Ömür Boyu Yenileme Garantisinde Neler Değişti?

Özel sağlık sigortası kapsamında sıklıkla duyduğumuz ömür boyu yenileme garantisi sigorta sözleşmesinin aynı planla ömür boyu yenilenmesi durumudur. 

Uzun yıllar özel sağlık sigortası poliçesinde yer alıyordu ömür boyu yenileme garantisi. Ancak son yıllarda sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında ciddi sorunlar yaşanmasına sebep oldu. 

Kimileri primlerdeki yüksek artışlardan dem vururken kimileri sonradan çıkan hastalıkların kapsam dışında tutulmasında şikayet eder oldu. En fazla şikayet getiren durum elbette; “ömür boyu yenileme garantisi” kapsamında poliçe satın almış olsalar da beklenmedik bir hastalığın ortaya çıkması sebebiyle ek prim talep edilmesiydi.

Hazine de hem bu şikayetleri değerlendirip hem de özel sağlık sigortasına standart getirmek için yeni düzenlemeler yaptı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Yeni uygulama ile yapılan en mühim değişiklerin başında sigorta şirketlerinin;  Ömür boyu yenileme garantisi ile sigorta şirketlerinin poliçe sattıkları kişilerden ek prim talep edemeyecek olması ve teminatları daraltamayacak olması geliyor.

Yani sigorta şirketleri artık sigorta sahibi aleyhine değişiklikte bulunamıyor ve değişiklik yapmak istemesi halinde ‘’ömür boyu yenileme garantisi’’ kapsamında sunamaz.

Yapılacak tüm sigorta değişikliklerinde ise sigorta sahibine bildirilmesi kararlaştırıldı.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Hakkındaki Diğer Değişiklikler
 

 • Tüketicinin ömürboyu yenilemeli garantili ürünümü seçmesi halinde şirketler, sigorta primi ve sigorta şirketlerinin  şartlarını özel olarak belirleyebilir.
   
 • Yenileme garantisi sigorta şirketlerine göre farklılıklar gösterse de 2-3 sene gibi belirlenmiş bir süreden sonra değşiklikler başlar.
   
 • Ömür boyu yenileme garantisinde hak kazanılması halinde sigortalının primi artmaz.
   
 • Sonradan yaşanan hastalıklar kapsam dışında tutulamaz ve ek prim alınamaz.
   
 • Sigorta şirketleri, grup ve bireysel sigortalarıi yenileme garantisi ve yenileme garantisiz sunabilir.

Herhangi bir hastalıkla karşılaşmadan önce mutlaka özel sağlık sigortası yaptırın. Sigortam.net ile en uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına sigorta sorgulama işlemiyle kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 detaylı bilgi alın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL