Özel Sağlık Sigortası Primleri Nasıl Hesaplanır?

İnsanları hayatları boyunca bir takım riskler bekler ve tehdit eder. Atılan her bir adımın risk oluşturabileceği bir noktada yapılması gereken en önemli yatırımsa özel sağlık sigortası yaptırmaktır. 

Günümüzde özel hastanelerin tedavi ücretlerinin oldukça yükseldiğini düşünürsek, bu yatırımın oldukça akıllıca bir seçim olduğu açık. Peki özel sağlık sigortasına sahip olma noktasında bizi neler bekliyor, bu yatırıma sahip olmak için ne gibi şartları yerine getirmek gerek ve en önemlisi en doğru seçimi nasıl yapabiliriz?

Hangi yatırım türü olursa olsun ilk bakacağımız şey, bizi zarara uğratığ uğratmadığı veya uygun olup olmadığıdır. Bu yüzden özel sağlık sigortasında üzerinde durmamaız gereken konu özel sağlık sigortası primleri olacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Özel sağlık sigortası primlerini belirlemek, düşürmek veya yükseltmek sigortalıların insiyatiflerinde olan bir durum. Özel sağlık sigortasının primleri her yıl değişime uğramaktadır. Çünkü; özel sağlık sigortası fiyatlarının hesaplamaları yıllık olarak güncellenmektedir. Özel sağlık sigortasına ve primlerine etki eden faktörlerle ilgili daha fazla bilgi almak için; ”Özel Sağlık Sigortası Primlerini Etkileyen Faktörler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası primleri hesaplanırken üzerinde durulması gereken 2 nokta var: limitler ve güvenceler. Alınan güvencelerin sayısı arttıkça prim tutarı da artacaktır. Bu yüzden sadece gereksinim duyulabilecek güvenceleri almak en ideal olanıdır. Bu 2 temel detayın dışında baz alınması gereken ise katılım paylarıdır. Limitsiz tedavi güvencesi yerine, belli bir katılım oranıyla sınırlı kalmak doğru bir seçim olabilir.

Sigorta şirketleri prim hesaplamalarını yaparken yasalara uygun hareket etmek zorundadır ancak primlerin belirlenmesinde farklı değişkenler kullanılmakdır. Dolayısıyla özel sağlık sigortası primleri de bu değişkenlere bağlı olarak farklılaşmaktadır.

Özel Sağlık Sigortası Primlerini Etkileyen Faktörler

-Fiziksel durum
-Sigortalının yaşı, cinsiyeti
-Daha önce geçirilen hastalıklar
-Özel sağlık sigortası poliçe limitleri
-Poliçe kapsamında alınan teminat limitleri
-Sigorta şirketlerinin anlaşmalı kurum ağı

Yukarıda değişkenler dışında yatarak tedavi teminatı ve ayakta tedavi teminatı gibi seçilebilecek teminatlar da sağlık sigortası primlerini etkilemektedir. Bu yüzden sağlık planlarınızı karşılayacak şekilde araştırma yapmalı, bu doğrultuda sigorta sağlık sigortanızda teminat sınırlarını çizmelisiniz.

Sağlık sigortanızın kapsamını doğru belirlemek, sizi maddi yüklerden kurtaracaktır.

Ayrıca özel sağlık sigortanızın, yurt dışında da sizi teminat altına alması durumuna göre primler farklılaşmaktadır. Eğer çok sık yurt dışına çıkıyorsanız bu teminat sizin için uygun olacaktır. Çünkü; sigorta şirketlerinin anlaşmalı sağlık kuruluşları ağı dünyanın her yerinde aynı tedaviyi size sunabiliyor.

Hesaplamalar sonucu ortaya çıkan prim miktarı sigorta şirketi ve sigortalı arasındaki anlaşmaya bağlı olarak, periyodik bir şekilde ve sözleşme süresi boyunca ödenebilmektedir. Bu noktada gözünüzden kaçmaması gereken sigorta priminizin ilk ödemesini yapmaktır. Hangi sigorta türü olursa olsun, primi ödememek sigortanızın işlevini yerine getirmesine engel olur.

Siz de özel sağlık sigortası sorgulama için Sigortam.net’e gelin, uygun özel sağlık sigortası primleri ile hem kendinizin hem sevdiklerinizin geleceğini güvence altına alın. Online işlemler yerine telefon desteği duyarsanız 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL