Ramazan Sonrası Beslenme Önerileri

Günlük olarak 5-6 öğün olan beslenme alışkanlığımız Ramazan ayı süresince iftar ve sahur şeklinde temel iki ana öğüne düşmektedir. Sıcak yaz günlerinde dini ibadetimizi yerine getirirken aynı zamanda iftarda ve sahurda dengeli bir şekilde sıvı tüketimimize ve beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerektiği hep söylenir. Ancak Türk mutfağının leziz sofralarına dayanmak her zaman güç olmuştur. Zaman zaman aşırıya kaçtığımız olsa da Ramazan süresince sağlıklı bir şekilde günlük öğünümüzü 2 ana öğüne düşürürüz. Ramazanın bitimine yaklaştığımız bu günlerde tekrar eski beslenme alışkanlığımız olan ara öğünlerle beraber beslenmemizi 5-6 öğüne çıkartmak bazı bünyeler için sağlık problemlerine neden olabilir.
 
Ramazan Bayramı süresince adetlerimiz gereği eş dost akraba ziyaretlerinde ikram edilen yemekler, tatlılar, şeker ve çikolatalar Ramazan süresince vücudumuzun alıştığı enerji miktarının aşırı üstünde olduğu için bu enerjinin tüketiminde sıkıntı yaşatabilir ve bu durum halsizlik, hazımsızlık, yüksek tansiyon, kolesterol gibi sağlık problemleri ile karşımıza çıkabilir. Dolayısı ile özellikle Ramazan sonrası bayramı normal öğünlerimize bir geçiş şeklinde değerlendirmeliyiz ve beslenme rejimimize dikkat etmeliyiz. Bu yazımızda sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz bazı sağlıklı beslenme önerilerini bir araya getirdik:
 

Bayram Sabahı İlk Öğün

 
Bir önceki gün lezzetli bir iftar sofrasından kalktınız ve ilk kez sabah erken saatte sahur yemeği yerine biraz daha geç saatte tüm aile bireyleriyle birlikte kahvaltı yapıyorsunuz. Öncelikle gün içerisindeki ziyaretlerinizi de düşünerek bu kahvaltınızı hafif ancak yeterli ve dengeli tutmanızı öneriyoruz. Kahvaltınızda yağda kızartılmış ağır ürünler yerine daha hafif olacak peynir, zeytin, domates, salatalık gibi hafif ama sizi sağlam tutacak ürünlerle geçirmeniz, beyaz buğday ekmeği yerine birkaç dilim kepek veya çavdar ekmeği ile kahvaltı yapmak gün içerisinde oldukça işinize yarayacaktır.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Misafirlikte Ağır Yemekten Kaçınma

 

İlk ziyaretimiz ile ziyaret ikramlarına sabahın erken saatlerinde başlıyoruz. Adetlerimiz gereği ikram edilen lezzetleri geri çevirmek hoş karşılanmasa da bunun bir yolunu bulmalısınız. Size tavsiyemiz durumu ev sahibine izah etmeniz ve mümkünse öğlen saatlerine kadar az porsiyonlarda besin tüketmeniz. Gezilecek çok eş dost var ise bunun planlamasını önceden yapmalısınız. İlk misafirlikte karnınızı doyurursanız sonrakilerde mahcup olabilirsiniz. Misafirliklerde mevsimlik meyveleri veya kuruyemiş gibi besinleri tüketmeyi tercih etmeniz daha sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır.
 
Yine Türk kültürünün vazgeçilmez parçası olan çay ve kahve ikramlarında da ölçüyü kaçırmamalısınız. Mümkünse çaylarınızı ve kahvelerinizi gün içerisinde tükettiğiniz şekerli ürünleri düşünerek şekersiz tüketin. Gün içerisinde fazla miktarda çay ve kahve tüketimi kafein içeriği fazlalığından dolayı çarpıntı, uykusuzluk, halsizlik gibi sağlık problemlerine neden olabileceğini unutmayın.
 

Misafir Ağırlarken

 
Bu bayram misafirlerinize baklava, börek, sarma, dolma, kuru fasulye pilav gibi geleneksel bayram ziyafetleri yerine daha sağlıklı olabilecek sütlü tatlı, kuruyemiş ve meyve ikramı yapın. Hem bu şekilde ara öğünleri aradan çıkarmış olursunuz hem de kan şekerinin düzenlenmesini sağlarsınız. Misafirlerinize ikram konusunda ısrarcı olmadan ve mümkünse servis edebileceğiniz hazırlıklarınızı söyleyerek onların istedikleri yemeği seçmelerini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde onların da sağlıklı beslenmesine yardımcı olacaksınız.
 

Şeker Bayramının Vazgeçilmezi: İkramlık Çikolata ve Şeker Seçimi

 
Tatlı ürünler ve çikolata yüksek miktarda doymuş yağ asidi ve şeker içerdiği için kan şekerinizin ani yükselmesine neden olabilir. Bu durum özellikle kolesterol, kap damar hastalığı olanları daha çok rahatsız etmektedir. Dolayısı ile bayramın vazgeçilmezi olan şeker ve çikolata seçerken artık piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz yapay tatlandırıcılarla üretilmiş olan ürünleri seçmeye dikkat edin. 
 

Günlük Besin İhtiyacımızın Üzerine Çıkarsak

 
Diyelim ki ikram edilen ev yapımı baklava ve böreği fazla kaçırdık. Günlük ihtiyacımız olan enerjiyi gün içerisinde fazlası ile aldık. O zaman akşam yemeğinde hafif bir beslenme ile bu tüketimi dengeleyebiliriz. Az yağ ile pişirilmiş zeytinyağlı yemekler, yoğurtlu salata ve meyve sıcak yaz akşamları için oldukça güzel ve leziz bir tercih olabilir.
 
Yemek sonrası parkta yapılan 30-40 dakikalık bir yürüyüş ise hem hazmı kolaylaştıracaktır hem de fazla enerjiyi tüketmemize yardımcı olacaktır. Hatta bu yürüyüşlerin Ramazan sonrasında da devam etmesi, Ramazan süresince yavaşlayan metobalizmamızı güçlendirecek ve daha zinde kalmamıza yardımcı olacaktır. Gün içerisindeki ziyaretlerimizi yaparken yakın mesafelere yürüyerek gitmemiz gün içerisinde fazla aldığımız enerjiyi dengeleyecektir, dinç ve dinamik kalmamızı sağlayacaktır. 
 
Ramazan sonrası sağlık kuruluşlarına çoğunlukla hazımsızlık, şeker atakları gibi rahatsızlıklar sebebiyle başvurulmaktadır. Ramazan süresince boşalan karbonhidrat depolarınızın üzerine aşırı karbonhidrat tüketimi farkında olmadığınız hipo veya hiperglisemi rahatsızlığınızı, diyabetinizi tetikleyebilir ve hiç beklenmedik bir şekilde kendinizi hastanede bulabilirsiniz. Tüm bu durumlardan kaçınmak ve Ramazan sonrasını sağlıklı bir şekilde beslenerek geçirmek için öğün sayısını kademeli olarak arttırmalı, bayram süresince sizlere tavsiye ettiğimiz şekilde beslenmeye dikkat etmelisiniz. 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sabah kahvaltısında kızartma ürünlerinden uzak durup hafif ama dengeli kahvaltı yapın,
Misafirlerinize meyve, meyve suyu, kuruyemiş gibi hafif besinler ikram edin,
Misafirlikte ara öğünlerinizi dengeleyin ve seçici olun,
Tatlı ve çikolata seçiminde daha sağlıklı ürünler tercih edin,
Çay ve kahve tüketimine dikkat edin, mümkünse şekersiz tüketin, yerine su, soda veya meyve suyu, şıra gibi içecekleri tercih edin,
Kısa mesafelere yürüyerek gidin, akşamları hafif egzersizler yapın,
Gün içerisinde aşırı beslendiyseniz akşam yemeğini hafif tutarak dengeleyin,
 
Ortaya çıkabilecek tüm sağlık sorunlarına karşı kendinizi ve ailenizi güvence altına almak için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Sigortam.net uzmanları size sağlık sigortası konusunda en iyi desteği verecektir. 

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL