444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Özel Sağlık Sigortasında Vergi İndirimi %15'e Yükseltildi

12 Mart 2013

Son yıllarda eskisine oranla daha çok rağbet görmeye başlayan özel sağlık sigortası %5’lik vergi indirimi ile de cazip bir üründü. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 23/10/2012 tarihli duyurusuna göre 1/1/2013'ten itibaren bu oran 10 puan arttırılak %15 olacaktı ve beklenen gerçekleşti. 
 
Böylece, özel sağlık sigortası yaptıranlar da tıpkı BES için daha önce %25 vergi indirimi alınması gibi primleri üzerinden yüksek miktarda vergi indirimi alabilecekler. İndirime konu olan miktar ise şu şekilde hesaplanabilecek:  
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 
 Her ay 100 TL özel sağlık sigortası primi ödeyen bir kişi, daha önce brüt gelirinin %5’ini  bu prim üzerinden vergiden düşebiliyordu. 2013 yılı itibarıyle bu oran %15’e çıkarıldı.
 
Yani aylık 1000 TL brüt ücret alan bir kişi, bunun %15’i olan 150 TL’yi, ödediği özel sağlık sigortası primi üzerinden vergi iadesi olarak alabilecek. Fakat aylık ücreti 10.000 brüt olan bir kişi, bunun %15i olan 1500 TL’nin tamamını vergisinden düşemeyecek. Çünkü özel sağlık sigortalarında alınabilecek en fazla vergi indirimi, o yılki asgari ücret ile sınırlı.
 
Ayrıca maaşının %15’i ödediği primden fazla olan kişinin alabileceği vergi iadesi de yine prime ödenen miktar ile sınırlı. 
SSK'lılar "Tamamlayıcı Sağlık Sigortası" ile siz de özel sağlık hizmetlerinden faydalanın.
Bu şekilde maaşından daha az kesinti yapılacak olan özel sağlık sigortaları, ayrıca poliçede yer alan eş ve çocuklar gibi diğer aile bireyleri için de vergi indiriminden faydalanabilecek. Yani sigortalının maaşından daha az kesinti yapılacak.
 
Vergi indirimi almak için, poliçe ödemesi yaptığınıza dair bir tahsilat makbuzu veya kredi kartı ekstresini, yanında poliçe örneğiniz ile beraber şirketinizin maaş hesapalaması yapan birimine veya muhasebe şirketine ulaştırmanız gerekiyor.
 
Özel sağlık sigortası sorgulama aracımıza ve en uygun sağlık sigortasına 444 24 00 numaralı Sigorta Danışma Hattı veya www.sigortam.net internet sitemiz üzerinden ulaşın.

Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

02 Haziran 2010 Çarşamba
Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

30 Mayıs 2010 Pazar
Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması. 

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak: Yok Ederek Var Olmayı Önlemek Sektörün Elinde

17 Mayıs 2010 Pazartesi
Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, satışı kolay olan kasko ve trafik sigortalarında teknik kar edilmemesi için bir sebep olmadığını düşünüyor.