Ramazan’da Beslenme Nasıl Olmalı?

Ramazan ayı ile beraber gündeme gelen en önemli konulardan biri Ramazan’da beslenme. Bu sene, yılın en uzun gündüzlerine denk gelen Ramazan ayında açlık ve susuzluk hissini en aza indirmek için nasıl beslenmeli, kilo değişiminden nasıl korunmalı, iftar ve sahurda ne yenmeli sizin için araştırdık.

​Sahurda Neler Yenmeli?

Sahurda yeme-içmeye bu yıl özellikle dikkat edilmeli. 16 saati aşkın süre oruç tutacak kişiler için sahurda yenecek yemeklerin hafif olması, alınacak sıvının ise gün içerisinde susuzluk hissi yaratmayacak düzeyde olması gerekiyor. Sahura kalkmadan oruç tutmak önceki yıllarda mümkün olabilmişse de bu yıl sağlık açısından sahursuz oruç tutulmaması önemli.
Sahur beslenmesinde öncelik, gün içerisinde kan şekerinin düşmesini engelleyecek gıdalar olmalı. Aksi takdirde iftarda metabolizma aşırı beslenmeye yönelecek ve bu da kilo almaya neden olacaktır.
Sahurda şunları yapmaya özen gösterin:
 Yağsız, hafif, hazmı kolay besinler tüketin,
 Posa miktarı fazla olan gıdaları tercih edin,
 Kepekli ekmek, meyve, baklagiller, ceviz, badem gibi sindirim sisteminizi hızlandıracak besinler alın,
 Vitamin ihtiyacınız artacağından meyve-sebze tüketin,
 Kahvaltılıklara ağırlık verin,
 Yalnızca su değil süt, çay gibi sıvılarla takviyede bulunun.
Sahur beslenmesine örnek olarak haşlanmış yumurta, bir bardak süt, kepekli ekmek, pekmez veya bal, ceviz gibi gıdalar önerilebilir. Bunların dışında eğer sahurda sıcak yemek tüketmek istiyorsanız az yağlı yemeklere ağırlık verin.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

İftarda Neler Yenmeli?

Ramazan sofraları bolluğu ile bilinir. Çeşit çeşit yemekler, tatlılar derken uzun süren açlık hissi ile gelen iştah, aşırı beslenmeyi de beraberinde getirir. Ancak uzun süren açlığın ardından mideye birden yüklenmek, kan şekerinde ani yükselmelere sebep olabilir. Bu yüzden iftara öncelikle su veya çorba gibi sıvı gıdalar ile başlanmalı ve bu gıdalar yavaş yavaş tüketilmelidir. Daha sonra yenecek yemekler ise küçük porsiyonlar halinde yine yavaş yavaş yenmelidir. İftarda beslenme ile ilgili bazı önemli hususlar şunlardır:
 Yemekler çok sıcak olmamalı,
 Önce sıvı takviyesi ile başlanmalı
 Salata veya yoğurt bulunmalı,
 Asitli, çok tuzlu, çok şekerli, baharatlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı,
 Sindirimi kolaylaştırmak adına küçük lokmalar halinde ve yavaş yenmeli,
 Izgara, haşlama veya fırında pişirilmiş yemekler tercih edilmeli.

İftar Sonrası

İftar sonrası tatlı ve kafein yerine meyve ve sıvı tüketilmelidir. Bu, hem gün içeriside ihtiyaç duyulacak enerjinin sağlanması hem de su kaybının önlenmesi açısından gereklidir. Özellikle yaz mevsimi olması sebebiyle vücudun su kaybının en aza indirgenmesi, sağlıklı bir oruç için önemli. Bu yüzden yanma ve susuzluk hissi verecek baharatlı, şekerli, şerbetli, bol yağlı her türlü besinden uzak durulmalıdır. İftar sonrası şekerli, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilebilir. Ayrıca iftar ile sahur arasına hafif bir öğün eklemeniz metabolizmanız için yararlı olacaktır. Böylece hem vücudunuzun tüm besin ihtiyacını iftarda karşılamaya çalışmayacak, dolayısıyla kilo almayacak, hem de metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyeceksiniz.
Ramazan ayında beslenmenize dikkat ederek şeker hastalığı, kolesterol, kalp-damar hastalıkları gibi hastalıklara karşı sağlığınızı koruyun. Ayrıca ani kilo artışına sebep olacak aşırı ve dengesiz beslenmeden de kaçının. Kilo artışı özellikle kalp hastalığı riski taşıyanlar ve bel fıtığı bulunanlar için risklidir.
Sağlığınızı en iyi özel hastanelere emanet etmek için özel sağlık sigortası yaptırın. Size ve sevdiklerinize ekonomik fiyatlarla özel hastane standardında sağlık hizmeti sunan özel sağlık sigortası için en iyi fiyatlar Sigortam.net’te. Hemen sigorta sorgulama yaparak en iyi sağlık sigortası fiyatlarına ulaşın, anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen sağlık sigortası teklifleri arasından en iyisini seçin. Sigorta ile ilgili her türlü soru ve sorununuz için www.sigortam.net internet sitesinden veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan bize 7/24 ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL