor.   

Bu durum Sosyal Güvenlik Kurumu ile özel hastane ve sağlık kuruluşları arasında anlaşmazlıklar çıkmasına neden oluyordu. Bu anlaşmazlıkların önüne geçmek isteyen Sosyal Güvenlik Kurumu 2012 yılında yılında tamamlayıcı sağlık sigortalarını duyurdu. Düzenleme yetkisinin Hazine Müsteşarlığı’na bırakıldığı tamamlayıcı sağlık sigortası; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan sağlık harcamalarını karşılanmaktadır.

SSK'lılar "Tamamlayıcı Sağlık Sigortası" ile siz de özel sağlık hizmetlerinden faydalanın.

Böylece Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan; akupunktur tedavisi, ozon tedavisi, mezoterapi ve estetik amaçlı operasyonlar gibi pek çok sağlık harcaması güvence altına alınmaktadır. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Verdiği Güvenceler
 

 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kısmen karşılanan sağlık harcamalarının karşılanmayan kısımları,
   
 • Genel sağlık sigortası kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan konaklama ve benzeri harcamalar,
   
 • Sigorta şirketlerinin özel sağlık kuruluşları ile yaptıkları anlaşmaları doğrultusunda, Sağlık Uygulama Tebliği’nin limitlerini geçen harcama tutarları, tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı içerisinde yer alır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yerine geçen bir uygulama değil, sağladığı güvencelerle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun destekçisidir. Tamamlayıcı sağlık sigortalarının kapsamı dışında olan tek harcama sağlık hizmetlerinden yararlanan kişilerin ödemek zorunda oldukları hasta katılım paylarıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında da katılım payları sigortalı kişi tarafından ödenecektir.

Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği'ne göre; destekleyici sağlık sigortası olarak da anılan tamamlayıcı sağlık sigortaları temelde iki  güvence sunmaktadır. 1.si SGK tarafından karşılanmayan sağlık giderlerinin, 2.si ise SGK’nın limiti üzerinde kalan sağlık giderlerinin ödenmesidir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı aşağıdaki güvencelerle genişletilebilir:

 • Sigortalı bakıma muhtaç durumda ise, bakım için yapılan harcamalar,
   
 • Sigortalı ülke sınırları dışında sağlık hizmeti ihtiyacı duyarsa, sağlık harcamaları ve gerekli durumlarda tercüman ücretleri,
   
 • Tamamlayıcı sağlık sigortaları ile ilgili olabilecek diğer harcamalar. Tamamlayıcı sağlık sigortaları, SGK’ya bağlı çalışan ve emeklilerin sağlık harcamalarını bir hayli azaltmakta, hızlı ve güvenli bir sağlık hizmeti alma imkanına olanak tanımaktadır. 
   
 • Sigorta şirketi ile özel sağlık kuruluşu arasında yapılan anlaşma koşulları içinde kalınarak, SGK limitlerini geçen harcamalar da güvence altındadır.

Sağlık masraflarınızı azaltmanıza yardımcı olacak avantajları kullanmak için Sigortam.net’ten tamamlayıcı sağlık sigortası başvurusu yapın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın, sigortanızı telefonda yaptırın.


Okumaya Devam Edin

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

07 Ağustos 2012 Salı
SGK, özel sağlık sigortası olanlara yeni bir düzenlemeyle destek vererek, özel sağlık sigortası olan hastaların faturalarının belli bir kısmını kuruma yansıtabilmelerini sağlayacak.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı ve Teminatları Nelerdir?

08 Kasım 2012 Perşembe
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile SGK’lı kişiler Medical Park Hastanelerinde fark ödemeden hizmet alabilecekler. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına Nasıl Başvurabilirim?

08 Kasım 2012 Perşembe
Tamamlayıcı sağlık sigortası SGKlıların özel hastanelerden ekonomik bir şekilde yararlanabilmesini sağlar.