Ramazan’da Böbrek Taşından Korunmanın 5 Yolu!

2014 yılı Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi uzun ve sıcak günlerin oruç tutanları olumsuz etkilemesine neden oldu. Uzun süre açlık ve susuzluk birçok sağlık sorunlarının da habercisi oluyor.

Uzmanlar havaların çok sıcak olması ve uzun süre su tüketilmemesinin böbrek taşına neden olabileceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle iftar ve sahur vakitlerinde bol su tüketmek önem taşıyor. Özellikle önceden bu hastalığı geçirmiş olanlarda risk daha da artıyor. Bu hastalık her yaşta görülebiliyor ama daha çok 20-50 yaş arası grupta daha sık yaşanıyor. Ayrıca bu hastalığa yatkın olanların mutlaka doktorlarına danışarak oruç tutmaları büyük önem taşıyor.

Olası bir sağlık riskine karşı mutlaka özel sağlık sigortası yaptırın, hem maddi hem de manevi açıdan sıkıntı yaşamayın. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulamayapın en uygun sağlık sigortası fiyatlarına ulaşın.

Ramazan ayında nasıl beslenilmesiyle ilgili detaylı bilgi için “Ramazan ve Sağlık Rehberi” yazımızı incelemenizi öneririz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Böbrek Taşından Kurtulmak için Öneriler

Bol Su İçin

Böbrek taşı hastalığının en büyük düşmanı sudur. Bol miktarda su tüketimi bu hastalığa karşı kalkan oluşturur. Bu nedenle oruçlu kişilerin iftar-sahur zaman diliminde su içmeye özen göstermeliler. Uzmanlar günlük en az 2 litre su tüketiminin gerekliliğine dikkat çekiyor. Suyun dışında meyve suyu, çay, süt vs. sıvıları tüketmek yanlıştır. Çünkü suyun işlevini hiçbir sıvı görmez.

Karbonhidrattan Uzaklaşın

Sürekli karbonhidrat oranı yüksek olan besinler tüketmek böbrek taşı riskini arttırır. Tatlılar, hamur işleri gibi yiyecekler karbonhidratlı besin gruplarındandır. Bu besinler fazla kilo alımına da neden olur. Bu nedenle mümkün olduğunca tüketilmemesi gerekir.

Hayvansal Protein Tüketimini Azaltın

Hayvansal protein içeren et ürünlerinin Ramazan ayında sıklıkla yeniyor olması kandaki kalsiyumu artırırken, idrardaki ürik asit ve okzalat miktarını da çoğaltıp, koruyucu strat oranını fazlalaştırabilir. Bu nedenle bu besinleri belli sınırlarla tüketmek doğru olacaktır.

Tuzu Sınırlayın

Yiyeceklerin çok tuzlu tüketilmesi de zararlıdır. Çünkü tuz, kalsiyum atılımını yükseltirken, sitrat miktarını düşürür. Böylece taştan koruyucu madde azalmış, taşa yol açan madde ise artmış olur. Dolayısıyla iftarda ve sahurda yemeklere tuz atmaktan kaçınılması gerekir. Tuzu azaltarak böbrek taşından kolayca korunabilirsiniz.

Lifli Besinler Tüketin

Lif oranı yüksek olan yiyecekler böbrek taşının meydana gelmesini önler. Bu açıdan bakıldığında bol lif içeren Akdeniz tipi beslenme tercih edilebilir.

Sağlık sigortanızı yaptırmak için dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler

Memorial Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı...özel hastaneler ve sağlık merkezinden daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmeti alırsınız. Poliçe teminatlarınıza göre...yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız karşılanırken siz yalnızca katkı payınızı ödersiniz. Size en yakın özel...sağlık kuruluşlarının hangi anlaşmalı sigorta şirketleri ile anlaşmalı...olduğunu Sigortam.net üzerinden öğrenerek sigorta seçiminizi...kolaylaştırın.

Memorial Sağlık Grubu

Memorial Sağlık Grubu, 2000 yılından bu yana İstanbul, Antalya ve...Diyarbakır’da bulunan 8 hastane ve 3 tıp merkezi ile hizmet vermektedir. Memorial Grubu, Tüp Bebek, Genetik, Kalp - Damar Cerrahisi ve...Organ Nakli gibi bölümleri ile Cerrahi Bilimler, Kalp Sağlığı, Kadın Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Robotik Cerrahi gibi...branşlarda hizmet vermektedir.

Memorial Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri Listesi

Memorial Hastanesi ile anlaşmalı...olan aşağıdaki sigorta şirketlerine ait özel sağlık sigortası ürünlerini Sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı...üzerinden satın alabilirsiniz. Acıbadem SigortaAksigortaAllianzAnadolu SigortaAxa SigortaErgo SigortaGroupama SigortaGüneş SigortaHDI SigortaMapfre Genel SigortaRay SigortaSompo Japan SigortaZurich...Sigorta

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL