444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ramazan’da Böbrek Taşından Korunmanın 5 Yolu!

2014 yılı Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi uzun ve sıcak günlerin oruç tutanları olumsuz etkilemesine neden oldu. Uzun süre açlık ve susuzluk birçok sağlık sorunlarının da habercisi oluyor.

Uzmanlar havaların çok sıcak olması ve uzun süre su tüketilmemesinin böbrek taşına neden olabileceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle iftar ve sahur vakitlerinde bol su tüketmek önem taşıyor. Özellikle önceden bu hastalığı geçirmiş olanlarda risk daha da artıyor. Bu hastalık her yaşta görülebiliyor ama daha çok 20-50 yaş arası grupta daha sık yaşanıyor. Ayrıca bu hastalığa yatkın olanların mutlaka doktorlarına danışarak oruç tutmaları büyük önem taşıyor.

Olası bir sağlık riskine karşı mutlaka özel sağlık sigortası yaptırın, hem maddi hem de manevi açıdan sıkıntı yaşamayın. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yapın en uygun sağlık sigortası fiyatlarına ulaşın.

Ramazan ayında nasıl beslenilmesiyle ilgili detaylı bilgi için "Ramazan ve Sağlık Rehberi" yazımızı incelemenizi öneririz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Böbrek Taşından Kurtulmak için Öneriler

Bol Su İçin

Böbrek taşı hastalığının en büyük düşmanı sudur. Bol miktarda su tüketimi bu hastalığa karşı kalkan oluşturur. Bu nedenle oruçlu kişilerin iftar-sahur zaman diliminde su içmeye özen göstermeliler. Uzmanlar günlük en az 2 litre su tüketiminin gerekliliğine dikkat çekiyor. Suyun dışında meyve suyu, çay, süt vs. sıvıları tüketmek yanlıştır. Çünkü suyun işlevini hiçbir sıvı görmez.

Karbonhidrattan Uzaklaşın

Sürekli karbonhidrat oranı yüksek olan besinler tüketmek böbrek taşı riskini arttırır. Tatlılar, hamur işleri gibi yiyecekler karbonhidratlı besin gruplarındandır. Bu besinler fazla kilo alımına da neden olur. Bu nedenle mümkün olduğunca tüketilmemesi gerekir.

Hayvansal Protein Tüketimini Azaltın

Hayvansal protein içeren et ürünlerinin Ramazan ayında sıklıkla yeniyor olması kandaki kalsiyumu artırırken, idrardaki ürik asit ve okzalat miktarını da çoğaltıp, koruyucu strat oranını fazlalaştırabilir. Bu nedenle bu besinleri belli sınırlarla tüketmek doğru olacaktır.

Tuzu Sınırlayın

Yiyeceklerin çok tuzlu tüketilmesi de zararlıdır. Çünkü tuz, kalsiyum atılımını yükseltirken, sitrat miktarını düşürür. Böylece taştan koruyucu madde azalmış, taşa yol açan madde ise artmış olur. Dolayısıyla iftarda ve sahurda yemeklere tuz atmaktan kaçınılması gerekir. Tuzu azaltarak böbrek taşından kolayca korunabilirsiniz.

Lifli Besinler Tüketin

Lif oranı yüksek olan yiyecekler böbrek taşının meydana gelmesini önler. Bu açıdan bakıldığında bol lif içeren Akdeniz tipi beslenme tercih edilebilir.

Sağlık sigortanızı yaptırmak için dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.


Benzer İçerikler

Çocuklarının Mutlu Olmasını İsteyen Ailelere Özel 5 Tüyo

Çocuğunuzun mutluluğu için elinizden gelen her şeyi yaptığınızı biliyoruz. Ancak doğru kabul ettiğimiz bazı davranışlar, beklenmedik problemlere neden olabilir. 

Devamını Oku

Groupama Sigorta Özel Sağlık Sigortası Geri Ödeme Talep Adımları

Groupama Sigorta ile anlaşmalı olmayan bir sağlık kurumundan veya kurumun anlaşmalı olduğu halde direkt ödeme alamadığınız durumlarda aşağıdaki adımları izleyerek sağlık tazminatınızın daha hızlı ödenmesini sağlayabilirsiniz.   Sigorta Şirketine Göndermeniz Gereken Evraklar Tazminat geri ödeme sürecinizi hızlandırmak için aşağıdaki evrakları sigorta şirketinizin hasar departmanına kargo ile göndermeniz gereklidir. Fatura aslı. Tazminat talep formu ( Doktor, kaşe ve imzalı ) –  Groupama Sigorta tazminat talep formu örneğini indirmek için tıklayın. Reçete aslı, ilaç küpürü, kasa fişi Tahlil, tektik istek kağıdı ve sonuç raporları Gereklilik halinde doktor […]

Devamını Oku

Kış Hastalıklarına Özel Sağlık Sigortası Güvencesi

Kış hastalıkları sizin de kapınızı çalmadan özel sağlık sigortanızı yaptırın, dilediğiniz hastanenin tedavi masraflarını bütçenizi zorlamadan karşılayın.

Devamını Oku