Ramazan Ayında Oruç ve Sağlıklı Beslenme

Ramazan ayı geldi. Bir ay boyunca hem oruç tutacak hem de sevdiklerimizle birlikte iftar ve sahurda vakit geçirmenin keyfini yaşayacağız. Ramazan ayına özel geleneklerimizi tekrarlayacak, ruhumuzu olduğu kadar bedenimizi de dinlendireceğiz.

 Uzmanlar, yemek ve yaşam düzenimiz değiştiği için ramazan ayında özellikle sağlığımıza dikkat etmemiz gerektiğini belirtiyorlar. Tüm gün oruç tuttuktan sonra iftarda ve ertesi güne kadar olan zaman diliminde beslenmemize dikkat etmemiz şart. Yoksa vücudumuzu dinlendirmek yerine daha da fazla yormamız ve sağlığımızı riske atmamız olası.

 

Ramazanda Sağlıklı Beslenmek için İpuçları

 
Ramazan, nefsimizi kontrol altına alırken psikolojik olarak da rahatladığımız, bunun yanı sıra fiziksel olarak da sağlığımızı kontrol altında tutmamızı sağlayan bir dönemdir. Bu dönemde değişen günlük yaşantımızı daha rahat ve sağlıklı geçirmek için uzmanların önerilerini aşağıda bulabilirsiniz:
 

Yeni Öğün Düzenine Alışma

 
Ramazan ayı boyunca gündüzleri tükettiğimiz yiyecekleri akşam ve geceye yaymamız gerekiyor. Normalde günlük 4-6 öğün yememiz önerildiği için, bu düzeni iftar ile sahur arasına yaymak doğru bir yemek düzeni yaratmamızı sağlar.
 
Hafif bir iftarın ardından bir iki saat sonra akşam yemeği tarzında ana yemeklerden oluşan bir öğün yemek, ardından sahura kadar aralıklı olarak meyve, yoğurt ve kuruyemiş gibi hafif ve sağlıklı yiyeceklere yönelmek önemli. Sahur ise güne başlama ve kahvaltı olarak değerlendirilebilir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sağlıklı Bir Düzen Kurma

 
Ramazan ayında vücudumuz için hedefimiz kilo vermekten çok kilo alımını önlemek ve mevcut kilomuzu korumak olmalıdır. İftar ile sahur arasında günlük alınması gereken et, sebze ve ekmek grupları dengeli bir şekilde dağıtılmalı, bir tarafa ağırlık vermekten kaçınmalıdır.
 
Pek çok kişi ramazanda uzun süre aç kalındığı için kilo vereceğini düşünürken, bunun tam tersi gerçekleşince şaşırmaktadır. Sağlıklı beslenme düzeni kurulmadığında Ramazan ayında kilo almak oldukça sık görülen bir durumdur.
 
Bu noktada, sahura kalkmayı ihmal etmemek de büyük önem taşır. Tüm gün boyunca aç kalınması metabolizmayı yavaşlatmakta ve sahura kalkmamak bu durumu arttırıcı etki yapmaktadır. Bunlar da kilo almaya ve sindirim sorunlarına yol açabilir.
 
Ramazan ayında kilo almanın başlıca sorumlusu olarak iftar yemeğinde aşırıya kaçılması ve ardından hiçbir fiziksel faaliyette bulunulmaması gösterilebilir.
 

Spor Yapmaya Devam Edilmeli

 
Özellikle iftar ve akşam yemeği sonrasında fiziksel olarak hareketli halde kalmak ağır bir öğünün olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Yarım saatlik hafif tempolu yürüyüşler iftar sonrasındaki ağırlığı atmak için idealdir.
 

Yeterli Su Tüketimi

 
Ramazan ayı boyunca vücudumuz yiyeceklerin yanı sıra içeceklerden de mahrum kaldığından sağlıklı beslenme düzeninde suya da gereken önem verilmelidir. Tüm gün boyunca kaybedilen ve yerine konmayan sıvı miktarı iftar ile sahur arasında mutlaka alınmalıdır.

 

Oruç Tutarken En Sık Yapılan Sağlık Hataları

 
Oruç tutulan süre boyunca öncelikle kan şekeri yavaş yavaş düşmeye başlamaktadır. İftar ile sahur arasındaki sürede yetersiz veya aşırı beslenme sonucunda metabolizma yavaşlamakta, bu da kilo alımına neden olmaktadır.
 
Gün boyunca tüketilmeyen suyun iftar sonrasında da yeteri kadar alınmaması vücutta halsizliğe, uyuklamaya, hazımsızlığa, mide ağrılarına ve tansiyon düşmesine neden olabilmektedir. Sıvı kaybı ayrıca iş yaparken verimsizliğe yol açmakta, tüm bunların etkisi depresyona kadar uzanmaktadır.
 

Sağlığınızı Güvence Altına Alın

Ramazan süresindeki beslenme alışkanlığınız nedeni ile kendi sağlığınız ve ailenizin sağlığı konusunda endişeleniyorsanız özel sağlık sigortası yaptırarak hem sağlığınızı uzman doktorlar ile birlikte kontrol edebilir hem de ortaya çıkabilecek olumsuz bir durumda kendinizi ve aileniz güvence altına almış olursunuz.
 
Ramazanda ve yıl boyunca sağlık harcamalarınızı azaltmak ve kontrol altında tutmak için Sigortam.net sağlık sigortası uzmanlarından destek alabilirsiniz. Size en uygun özel sağlık sigortasına ulaşmak ve detayları öğrenmek için tıklayın.
 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL