Ramazan ve Sağlık Rehberi

 

 

 

 

 

 

Ramazan ayı Kuran-ı Kerim’in bu ayda indirilmesi nedeniyle yılın 12 ayının en hayırlısı olarak görülür. Bu nedenle bu aya “11 ayın sultanı” da denir. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi de bu aydadır.

Ramazan ayı denilince akla oruç tutmak gelir. Oruç ibadeti bu ayda yapılır. İslamın 5 şartından biridir. Oruç tutmak hem ruha hem de bedene huzur verir.

Oruç zamanı beslenme büyük önem taşır. Azalan öğünler, uzun saatler aç ve susuz kalınması birçok rahatsızlığı da beraberinde getirebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Unutulmamalıdır ki sağlık koşulları el verdiği ölçüde oruç tutulması gerekir.

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

  • Uzun saatler aç kalmak ve susuzluk sıcak havanın olumsuz etkisiyle de birleşince tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, halsizlik gibi durumlara neden olabiliyor. Bu nedenle iftar ve sahur vakitlerinde fazla su tüketmeniz, uykunuzu iyi almanız, günün sıcak saatlerini mümkün olduğunca dışarda geçirmemeniz önem taşıyor.
     
  • Öğünlerin azalması bünyede de değişimlere neden oluyor. Uzun süre aç kaldıktan sonra sahur ve iftar vakitlerinde çok fazla yiyecek tüketmek rahatsızlıklara neden oluyor. Bu nedenle az ve hazmı kolay olan besinlerin tercih edilmesi gerekiyor.
     
  • Orucun geç saatte açılması ve açıldıktan sonra uyku haliyle erken yatılması midenin rahatsızlanmasına neden olabilir. Bu nedenle yemek yedikten sonra hazmetmek için en az 2-3 saat sonra uyunması gerekiyor.
     
  • Aşırı tuzlu, yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmek gün içinde sizi rahatsız edeceği ve çok susatacağı için bu tür besinlerden kaçınmak gerekiyor.​
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Ramazan ve Oruç ile İlgili Diğer Yazılarımız:
 

Sağlığınızı önemseyin, özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hatttımızdan da 7/24 sigortanızı yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL