Özel Sağlık Sigortasında Vergi İndirimi %15’e Yükseltildi

Son yıllarda eskisine oranla daha çok rağbet görmeye başlayan özel sağlık sigortası %5’lik vergi indirimi ile de cazip bir üründü. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 23/10/2012 tarihli duyurusuna göre 1/1/2013’ten itibaren bu oran 10 puan arttırılak %15 olacaktı ve beklenen gerçekleşti. 
Böylece, özel sağlık sigortası yaptıranlar da tıpkı BES için daha önce %25 vergi indirimi alınması gibi primleri üzerinden yüksek miktarda vergi indirimi alabilecekler. İndirime konu olan miktar ise şu şekilde hesaplanabilecek:  
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL
 Her ay 100 TL özel sağlık sigortası primi ödeyen bir kişi, daha önce brüt gelirinin %5’ini  bu prim üzerinden vergiden düşebiliyordu. 2013 yılı itibarıyle bu oran %15’e çıkarıldı.
Yani aylık 1000 TL brüt ücret alan bir kişi, bunun %15’i olan 150 TL’yi, ödediği özel sağlık sigortası primi üzerinden vergi iadesi olarak alabilecek. Fakat aylık ücreti 10.000 brüt olan bir kişi, bunun %15i olan 1500 TL’nin tamamını vergisinden düşemeyecek. Çünkü özel sağlık sigortalarında alınabilecek en fazla vergi indirimi, o yılki asgari ücret ile sınırlı.
Ayrıca maaşının %15’i ödediği primden fazla olan kişinin alabileceği vergi iadesi de yine prime ödenen miktar ile sınırlı. 
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
Tamamlayıcı sağlık sigortanızı internetten satın alarak sigortanızı hemen başlatabilirsiniz! TAMAMLAYICI SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
Bu şekilde maaşından daha az kesinti yapılacak olan özel sağlık sigortaları, ayrıca poliçede yer alan eş ve çocuklar gibi diğer aile bireyleri için de vergi indiriminden faydalanabilecek. Yani sigortalının maaşından daha az kesinti yapılacak.

 

Vergi indirimi almak için, poliçe ödemesi yaptığınıza dair bir tahsilat makbuzu veya kredi kartı ekstresini, yanında poliçe örneğiniz ile beraber şirketinizin maaş hesapalaması yapan birimine veya muhasebe şirketine ulaştırmanız gerekiyor.
Özel sağlık sigortası sorgulama aracımıza ve en uygun sağlık sigortasına 444 24 00 numaralı Sigorta Danışma Hattı veya www.sigortam.net internet sitemiz üzerinden ulaşın.

Benzer İçerikler