444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Özel Sağlıkta Sigortalı Oranı Nüfusun Yüzde 2.3'ü

14 Aralık 2011
Allianz Türkiye CEO'su Alexander Ankel, Türkiye' de toplam nüfusun sadece yüzde 2.3'ünün özel sağlık sigortası olduğuna dikkat çekti.
 
Türkiye' de özel sağlık sigortacılığının 90'lı yılların başında özellikle özel hastanelerin kurulmasına paralel olarak geliştiğini kaydeden Ankel, "Özel hastanelerde karşılaştıkları yüksek maliyet, sağlık sigortalarının gelişmesine katkıda bulundu. Özel sağlık sigortalıları arttıkça özel hastane yatırımları da arttı. Birbirini tetikleyen bu sistemle özel sağlık sigortaları giderek gelişti" dedi. Ankel özel sağlık sigortalarında yaşanan en önemli sorunun primlerin yüksek olması nedeniyle sektörün belirli bir segmente hitap edebiliyor olmasını gösterdi. 
 

"Risk Paylaşılmalı"

Son dönemde, pastadan daha fazla pay almak isteyen ve sürekli yatırım yapan sağlık kurumlarının bu giderlerini maliyetlerine yansıttıklarını söyleyen Ankel, bu nedenle sigorta şirketlerinin de primlerini yükseltmek durumunda kaldığını vurguladı. "Sigortalı adayları bu yüksek primleri karşılamakta zorlandı ve sigortalı artış hızı neredeyse durma noktasına geldi.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 
Özel sağlık sigortalı sayısının artabilmesi için primlerin düşmesi ve poliçelerin kapsamının genişlemesi gerekiyor. Bu çerçevede özel sağlık kurumları maliyetlerini daha iyi yönetmeli ve kârlılık hedeflerini daha uzun vadeye yayarak sigortalı sayılarının artmasına yardımcı olmalı" diyen Ankel, sektörle ilgili olarak şunları kaydetti: "Şirketler mevcut sigortalı portföyünden pay alma çabası içine girdi. Bu çaba, ciddi bir rekabete ve fiyatların riski karşılayamayacak kadar düşük seviyelere inmesine neden oldu. Doğru risk değerlendirmesi yapan şirketlerin ürünleri bu ortamda pahalı kaldı ve şirketler pazar payı kaybetti. Bu sorunun çözümü içinse sağlık kuruluşlarıyla sigortacılar ortak çalışmalı ve risk paylaşımında bulunmalı." 

Okumaya Devam Edin

Uyuşturucu Tedavisi Sosyal Güvencede midir?

07 Haziran 2010 Pazartesi
Uyuşturucu bağımlıları veya  insan sağlığına zarar veren madde bağımlıları Alkol Madde Bağımlılığı AMATEM'de  tedavi olmakta ve sosyal hayata sağlıklı bir birey olarak katılmaları sağlanmaktadır.

Aman Bir Ekim'e Dikkat Edin!

13 Ağustos 2010 Cuma
1 Ekim 2010 tarihinden itibaren herkes Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak. 18 yaşını geçen tüm çocuklara başvuru yapılacak. Başvuru yapılmazsa 760 lira ceza var.

Sigorta Sektörü İlk Altı Ayda Hangi Branşlarda Şaşırtıcı Sonuçlar Açıkladı?

25 Ağustos 2010 Çarşamba
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) üye şirketlerden derlenen veriler ışığında 2010 yılı Haziran ayı sonu istatistiklerini açıkladı.