Özel Sağlık Sigortasında Vergi İndirimi- Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Özel Sağlık Sigortasında Vergi İndirimi

Özel sağlık sigortası için ödenen primler, çalışanın veya beyanname veren iş sahibinin aylık ödediği gelir vergisinden düşülebilmektedir. Bu avantaj sadece özel sağlık sigortası ve bireysel emeklilik sigortalarına tanınmaktadır.

 
Gelir vergisinde indirim yapma olanağı sağlayan sağlık sigortasında, indirimin vergi matrahında gösterilebilmesi için gereken şart, primin gelirin elde edildiği dönemde ödenmiş olmasıdır.
 

Çalışanlar Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanır?

 
Çalışan kişiler kendileri ve aileleri için yaptırdıkları özel sağlık sigortasına dair ödedikleri primi işyerlerine bildirdiklerinde, ödenen aylık primin çalışanın aldığı aylık brüt ücretin  %15’ini ve ödenen yıllık prim tutarının yıllık asgari ücret tutarını geçmeyecek şekilde vergi matrahında belirtilir. Vergi indirimi yapılan miktar çalışanın net maaşına eklenmektedir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

İş Yeri Sahipleri Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanır?

 
Beyanname veren iş sahipleri de kendileri ve aileleri için yaptırdıkları özel sağlık sigortasının yıllık  primlerini o yıla matrahta gösterebilir ve indirimden yararlanabilirler. İndirim miktarı yıllık toplam brüt gelirin %15’ini ve yıllık asgari ücret toplamını geçemez.
 
Özel sağlık sigortası vergi indirimi, çalışanlar ve iş sahipleri açısından avantaj yaratmaktadır. Hem sağlık harcamalarını daha ekonomik hale getirmek hem de vergi indirimi sayesinde net gelirinizi artırmak için Sigortam.net sağlık sigortası uzmanlarına danışabilirsiniz.
 

Benzer İçerikler

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Faydaları

SGK'lı bireyler, tamamlayıcı sağlık sigortası ile sağlık harcamalarını azaltabilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortasının temel güvencelerini sizin için bir araya getirdik.

Devamını Oku

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının 5 Önemli Faydası

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK'lıların özel hastanelerde her türlü hizmet alımında ekstra ücret ödemesini önleyerek bütçesini ve sağlığını koruyor.

Devamını Oku

Sağlık Sigortasında Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?

Yeni uygulamalar sayesinde avantajlı imkanlar sunan ömür boyu yenileme garantisi ile özel sağlık sigortanızın avantajlarını değerlendirin.

Devamını Oku