• 7/24 bizi arayabilirsiniz,
 • 0850 250 2400

Ramazandan Bayrama Geçerken Dikkat!

23 Ağustos 2011

Ramazan ayının sonuna yaklaşırken herkesi bayram heyecanı sardı bile. Ramazan bayramında neler yapılacak, kimler ziyaret edilecek, yoksa bu sefer ailecek tatile mi çıkılacak? Hangisine karar verirseniz verin, şöyle bir gerçek var ki, ramazan sırasında değişen günlük düzen birden tekrar bozuluyor ve bayramda vücudumuz aşırı miktarda yiyecekle karşılaşıyor. Sağlığımızı korumak, bayram sırasında ekstra önem kazanıyor. 

Ramazan sonrasında normal beslenme düzenine geçiş ve bayramda yapılacaklar hakkında birkaç öneriyi sizler için hazırladık. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL
 

Ramazandan Bayrama Sağlıklı Bir Geçiş İçin

Ramazan sırasında uzun saatler boyu aç kalan ve kısıtlı bir sürede yiyecek alan kişiler, Ramazan ayının bitmesiyle birlikte her an yemek yiyebildikleri için bazen ölçü kaçabiliyor ve aşırı miktarda yemeye başlamak söz konusu olabiliyor. Bunu önlemenin ilk aşaması farkında olmaktan geçiyor.

Ramazan ayı sonrasında önceden hazırlanıp yemek programımızı ayarlamakta fayda var. Bayramda sağlıklı beslenme için bazı önerileri aşağıda sıraladık:

 • Bayramda akraba ziyaretleri sırasında sürekli yemek yenir ve genelde bütün aile bir arada olduğu için çok çeşitli yemekler ve tatlılar yapılır. Kararlı bir şekilde öğün sayımızı beş veya altı olarak belirleyip, buna uymak gerekiyor. Gidilen bir yerde hafif bir yemek, diğer bir yerde meyve – kuruyemiş gibi seçenekler tercih edilebilir.
 • İkram edilen yiyecekleri almamak bazen sorun yaratsa da, sağlığımız açısından seçici olmamız şart. Bu durumu uygun bir dille ev sahibine anlatmak iyi bir yol olabilir.
 • Sadece oruç tutanlar için değil, tutmayanlar için de bayram aşırı yemeye neden olabiliyor. Bu durum yine normal yeme düzenini değiştirdiği ve hastalık riskini arttırdığı için oruç tutmayanlar da bayram süresince dikkatli olmalı.
 • Ramazan süresince terk edilen sigara gibi alışkanlıklar, genelde gün içinde serbest kalınca aşırı miktarda tüketilmeye başlanıyor. Günlük içilen sigara sayısının birden artması vücudun dengesini bozabiliyor.
 • Yenen tatlılar ve ağır yemekler nedeniyle bayramda en sık karşılaşılan sağlık sorunları şekerin ve kolesterolün yükselmesi, hazımsızlık ve tansiyon yüksekliği oluyor.

 

Doğru Beslenme Önerileri

İkram edilen yiyecekleri reddemeyecek durumda iseniz, imkanınız varsa sağlıklı alternatifleri tercih edin. Her seferinde mideyi tıka basa doldurmadan az miktarda yemek hazımsızlık sorununu ortadan kaldıracaktır.

 • Diyetisyenler sütlü tatlıların hamurlu tatlılara oranla daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Her iki tatlı türünün bulunduğu ikramlarda sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmek daha doğru. Önerilerimiz aşağıdaki satırlarda;
 • Meyve her zaman iyi bir enerji kaynağı ve sağlıklı bir yiyecektir. İmkanınız varsa yemek sonrası tatlı yerine meyveyi tercih edebilirsiniz.
 • Siz evinizde misafir ağırlayacaksanız, menüde sağlıklı seçenekler bulundurarak misafirlerinizin ve kendinizin ağır yemekler yemesini önlemiş olursunuz. Damak tadından ödün vermeden hazırlanan hafif yemekler ile meyve ikram etmek, herkesi mutlu edecektir.
 • Yemeklere olduğu kadar içeceklere de dikkat etmek gerekiyor. Şerbet, meyve suları gibi bol şeker içeren içecekler yerine bitki çayları, ayran gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Çay ve kahve konusunda da ölçülü olmak gerekiyor. Gün içinde bol su içmeyi unutmayın.
 • Tatildeyseniz açık büfede sınırsız sayıda yemek olabilir. Bunlar arasından kızartmalar yerine ızgarada, fırında veya buharda pişmiş olanları yemek en iyisi.
 • Bayram günü aşırıya kaçıp, ertesi gün kendinizi yemek yemeyerek cezalandırmayın. Bu, sağlığınızı daha da olumsuz yönde etkileyecektir. İlk gün çok yediyseniz, ikinci gün normal bir kahvaltıyla başlayıp öğün atlamamaya ve her öğünde ne çok az ne de çok fazla yemeyecek şekilde kendiniz ayarlayın.
 • Hareketi ihmal etmeyin. Yemek aralarında aktif olun, kısa yürüyüşler yapmaya çalışın ve bunu bayram sonrasında da devam ettirin.

 

Bayramda Ağzınız Tatlansın, Hem de Sağlıklı Bir Şekilde

Her bayramın olduğu gibi Ramazan bayramının da olmazsa olmazı tatlılar. Uzmanlar tatlılar konusunda cimri davransa da, her zaman daha sağlıklı alternatifler mevcut.

Şekeri azaltın, alternatif şeker tatlarına yönelin: Tatlılarda genel olarak şeker miktarını azaltmak iyi bir yöntem. Diğer bir seçenek de beyaz şeker yerine geçebilecek ancak tamamen doğal pekmez gibi ürünler kullanmak. Örneğin balkabağı tatlısı daha az şekerle pişirilip üzerine bolca ceviz serpildiğinde, balkabağının içerdiği lifler ve cevizde bulunan faydalı Omega 3 yağları ile vücuda faydalı olabilecek bir tatlı.

Sütlü tatlıları tercih edin: Sütle pişirilen tatlıların kalori değerleri hamurlu ve şerbetli tatlılara göre düşük. Geleneksel Türk tatlıları arasında bulunan damlasakızlı muhallebiyi beyaz şeker yerine tatlandırıcı kullanarak pişirebilir, tadından ödün vermeden sağlıklı bir tatlı olarak sunabilirsiniz. Ayrıca light sütlerden kullanmak da tatlınızı hafifletecektir.

Meyvelerin tadından yararlanın: Bir başka sütlü seçenek de irmik tatlısı olabilir. İçindeki şekeri azaltıp, arasında koyduğunuz ceviz, tarçın ve değişik meyvelerle aynı lezzeti yakalayabilirsiniz.

En sağlıklı seçenek dondurma: Bayramın yaz ayında denk gelmesi nedeniyle dondurma da en sağlıklı tatlı seçeneklerinden biridir. Sütlü dondurma, az şekerle hazırlanmış sütlü bir tatlıyla ikram edilebilir. Bu sayede hem tatlının lezzeti bozulmaz, hem de yaz ayında serinletici bir yiyecek sunmuş olursunuz. Ağır bir tatlı yerine evde yapacağınız dondurma şüphesiz misafirlerinizin de takdirini kazanacaktır.

Uzmanlar beslenmemize sadece Ramazanda ve bayramlarda değil sürekli olarak dikkat etmemizi ve mutlaka yaşınıza ve vücut yapımıza uygun olarak spor yapmamızı öneriyorlar.

Özel Sağlık Sigortası ile Sağlığınızı Güvenceye Alın

Kendinizin ve sevdiklerinin sağlığını sürekli güvence altına almak için özel sağlık sigortası yaptırmayı da ihmal etmeyin. Sağlık sorunlarına hazırlıksız yakalanmamak için sigorta alternatiflerini şimdiden gözden geçirin. İhtiyacınız olan poliçe için online olarak ister özel sağlık sigortası teklifi alın, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı'nı arayın. 


Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Uyuşturucu Tedavisi Sosyal Güvencede midir?

Uyuşturucu bağımlıları veya  insan sağlığına zarar veren madde bağımlıları Alkol Madde Bağımlılığı AMATEM'de  tedavi olmakta ve sosyal hayata sağlıklı bir birey olarak katılmaları sağlanmaktadır.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması.