Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyadaki en önemli varlığınız olan çocuğunuzun, hayatının bundan sonraki kısmı için en önemli dönüm noktalarından birisi olacak okul seçimi süreci başladı. İyi bir üniversite öncesindeki ilk adım olan lise tercihleri yakın bir tarihte başlayacak.

Peki bu süreçte çocuğunuzun geleceği adına nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Okul seçimi öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri sizler için biraraya getirdik.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Ev ve Okul Mesafesi

Okul seçiminde en önemli belirleyicilerin başında ev ve okul mesafesi gelmelidir. Özellikle büyükşehirlerde ev ve okul arasında mekik dokuyan bir öğrencinin saatlerce yolda zaman kaybetmesi, hem çok fazla yorulmasına, hem de yeterli zamanı bulamaması nedeniyle derslerine gereken önemi verememesine neden olacaktır. Bu durumsa kuşkusuz öğrencinin eğitim hayatında birtakım olumsuzluklukların baş göstermesini beraberinde getirecektir.

İstemediği Okul için Israrcı Olmayın

Seçilecek olan lise türünün çocuğunuzun kariyerini doğrudan etkileyeceğini unutmayın. Hedeflenen meslek ve beceriler doğrultusunda en uygun liseyi seçmek, öğrencinin hem okul başarısı hem de gelecekteki kariyer hedeflerinin gerçekleşmesi adına büyük önem taşımaktadır. Çocuğunuzun istemediği bir lise ve bölüm konusunda ise asla ısrarcı davranmayın. Unutmayın, bu gibi bir yaklaşım çocuğunuzun büyük bir hayal kırıklığı yaşamasına yol açabilir ve sonrasında istemediği bir lise ve bölümde bulunmasından dolayı başarısızlıkların temel nedeni haline gelebilir.

Okulun Fiziki Yapısını Göz Önünde Bulundurun

Eğitimdeki başarı için bölüm ve müfredat dışında, bulunulan ortam da belirleyici faktörler arasında yer almalıdır. Seçilecek okulun fiziki yapısı, sınıfların çok kalabalık olmayıp, ferah, havadar ve ışık alması, öğrencinin öğretmenle kolay bir iletişim kurabilmesi, laboratuvar ve öğrencinin kişisel gelişimi için çok önemli olan spor, sanat gibi sosyal paylaşım alanlarının yeterli düzeyde olması okul seçimlerinde göz önünde bulundurulmalıdır.

Nitelikli Bir Okul Kadrosu

Öğrencinin lise hayatı süresince doğru yönlendirilmesi ve iyi bir eğitim alabilmesinin bir diğer önemli şartı ise nitelikli bir okul kadrosunun bulunmasından geçmektedir. Çocuğunuzun tercih etmeyi düşündüğü okulun daha önceki projelerini, katıldığı yarışmaları ve elde ettiği başarıları araştırarak bu konuda bir fikir edinebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun lise hayatı süresince gerek sizle, gerekse de öğretmenleriyle bir köprü vazifesi görecek olan rehber öğretmeninin rolünü asla yabana atmamalısınız. 

Okulun Üniversite Başarısı

İyi bir lise seçiminin, ileride iyi bir üniversite için ilk adım olduğunu asla unutmamak gerekiyor. Tercihte bulunulması düşünülen okulun üniversite sınavındaki genel başarısının, bir nevi oranın kimliği olduğunu kabul edecek olursak, çocuğunuzun ileride istediği kariyer hedefine ulaşabilmesi adına tercih edilelecek okulun üniversite sınavlarındaki başarısı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu Koşuşturmada Çocuğunuzun Sağlığını İhmal Etmeyin

Sizin kadar çocuğunuzun da çok stresli bir süreçten geçtiği bu dönemde, ortaya çıkabilecek sağlık problemleri karşısında ise hızlı ve kaliteli bir sağlık hizmeti almak için özel sağlık sigortası veya SGK güvenceniz varsa  uygun fiyatlarla çocuğunuza özel sağlık avantajları sağlayabileceğiniz tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. Hem kendinizin, hem de çocuklarınızın sağlığını güvence altına almak için hemen özel sağlık sigortası hesaplama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak teklif alın, kendiniz ve aileniz için en uygun poliçeye kolayca ulaşıın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL