Özel Sağlık Sigortasında Vergi İndirimi %15’e Yükseltildi

Özel sağlık sigortası vergi indirimi, çalışan veya iş sahipleri için avantajlı bir uygulamadır. Nasıl mı? Özel sağlık sigortası için ödenen primler, aylık şekilde ödenen gelir vergisinden düşülebiliyor. Bu vergi avantajı, özel sağlık sigortası vergi indirimi uygulaması sayesinde gerçekleşiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Özel sağlık sigortası vergi indirimi : %15

özel sağlık sigortası vergi indirimiÖzel sağlık sigortası vergi indirimi, 2013 yılında değiştirilen uygulama öncesi %5’lik vergi indirimi şeklindeydi. Gelir İdaresi Başkanlığının düzenlemesi sonrasında 10 puan arttırıldı. Artık özel sağlık sigortası vergi indirimi güncel oranı %15 olarak uygulanıyor.

Böylece, özel sağlık sigortası yaptıranlar da tıpkı BES için daha önce %25 vergi indirimi alınması gibi primleri üzerinden yüksek miktarda vergi indirimi alabilecekler. İndirime konu olan miktar ise şu şekilde hesaplanabilecek:

Her ay 100 TL özel sağlık sigortası primi ödeyen bir kişi, daha önce brüt gelirinin %5’ini bu prim üzerinden vergiden düşebiliyordu. 2013 yılı itibarıyle bu oran %15’e çıkarıldı.

Sizi aramamızı ister misiniz?
Tamamlayıcı sağlık sigortanızı internetten satın alarak sigortanızı hemen başlatabilirsiniz! TAMAMLAYICI SAĞLIK TEKLİFİ ALIN

Yani aylık 1000 TL brüt ücret alan bir kişi, bunun %15’i olan 150 TL’yi, ödediği özel sağlık sigortası primi üzerinden vergi iadesi olarak alabilecek. Fakat aylık ücreti 10.000 brüt olan bir kişi, bunun %15i olan 1500 TL’nin tamamını vergisinden düşemeyecek. Çünkü özel sağlık sigortalarında alınabilecek en fazla vergi indirimi, o yılki asgari ücret ile sınırlı. Ayrıca maaşının %15’i ödediği primden fazla olan kişinin alabileceği vergi iadesi de yine prime ödenen miktar ile sınırlı.

Bu şekilde maaşından daha az kesinti yapılacak olan özel sağlık sigortaları, ayrıca poliçede yer alan eş ve çocuklar gibi diğer aile bireyleri için de vergi indiriminden faydalanabilecek. Yani sigortalının maaşından daha az kesinti yapılacak.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi almak için, poliçe ödemesi yaptığınıza dair bir tahsilat makbuzu veya kredi kartı ekstresini, yanında poliçe örneğiniz ile beraber şirketinizin maaş hesaplaması yapan birimine veya muhasebe şirketine ulaştırmanız gerekiyor.

Sağlık Sigortam.net’ten!

Sigortam.netüzerinden özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortaları için teklif alın, ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun poliçeyi rahatlıkla seçin. İster online olarak ister 444 24 00 Sigorta Danışma Hattından bize ulaşın, sağlığınız için güzel bir başlangıç yapın.

Benzer İçerikler

Özel Sağlık Sigortası Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanılır?Özel sağlık sigortası vergi indirimi nasıl alınır? sorusu sağlık sigortasında vergi avantajından yararlanmak...isteyenlerin en merak ettiği konuların başında geliyor. Bizde özel sağlık sigortası vergi indirimi nasıl alınır...sorusunun detaylarını sizler için bir araya getirdik. Çalışanlar ve iş yeri sahipleri için ayrı değerlendirilen vergi indirimin...ayrıntıları yazımızın devamında. özel sağlık sigortası vergi indirimi nasıl alınır   Gelir vergisinde indirim yapma olanağı sağlayan sağlık sigortasında, indirimin vergi matrahında gösterilebilmesi...için gereken şart, primin gelirin elde edildiği dönemde ödenmiş olmasıdır.     Özel sağlık sigortası
için ödenen primler, çalışanın veya beyanname veren iş...sahibinin aylık ödediği gelir vergisinden düşülebiliyor. Bu avantaj sadece özel sağlık sigortası ve bireysel emeklilik...sigortalarına tanınmakta olduğundan, özel sağlık sigortası vergi indirimi nasıl alınır konusunda bilgi sahibi...olmak bütçeniz açısından oldukça önemli.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi nasıl alınır?

Çalışanlar Vergi...İndiriminden Nasıl Faydalanır?

Çalışan kişiler kendileri ve aileleri için yaptırdıkları özel...sağlık sigortasına dair ödedikleri primi işyerlerine bildirdiklerinde, ödenen aylık primin çalışanın aldığı aylık brüt...ücretin %15’ini ve ödenen yıllık prim tutarının yıllık asgari ücret tutarını geçmeyecek şekilde vergi matrahında...belirtilir. Vergi indirimi yapılan miktar çalışanın net maaşına eklenmektedir. [widget...id="sigortamnet_saglik_widget-2"]

İş Yeri Sahipleri Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanır?

Beyanname veren...iş sahipleri de kendileri ve aileleri için yaptırdıkları özel sağlık sigortasının yıllık primlerini o yıla matrahta...gösterebilir ve indirimden yararlanabilirler. İndirim miktarı yıllık toplam brüt gelirin %15’ini ve yıllık asgari ücret...toplamını geçemez.
Özel sağlık sigortası vergi indirimi, çalışanlar ve iş sahipleri...açısından avantaj yaratmaktadır. Hem sağlık harcamalarını daha ekonomik hale getirmek hem de vergi indirimi sayesinde net gelirinizi...artırmak için Sigortam.net sağlık sigortası uzmanlarına...danışabilirsiniz.
Henüz sağlık sigortası yaptırmadıysanız, sigortam.net'ten online olarak veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattından bizi arayarak...tamamlayıcı sağlık sigortası teklifive...özel sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz....En uygun fiyat garantisi ile Sigortam.net avantajlarını kaçırmayın!

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL