444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ramazanda Reflü ve Gastrit Problemi Olanlar Dikkat!

17 Haziran 2016

Ramazan ayının gelmesiyle beraber değişen yeme içme alışkanlıkları, özellikle mide problemi bulunan kişilerde ciddi sıkıntıların tetikleyicisi olabiliyor. Başta gastrit ve reflü problemleri olanları uyaran uzmanlar bu gibi hastalıkları bulunanların oruç tutabileceklerini, ancak şikayetlerin şiddetlenmesi halinde mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına gitmeleri gerektiğini vurguluyor.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 

Mide Problemi Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Uzun süreli açlık hallerinde midenin asit ve pepsin salgısını arttırdığının altını çizen uzmanlar bu durumun kişide şişkinlik, hazımsızlık gibi rahatsızlıkların yanı sıra reflü, ağıza acı su gelmesi  gibi şikayetleri de arttırabileceğini söylüyor. Ramazan ayında mide şikayetlerini en aza indirmek için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz;

  • Sahurda aşırı yağlı kızartmalardan ve hamur işlerinden uzak durmaya çalışın. Sahurun ardından hemen uyumak yerine midenin boşalması için 1 – 2 saat sonra uyumaya çalışın.
  • Midenin yorulmaması ve sahurda yemeği fazla kaçırmamanız için, iftar ve sahur aralığında az az fakat sık sık beslenmeye çalışın.
  • İftarın ardından tatlı tüketmek istiyorsanız, hamur işi ağır şerbetli tatlılar yerine az miktarda hafif sütlü tatlılar, meyve içinse kabuklu meyveler yerine çilek, muz, kiraz gibi lif zengini meyveler tercih edin.
  • Reflü şikayeti olanlar iftar sırasında yiyecekleri iyice çiğneyerek tüketmeleri, iftarın ardından sırt üstü uzanmamaları, besinleri kolay hazmedebilmeleri için sulu ve lifli yiyecekleri tercih etmeleri gereklidir.
  • Reflü problemi olanlar, midenin boşalmasını engelleyici kızartmalar ve hamur işi yiyeceklerden kaçınmalıdır.
  • Uzun süreli açlık halinin ardından boş mideye aşırı miktarda yiyeceğin girmesi reflü ve gastrit şikayetlerini arttırabilir. Bu nedenle iftarda gerektiği kadar besin tüketilmeli, aşırıya kaçılmamalı.
  • İftara çorba ve su gibi mideyi ilk başta yormayacak sıvı besinlerle başlanılmalı ve 10 dakikalık bir beklemenin ardından yağsız et, sebze yemeği, salata gibi besinlerle devam edilmelidir.

 

Sağlığınızı İhmal Etmeyin

Sağlık problemlerinin ne zaman, nerede ortaya çıkacağı belli olmaz. Bu gibi durumlara karşı özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanmaya geç kalmadan başlayın, özel sağlık hizmetlerini poliçeniz sayesinde ücretsiz alın. Siz de hemen 3 milyon mutlu müşteri gibi online olarak veya 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak özel sağlık sigortası teklifi alın, ihtiyacınız olan poliçeye en iyi fiyat garantisiyle ulaşın.


Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

02 Haziran 2010 Çarşamba
Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Uyuşturucu Tedavisi Sosyal Güvencede midir?

07 Haziran 2010 Pazartesi
Uyuşturucu bağımlıları veya  insan sağlığına zarar veren madde bağımlıları Alkol Madde Bağımlılığı AMATEM'de  tedavi olmakta ve sosyal hayata sağlıklı bir birey olarak katılmaları sağlanmaktadır.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

30 Mayıs 2010 Pazar
Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması.