Özel Sağlık Sigortasında Bekleme Süresi

özel sağlık sigortası bekleme süresiÖzel sağlık sigortası bekleme süresi ne anlama gelir? Özel sağlık sigortası bekleme süresi sağlık poliçelerinde nasıl kullanılır? Özel sağlık sigortası bekleme süresi uygulamasını gerektiren hastalık ve ameliyatlar hangileridir? sorularının tüm detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası yaptırırken sigorta şirketi tarafından kişinin önceden geçirmiş olduğu hastalıklar, mevcutta bir hastalığının olup olmaması ve aileden gelen kalıtsal hastalıklar incelenmektedir.

Meydana gelmesi veya tekrarlanması yüksek risk içeren hastalıklar ile ameliyatı yüksek maliyet tutan bazı hastalıklar ilk defa yapılan sağlık sigortası poliçesine dahil edilmez. Belirtileri hemen ortaya çıkmayan hastalıkların ise bir süre takibi gerekli olmaktadır. Sigorta şirketi bu takip için gereken süre geçmeden hastalığa dair tedavi teminatını poliçeye dahil etmez. Tüm bu durumlar özel sağlık sigortası bekleme süresi olarak adlandırılır.

Özel sağlık sigortası bekleme süresi genelde ilk poliçe dönemini kapsamakta ve 1 yıl olmaktadır. Bu süre içinde kişinin mevcut hastalığının takibi yapılmakta ve bir sonraki poliçe dönemi için teminat altına alınıp alınmayacağına karar verilmektedir.
Bazı durumlarda sigorta şirketi tarafından ek bekleme süresi de konabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Özel Sağlık Sigortası Bekleme Süresi Gerektiren Hastalıklar ve Ameliyatlar

Sigorta şirketleri tarafından bekleme süresi uygulanan bazı hastalıklar şunlardır:

  • Siğil, lipom, kist sebase (yağ bezesi),
  • Varis, anorektal hastalıklar (hemoroid, anal fissür, fistül, anal abse, vb.), sinüs pilonidalis (kist dermoid sakral), kist hidatik, her türlü fıtık (karın içi organ fıtığı, vb.), safra kesesi, tiroid bezi, ve meme hastalıkları,
  • Burun, bademcik, geniz eti, sinüzit, işitme kusuru kulak tüpü takılması, timpanoplasti, vb),
  • Katarakt ameliyatı, glokom,
  • Rahim, yumurtalık, sistorektosel, bartholin kisti,
  • Diz (menisküs lezyonu, bağ yırtığı, vb.), trigger finger, her türlü tuzak nöropati, ganglion, kistik higroma,
  • Üriner sistem taşı kırılması (ESWL) ve cerrahisi, hidrosel, prostat,
  • Omurga ve disk hastalıkları ile ilgili ameliyatlar, faset denervasyon, sinir blokajı,
  • Her türlü organ nakli (transplantasyon)

Bu konuda sigorta şirketinin özel şartları mutlaka incelenmeli ve bekleme süresi olan durumlar önceden bilinmelidir.

Doğum Teminatı Bekleme Süresi

Hastalıklar dışında,doğum teminatı için de bekleme süresi uygulanır. Özel sağlık sigortasını erken yaptırmanın önemi doğum masraflarında da görülmektedir.

Özel sağlık sigortası doğum giderlerini %100 oranında karşılamaktadır. Ancak kişinin doğum teminatından faydalanabilmesi için en az bir poliçe döneminin aşılmış olması şartı konulmuştur. Doğum teminatı poliçeye ikinci yıldan itibaren eklenmekte ve her bir poliçe döneminde bir kereye mahsus olarak teminat ödemesi yapılmaktadır.

Yıl içerisinde sağlık harcamaları ile ilgili kötü sürprizlerle karşılaşmamak için sağlık sigortası kapsamı, hastalıkların teminatları ve doğum teminatı ile ilgili bilgiler poliçe kitapçığında dikkatle incelenmeli ve poliçenin hangi teminatları ne kadar limit ile karşıladığı iyi bilinmelidir

Siz de en uygun sigorta poliçesine 2 dakika içinde ulaşmak için sağlık sigortası teklifi alın, her türlü sorunuz için Sigortam.net’in 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?Doğum teminatı bekleme süresi nedir? Hamilelik ve doğum zamanlaması, sağlık sigortası açısından neleri...değiştirir? Yeni doğan bebekler için sigorta ne zaman yaptırılabilir? gibi sorular bebek sahibi olmayı planlayan ve hem kendi hem de...bebeğinin sağlığını düşünenler için oldukça önemli. Özel sağlık sigortası yaptırırken, isteğe ve...ihtiyaca bağlı olarak sigortalı tarafından poliçeye doğum teminatı da eklenebilmektedir. Ancak doğum teminatlı...sigorta yaptırıldığında, bu teminat hemen devreye girmez. Doğum sigortası başlangıcının belirli bir süre sonra...gerçekleşmesi bekleme süresini ifade ediyor. Peki doğum teminatı bekleme süresi nedir? Bu sorunun detayları için...yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?

Sigorta şirketlerinde farklı uygulamalar olmak üzere, en yaygın uygulama; Doğum teminatının...kullanılabilmesi, sigortalının poliçeye dahil olmasından itibaren ancak 1 yıl sonra, yani poliçenin ikinci yılında mümkün...olmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının ilk bir yıllık poliçeli olmalarından sonra, ikinci yıl içinde hamile kalmaları ve doğum...yapmaları durumunda doğum teminatı kapsamındaki masrafları özel sağlık sigortası tarafından karşılanacaktır. Aksi takdirde...hamilelik ve doğum ile ilgili masraflar sigorta tarafından karşılanmayacaktır. İlk poliçe tarihinden itibaren geçmesi gereken bu 1...yıllık süreye doğum teminatı bekleme süresi denmektedir.
Doğum teminatı...olan özel sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yeni Doğan Bebekler İçin Sigorta Ne...Zaman Yaptırılabilir?

Doğum sırasında anne ve bebekte oluşabilecek sağlık sorunları anne ve babanın poliçesine bağlı...olarak doğum teminatına dahildir. Ancak doğum gerçekleştikten sonra yeni doğan bebeğin sağlık sigortasına dahil ettirilmesi...gerekmektedir. Bu durumda bekleme süresi bebeğin ilk sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için 14 gün olarak...belirlenmiştir. Doğumdan sonraki ilk 14 günde bebekte ortaya çıkan sağlık sorunları sigorta şirketleri tarafından poliçe...kapsamına alınmaz. Yenidoğan sigortası hakkında detaylı bilgi içintıklayınız. [widget...id="sigortamnet_saglik_widget-2"] Sigorta şirketlerinin özel koşulları ve anlaşmalı oldukları kurumlar hakkında bilgi almak ve...sizin için en uygun özel sağlık sigortasını seçmek için sağlık...sigortası teklifi alın, dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigorta uzmanlarımızdan yardım...alın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL