Özel Sağlık Sigortası, BES ile Desteklenmeli

Özel sağlık sigortasındaki düşük katılımın artırılması, daha etkin hale getirilmesi için AkSigorta Genel Müdürü Uğur Gülen BES formülü önerisi getirdi.

Türkiye’de özel sağlık sigortası poliçesine sahip kişi sayısının yeterli olmadığını ve hala 2.5 milyon verisini veren Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, özel sağlık sigortasının yaygınlaştırılması için BES formülünün uygulanmasının yararlı olacağını söyledi. BES’te uygulanan, kişilerin aktif olarak çalıştıkları döneme oranla gelir oranlarının azaldığı emeklilik dönemi için birikim oluşturma formülünün özel sağlık sigortası için de uygulanabileceğinin üzerinde duran Gülen sayısal bilgilerde verdiği sözlerine şöyle devam etti:

‘’ Türkiye’de özel sağlık sigortasına sahip oran yaklaşık 2.5 milyon, 2 milyon poliçenin yaklaşıl 1.5 milyon ise grup sigortalarından geliyor. Bu düşük katılımın artırışması sadece özel sektörün sorumluluğu olmamalı, kamu kurumu ile özel sektör, sorunun çözüme kavuşması adına birlikte çalışmalı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Özel sağlık sigortalarının kişilerin ilerleyen yaşları sebebiyle kronik hastalıkların arttığı, buna karşılık aktif çalışma hayatına göre kişilerin gelirlerinin düştüğü emeklilik dönemi için genç, sağlıklı ve aktif çalışma kazançlarının daha yüksek olduğu dönemde oluşturabildikleri Bireysel Emeklilik Sistemi’ne benzer bir fona dönüştürülmesinin iyi bir yol olabileceğini düşünüyorum. Bu çözüm yolu, toplumu sağlık harcamalarının yükseldiği döneme hazırlayacağı gibi Türkiye’nin tasarrufu için de önemli bir katkı olacaktır.’’

BES'in işleyişi ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için ''BES'in Özellikleri'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Başvuru Sayısı Artıyor, Yaşam Süresi Uzuyor

Özel sağlık sigortasına sahip yaklaşık 500 bin kişinin çoğunun önceden grup sağlık sigortası içinde bir şekilde bulunmuş, aldığı sağlık hizmetinden memnun olmuş ve bu sistemden ayrıldıktan sonra da aynı hizmeti almaya devam etmek istemiş kişilerden oluştuğunu belirten Gülen, doktora başvuru yapan kişi sayısının ciddi oranda arttığını da sözlerine ekledi. 

2002 yılına bakıldığında kişi başı doktora başvuru sayısının ortalama 2.5 olduğunu belirten Uğur Gülen, 2011 yılında bu sayının 7,5-8’e yükseldiğini, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkelerinde bu rakamın 5-6 olduğunu söyledi. Türkiye’deki toplam sağlık harcamalarının ise 82 milyar olduğunu hatırlatan Gülen sözlerine şöyle sonlandırdı;

‘’Sağlık harcamalarına yapılan 82 milyar TL’nin 65 milyarı kamu, 2 milyarı özel sağlık sigortası tarafından karşılanıyor. Vatandaşın cebinden çıkan ise 15 milyar. Bu sebeple SGK verdiği hizmetlerde birtakım kısıtlamalara gitmeye başladı.

Öte yandan yaşam süresi gitgide uzuyor. Son Swiss Re Raporunda bizden sonraki 2.nesilin ortalama yaşam süresi 100’ü bulacağını gösteriyor. Sektörümüzün ise, hastalıkların daha sık ve uzun süre görüleceği bu dönemde şimdiden hazırlık ve yatırım yapması gerekiyor.’’

Siz de özel sağlık sigortasının sunduğu avantajları en iyi şekilde değerlendirebilmek için özel sağlık sigortası sorgulamanızı Sigortam.net’ten yapın, geleceğe güvenle bakın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL