Özel Sağlık Sigortası Yaptırırken Gerekenler

Kişilerin başına gelecebilecek ve bütçesini sarsabilecek herhangi bir sağlık problemlerinin neden olduğu tedavi masraflarını teminat altına alan sigorta türüne özel sağlık sigortası denir.

Genellikleayakta tedavi veya yatarak tedavi teminatını içeren sağlık sigortasının barındırdığı ek hizmetlere karşılık ödenecek prim sigorta şirketlerine ve sigortalılara göre değişiklik gösterir.

Sağlık sigortası tekliflerini etkileyen temel kriter sigortalanacak kişinin vermiş olduğu bilgilerdir.

Özel sağlık sigortası poliçesi düzenlenirken verilen bu bilgilerden özellikle sağlık geçmişi büyük bir etkiye sahiptir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Özel sağlık sigortası teklifi alacak kişilerden aşağıdaki bilgiler talep edilir:

Özel Sağlık Sigortasında İstenen Bilgiler

 • Kişinin mevcut sağlık durumu,
 • Hastalık geçmişi,
 • Aileden kaynaklı (genetik) durumlar,
 • Kalıtsal bir hastalığının olup olmadığı,

İstenen bu bilgiler kişinin risk durumu hakkında bilgi verecektir. Buna göre; sağlık sorunu yaşama olanağı yüksek olan kişilerin sigorta primleri yükselirken; risk ihtimali düşük olanların bununla doğru orantıda primleri düşecektir.

Özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişiler, ne kadar erken başvurup genç yaşta sigortalanırsa, o kadar avantaj yakalayacaktır. Bu yaşlarda daha az risk grubu içerisinde yer alacağınız için primleriniz çok daha uygun olacaktır.

Tüm sigorta çeşitlerinde olduğu gibi özel sağlık sigortasının da kapsamlarıyla ilgili detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Aksi halde sigortalının beklentileriyle alınan hizmet aynı olmayacaktır. Örneğin; sağlık sigortası alınan sigorta şirketinin anlaşmalı sağlık kuruluşundaki hizmetler sigortalıya yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden sigorta poliçesi alınmadan önce sağlık sigortasının kapsamına dair soru işaretleri giderilmeli, kısıtlamaların olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Sigorta şirketleri hem çeşitlilik yaratmak adına hem de her ihtiyaca uygun sağlık sigortaları sunabilmek adına limitli, limitsiz veya belli bir tutara kadar gibi avantajlı teminat seçeneklerini de sağlık sigortası kapsamında sunmaktadır.

Sigorta şirketlerinin sağlık sigortası kapsamında sunduğu avantajlardan biri de anlaşmalı sağlık kuruluşlarıdır. Kişiler anlaşmalı sağlık kuruluşlarında sigorta kapsamındaki tüm tedavilerini gerçekleştirebilirler. Sigortalının tercihlerine göre; çocukların tedavileri veya ek sağlık harcamaları da sigorta kapsamına alınabilir. Ancak elbette ek teşhis ve tedavi masraflarına göre sigorta primleri de farklılaşacaktır.

Özel sağlık sigortası yaptırma sürecinde kişiler bazı belgeler istenecektir.

Özel Sağlık Sigortasında İstenen Belgeler

İlk Kez Özel Sağlık Sigortası Yaptırırken Gerekli Belgeler

 • Standart olarak istenen belgeler:
 • Genellikle şirketler online olarak teklif formu sunarlar. Bu formda birçok bilgiler sorulmaktadır. Yaş, cinsiyet, mevcut sağlık durumu vs.
 • Bilgilendirme formu.
 • Ekstra istenenler belgeler:
 • Kredi kartı formu,
 • Nüfus cüzdanı,
 • T.C vanatandaşı olmayanlar için oturma izni.

Sigorta Şirketini Değiştirirken Geçerken İstenen Belgeler

 • Başvuru formu,
 • Bilgilendirme formu,
 • Rapor ve tetkikler istenebilir.

Bu belgeler incelendikten sonra anlaşmaya varılarak sigortalılar özel sağlık sigortasına sahip olacaktır.

Özel sağlık sigortasını yaptırmak için hastalık veya kaza geçirmeyi beklemeyin. Sağlık sigortanızı ertelemeden yaptırın, kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanın mutluluğunu yaşayın. En uygun sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten kolayca sigorta sorgulaması yapın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL