Ramazanda Doğru Beslenme

2014 yılının hayırlı ayı olan Ramazan ayı başlıyor. 11 ayın sultanı olan Ramazanda beslenme büyük önem taşıyor.

Tüm gün aç durduktan sonra akşam fazlasıyla yemek yemek sağlığı da olumsuz etkiliyor.

Değişen yaşam ve beslenme düzeninin değişmesinden dolayı uzmanlar bu konuda oruç tutacak kişileri uyarıyor.

Normal zamanda, ara öğünlerle birlikte günde 6 öğün yemek yenilmesini öneren uzmanlar, bu öğünler ramazan ayında 2’ye düştüğü için beslenme daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken 8 Nokta
 

 • İftar ve sahur zamanlarında uzun saatler sizi tok tutacak besinler tuketmek gerekiyor. Bunlar; sebze, meyve, tahıllar, kuru baklagiller, kepekli ekmek, kepekli makarna ve kepekli pirinç gibi besinlerdir.
   
 • Sıvı yiyecekler mide tarafından daha hızlı öğütüldüğü için çabuk açıkılır. Bu nedenle çorba ya da ayran gibi besinleri tek başına tüketmek yanlış olacaktır. Beraberinde yine tok tutan gıdalarla birlikte tüketilmesi gerekir.
   
 • Öğünlerinizde mutlaka salataya ve lifli yiyeceklere yer ayırın. Bu gıdaların sindirimi kolay olduğu için midenizi rahatsız etmez. Ayrıca, aşırı tatlı isteğinizi de bastırır.
   
 • Su tüketimini ihmal etmemek gerekir. Gün boyu susuzluktan vücut bitkin düşecektir. Su kaybını önlemek için iftarda ve sahurda içebildiğiniz kadar su tüketmeniz önemlidir.
   
 • Aşırı tatlı ya da yağlı yiyecekleri iftar ve sahurda tercih etmemeniz gerekir. Çünkü tüiketmeniz durumunda susuzluk hissi fazla olacaktır. Ayrıca, bu besleme tarzından dolayı Ramazan ayında fazla kilo alımının yaygın olduğu da unutulmamalıdır.
   
 • İftarda ve sahurda yavaş yiyerek az yiyecekler tüketin. Hızlı ve çok fazla tüketilen yiyecekler tüm gün aç mideye fazla yüklenilmesine neden olarak rahatsızlık yaşatacaktır.
   
 • Yoğurt, cacık ve ayranı sofranızdan eksik etmeyin. Bu besinler protein ve kalsiyum açısından çok zengindir. Metabolizmayı da çalıştıracağından yiyeceklerin daha kolay yakılmasını sağlar.
   
 • Beyaz un, pilav makarna gibi yiyecekler karbonhidrat yönünden çok zengin olduğu için bu besinlerin çok fazla tüketilmemesi gerekir. Çok seviyor ve vazgeçemiyorsanız tüketimini azaltmanızda fayda vardır.
   

Beslenmeniz dışında mutlaka yürüyüş ya da egzersizleri de uygulamaya devam etmeniz gerekir. Hareketi mutlaka yaşamınıza katın. Unutmayın sağlığınızı korumak en başta sizin elinizde. Özel sağlık sigortası yaptırarak da olası riskleri teminat altına alabilir, bütçenizi koruyabilirsiniz.

Sigortam.net üzerinden hemen sigorta sorgulama yapın, en uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL