Okulda Bulaşabilecek Hastalıklar

Okulların açılmasıyla birlikte özellikle küçük çocukların, okul gibi kalabalık ortamlarda daha çabuk maruz kalabileceği bulaşıcı hastalıklara karşı korunması gerekli.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Okul açıldıktan sonra 6-8 hafta sonra görülen hastalıklar bağışıklık sisteminin zayıflamasından, uyku düzensizliğinden, yetersiz beslenmeden veya hijyen eksikliğinden kaynaklanabiliyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Salgın hastalıkların sık görüldüğü kış aylarına yaklaşırken, çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek onu hastalıklara karşı korumanız, hastalık sonrası tedaviden daha kolaydır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en bilinen ve en etkili yollarından biri C vitamini takviyesi. Her gün düzenli ve yeterli C vitamini alması, çocuğunuzun enfeksiyonlar ile savaşan kan hücrelerinin ve antikorlarının üretimini arttıracaktır.

Bu antikorların hücre yüzeyini kaplaması ile virüs girişi engellenir. Ancak hastalık esnasında C vitamini takviyesi amacıyla portakal suyu kullanımı önerilmez. Özellikle burun ve geniz akıntısı durumunda fazladan balgam ve mukus yaratacak olan portakal suyu yerine ilaç kullanımı daha doğru olacaktır.

Salgın Hastalıklara Dikkat!

Mart ve Eylül aylarında sıkça görülen bulaşıcı hastalıklar konusunda anne-babaların dikkatli olması gerekiyor. Hastalık belirtileri görüldüğünde acilen önlem almak, iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Okul çağındaki çocuklarda sık görülen A tipi sarılık, çoğunlukla hijyen eksikliğinden kaynaklanır. Grip benzeri belirtileri olan sarılıkta halsizlik, iştahsızlık, bulantı, karın ağrısı gibi durumlar görülür. A tipi sarılık aşısı bu yıl Sağlık Bakanlığı tarafından aşı takvimine alınmış olsa da, aşısı olmayan çocukların 6 ay arayla iki doz şeklinde aşılanması gerekli.

Su çiçeği, grip, kızamık, kabakulak gibi diğer bulaşıcı hastalıklardan korunmak için başlıca önlemler el temizliğinin yapılması, yıkanmamış meyve ve sebzelerin yenmemesi, soğuktan korunacak şekilde giyinmek olarak belirtiliyor. Ancak bu hastalıklar solunum yolu ile de bulaşabileceğinden en önemli adım aşı yaptırmak.

Beslenme

Okul çağındaki çocukların sağlıklı büyüyebilmeleri için sağlıklı beslenmeleri gerekli. Özellikle hareketli çocukların günlük sıvı tüketiminin yeterli düzeyde olduğundan emin olunmalı. Günde en az 1 litre sıvı tüketilmeli; ancak bu miktarının tamamının su olması gerekmiyor.

 10 Sağlık Önerisi

Kabızlık sorunu yaşayan çocukların lifli gıdalar ve sebzeler tüketmeleri gerekli. Ayrıca fazla şeker tüketimi, beyaz kan hücrelerinin direncini kıracağından bağışıklık sistemini zayıflatacaktır. Bu yüzden çocukların şekerli gıdaları ölçüsünden fazla tüketmemesi gerekli. Şeker her ne kadar sağlık için gerekli de olsa, günde 100 gramdan fazla alınması durumunda özellikle çocukların sağlığını kötü yönde etkileyecektir.

Antibiyotikten Önce Hidrosol Kullanın

Hastalıklara karşı çocuklarınızı ve kendinizi korumak için hidrosol içeren vitaminler kullanabilirsiniz. Hidrolat olarak da bilinen hidrosoller, çiçek ve bitki özsularının damıtılması ile elde edilir ve içeriğinde suda eriyen vitaminlerle mineraller bulunur. Burun spreyi veya sıvı olarak temin edilebilecek hidrosol içerek ilaçlar 12 yaş altı için günde üç kez yarım çay kaşığı, 12 yaş üzeri için günde dört kez bir çay kaşığı şeklinde tüketilmelidir. Sindirim sistemine zarar vermeyen bu uygulama, antibiyotik kullanımından önce tercih edilmelidir. Böylece antibiyotik kullanmaya gerek kalmayabilir. Zira antibiyotikler vücuttaki kötü bakterilerle beraber yararlı bakterileri de öldürdüklerinden, ikk 4-6 hafta vücut direnci kırılmış olur ve bu esnada başka bir hastalık bulaşması durumunda vücut buna direnç gösteremez.

Özel Hastaneler ve Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Çocuğunuzun sağlığını korumak için alabileceğiniz bu önlemlere ek olarak özel sağlık sigortası yaptırın, herhangi bir sağlık sorununda en iyi özel hastanelerde tedavi görmesini sağlayın. Ayda 40 TL’den başlayan fiyatlarla en ekonomik sağlık sigortası tekliflerine ulaşmak için sağlık sigortası sorgulama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen en iyi özel sağlık sigortası tekliflerine ulaşın. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için www.sigortam.net internet adresi ve 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden 7/24 destek alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL