Sağlık Sigortasında Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?

Özel sağlık sigortası şirketleri; sigorta şirketleri ilk yılını doldurduktan sonra sigortalılarına azami iyi niyet prensibine aykırı hareket edilmediği durumlarda risk kabul değerlendirmesi sonucu ömür boyunca özel sağlık sigortasının yenileneceği garantisini (ÖBYG) yani ömür boyu yenileme garantisi verebilmektedir. Ömür boyu yenileme garantisi özel sağlık sigortası sözleşmesinin aynı planla ömür boyu yenilenmesi durumudur. 

Bu garanti hakkına sahip olmak için her şirket farklı bekleme süreleri uygulayabilmektedir. Bazı şirketler ilk yıldan sonra bazı şirketler ise sonraki yıllarda poliçe yenileme döneminde bu garantiyi verebilmektedir. Özel sağlık sigortası poliçesine sahip olurken bu koşullarla ilgili bilgiler sigorta şirketlerinden öğrenilmelidir. 

Ömür boyu yenileme garantisi kapsamına dahil olabilmek için ise 18-65 yaş sınırını gerektiriyor. Önceden sigorta şirketleri teminatları daraltılabiliyor, beklenmedik bir hastalık halinde ek prim talep ediliyordu ancak 2014 Nisan ayı ile birlikte özel sağlık sigortası kapsamındaki ömür boyu yenileme garantisinde değişikliklere gidildi. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Yeni uygulamanın en önemli maddesi; sigorta şirketlerinin;  ömür boyu yenileme garantisi ile sigorta şirketlerinin poliçe sattıkları kişilerden ek prim talep edemeyecek olması ve teminatları daraltamayacak olması geliyor.

Yani sigorta şirketleri artık sigorta sahibi aleyhine değişiklikte bulunamıyor ve değişiklik yapmak istemesi halinde ‘’ömür boyu yenileme garantisi’’ kapsamında sunamıyor.

En fazla şikayet getiren durum “ömür boyu yenileme garantisi” kapsamında poliçe satın almış olsalar da beklenmedik bir hastalığın ortaya çıkması sebebiyle ek prim talep edilmesiydi. Hazine müsteşarlığı bu şikayetleri de değerlendirerek yeni düzenlemeler yaptı.

Bu uygulama sonrası;

Ömür boyu yenileme garantisine hak kazanılması zaman alsa da, hak kazanılması halinde sigortalının primi artmıyor, sonradan ortaya çıkan hastalıklar için ek prim talep edilemiyor.

Şirket ömür boyu yenileme garantisi  taşıyan yeni sözleşme teminatlarında karar kılabilmek için sigorta sahibinin geçmiş sigortalılık döneminde sağlık hallerini ve gelişmeleri dikkat etmek zorunda.

Sigorta şirketi özel şartlar dahilinde belirlediği kuralları baz alarak; hastalık ek primi, limit ve sigorta sahibi katılım payı uygulayabiliyor ve teminat kapsamının dışında tutabiliyor.

Sözleşme sürecinin bitiminde ise sigorta şirketi, sigorta sahibine sigorta bitiş tarihi ve sigorta yenilemesine ilişkin bilgilendirmeyi yazılı veya elektronik bilgilendirme ile yapabiliyor.

Herhangi bir hastalıkla karşılaşmadan önce mutlaka özel sağlık sigortası yaptırın. Sigortam.net ile en uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına sigorta sorgulama işlemiyle kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL