Öksürüğü Azaltmak için Yapılabilecekler

Kış aylarının gelmesi ve karlı havaların kendini göstermesiyle mevsimsel sağlık problemleri; sinüzit, farenjit, larenjit, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonları kendini göstermeye başladı.

Kronik kış hastalıkları olarak değerlendirilen bu hastalıkların yarattığı ve hemen hepimizin yakındığı sorun ise öksürük sorunudur. Öksürük krizleri, hem uyku kalitemizin düşerek ertesi güne kötü bir şekilde başlamamıza, hem de bizimle aynı ortamda bulunan insanları rahatsız etmemize yol açıyor. Peki, psikolojik olarak dahi canımızı sıkan öksürük problemini geçirmek için ne gibi önlemler alınabilir? 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Uzmanların da desteklediği, öksürüğü azaltmanın yollarını sizler için sıraladık.

Öksürüğü Azaltmanın Yolları

Bol bol su için

Üst solunım yollarındaki enfeksiyonların neden olduğu burun akıntısı,öksürükle birlikte boğaz tahrişine neden olabiliyor. Bol bol tüketeceğimiz su ile boğazın tahriş olmasının önüne geçebiliyoruz. Bol su içmek, öksürüğün azaltılmasına da yardımcı oluyor.Ancak su içerken yudum yudum içmeniz gerekiyor, böylece her damla su sizin lehinize kullanılabiliyor.

Bitki çayına bal karıştırın

Soğuk algınlığına iyi gelen bitki çaylarına "Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları" başlıklı yazımızda değinmiştik. Ihlamur, kuşburnu, adaçayı, zencefil, nane limon gibi çaylar öksürüklerin azaltılmasına da yardımcı olan bitki çaylarından. Bu bitki çaylarına bal katmak, vücudunuzun mikroplarla savaşmasını kolaylaştıracak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizde destekleyici rol görecektir.

Odanızın nem düzeyini ayarlayın

Evdeki kuru hava, solunum yollarınızın da kurumasına neden olacaktır. Bu durum, öksürük krizlerini de arttıracaktır. Evinizin nem oranını dengede tutabilmek için nem düzeyinin %30-50 arasında olmasına dikkat edin. Bununla birlikte evinizi sıklıkla havalandırmayı unutmayın.

Sıcak bir duş alın

Sıcak bir duş, burun akıntısına neden olan salgıların hafiflemesine, dolayısıyla öksürüğün azaltılmasına destek oluyor. 

C vitamini bol gıdalar tüketin

Kış hastalıklarının tedavisinde C vitaminli gıdaların önemi büyük. C vitamini içeren; greyfurt, mandalina, portakal ve limon gibi turunçgillerin yanı sıra kara lahana, ahududu, domates, ıspanak, taze fasulye, bezelye ve soğan gibi gıdalar tüketmeniz hastalığın vücuttan atılma sürecini hızlandırıyor.

Bütün yaptıklarınıza rağmen öksürüğünüz geçmiyorsa, öksürüğün nedeni ciddi bir durum olabilir. Böyle bir durum söz konusuysa, uzmanlardan yardım alarak tedavi olmanızı öneririz.

Ciddi sağlık sorunları ile baş etmek, hem sabır hem de maliyet gerektirir. Yaşayabileceğiniz sağlık problemleri bütçenizi aşabilir, bu durumda atılacak en doğru adım özel sağlık sigortanızı yaptırmaktır. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net'e gelmeniz veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramanız yeterli olacaktır.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL