444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ramazan’da Sağlık İçin Yapılması Gerekenler

25 Haziran 2015

Ramazan ayının son yıllarda yaz aylarına denk gelmesi ,sağlık problemi risklerini de beraberinde getiriyor. Uzmanlar özellikle aşırı sıcaklarda oruç tutan kişilerin sağlıklarına daha fazla dikkat etmelerini belirtirken, sağlık problemi yaşayan kişiler için ise daha çok önemli uyarılarda bulunuyor.

Su Tüketimine Özen Gösterin

Sıcaklarla beraber girdiğimiz Ramazan ayında tüketilen su, hayati bir öneme sahip. Yaz aylarında özellikle çalışan kişilerde görülen aşırı sıvı kaybının problem yaşatmaması için iftar ve sahur arasında mutlaka en az 2 litre sıvı tüketilmesi gerekiyor.

İftarınızı su ile açmakta fayda var. Fazla abartılmadan içilen su ve sonrasında tüketilecek bir kase çorba, iftarda sağlığınız için iyi bir başlangıç olacaktır. Ramazan ayında yaz meyve ve sebzelerini tüketmekte de büyük fayda var. Özellikle karpuz, kavun gibi meyveler ve domates salatılık gibi sebzeler vücudunuzun ihtiyacı olan sıvının önemli bir kısmının sağlanmasına yardımcı olacaktır. İftar sonrasında tatlı için ise ağır şerbetli tatlılar yerine, güllaç, sütlaç gibi daha hafif tatlılar tercih edilmelidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 

Sahurda ise kahvaltı türünde yiyecekler tüketilmeli, yumurta, peynir gibi, gün içinde sizi tok tutacak gıdalara yer verilmelidir. Böylelikle oruç tutarken vücudunuzun hem gerekli proteinlerini almasını sağlayabilir, hem de kendinizi uzun süre tok hissedebilirsiniz. Ayrıca sahurda az miktarda tüketilecek badem, ceviz gibi çerezlikler de gün içinde kan şekerinizin düşmesini engelleyecek diğer gıdalar arasındadır.

Oruç Tutacak Hastalar Dikkat

Migren Hastaları

Ramazan ayında migren hastaları da bir diğer risk faktörünün içinde bulunuyor. Özellikle oruç tutarken açlığa bağlı migren atağı tetiklemeleri hastalara büyük bir sıkıntı yaşatabiliyor. Bu nedenle migren hastalarının Ramazan ayında beslenmelerine eksta önem göstermeleri gerekiyor. Atak sıklığı az olan ve ağrılarını açlık ve uykusuzluk gibi durumların tetiklemeyen hastaların iftar sonrasında bol bol sıvı almaları, az az ancak, sık sık beslenmeleri Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirmelerini sağlayabilir. Hastalar ayrıca migren ataklarını tetikleyebilecek kola, çikolata ve peynir gibi yiyeceklerden de uzak durmalıdırlar.

Reflü Hastaları

Özellikle reflü hastalarının Ramazan ayında yaşayabileceği sıkıntılar birkaç önlemle birlikte en az seviyeye indirilebilir. Ramazan ayında reflü problemi olan kişilerin iftarda aşırıya kaçmaları ve hızlı yemeleri, iftar sonrasında hemen uyumaları ya da çok yağlı yiyecekler tüketmeleri var olan sıkıntılarının daha da şiddetlenmesine neden olabilir. Böylesi durumların yaşanmaması için ise reflü problemi olanların Ramazan ayında iftar ve sahurda iki öğün beslenmenin yerine, bu süreç içinde az az ancak sık sık beslenmeleri gerekiyor. Aksi takdirde aşırı yemek mideye baskı uygulayarak, mide asidinin yemek borusuna kaçmasına neden olabilir. Aşırı yağlı yiyecekleri tüketmek de midenin boşalmasını engelleyeceği için reflü şikayetlerinin artmasına neden olan bir diğer faktör. Ramazan ayı süresince reflü problemi yaşayan kişiler aşırı yağlı, kızarmış, baharatlı yiyeceklerden ve portakal, limon, greyfur, sirke, soğan, sirke, hardal, gazlı içecek ve aşırı şekerli gıdalar yerine, daha hafif ve besleyici özellikleri bulunan buğday, yulaf, pirinç, fasulye, mercimek ve kepek ekmeği gibi yiyecekler tüketmelidirler.  İftar sonrasında kısa bir yürüyüş, en az üç saat boyunca uzanmamak da reflü şikayetini azaltabilecek  aktiviteler arasında yer alıyor.

Şeker (Diyabet) Hastaları

Ramazan ayı boyunca oruç tutan şeker hastaları da büyük bir risk kapsamında yer alıyor. Uzmanlar şeker hastalarının mutlaka doktorlarının yönlendirmelerine göre oruç tutmalarını tavsiye ederken, şeker hastalığı etkilerinin kişiden kişiye değişkenlik göstermesi de bu konuda farklı sorunları beraberinde getiriyor. Oruç tutan şeker hastalarında Ramazan ayı boyunca aşırı şeker düşmesi, aşırı sıvı kaybı,  kan şekerindeki aşırı yükselme, hastalığa bağlı organ hasarlarının ağırlaşması, aşırı kilo  alma ya da aşırı kilo verme gibi durumlar görülebilir.

Ramazan ayı süresince oruç tutan şeker hastaları, aşağıdaki önerileri uyguladıkları takdirde olası sağlık problemlerini minumum seviyeye indirebilirler.

 • Hasta mutlaka doktoru ile iletişim halinde olmalı, orucun ilk günlerinde kan şekerini ölçtürerek doktoruna bilgi vermeli.
 • Kan şekerinde aşırı dalgalanmanın yaşandığı durumlarda, sebebinin öğrenilmesi için mutlaka araştırılmalı.
 • Kan şekerinin dengede tutulmasının başlıca faktörünün, yapılan tedavi, gün içinde alınan ve harcanan enerji ile ilgili olması nedeniyle, bu üç faktör arasındaki etkileşim en iyi seviyede tutulmalı.
 • İftar sırasında kan şekerini aşırı yükseltebilecek, aşırı yağlı, hamurlu yiyeceklerden kaçınılmalı, sahur ise mümkün olduğunca geç yapılmalı.
 • İftar ve sahur arasında bir defada aşırı yemek yenilmemeli, bu süreç üç öğüne bölünmelidir.
 • Gün içinde yapılan egzersiz aktiviteleri iftar sonrasına bırakılmalı, ancak abartılmamalıdır.
 • Her ne kadar dini vecibelerinizi yerine getirmek istiyorsanız da, aşırı zorlamalardan kaçınılmalıdır.
 • Şekeri aşırı yüksek seyredenler, şekeri sık sık düşenler ve insülün kullananlar oruç tutmamalı.
 • Tüm bunlara rağmen oruç tutmak isteyen ve insülün kullanan hasta, eğer günde bir defa iğne yapıyorsa bunu iftardan sonra 22:00 – 24:00 arası, eğer günde iki defa insülün yapıyorsa ise önce akşam yaptığı dozu iftarda, sabah yaptığını ise sahurda yapmalı, daha sonrasında şeker durumuna göre dozların ayarlaması yapılmalı.,
 • Oruç tutmak isteyen şeker hastalarının ilk olarak doktorlarına başvurmaları kesinlikle unutulmamalı.

Astım Hastaları

Ramazan ayı süresince astım hastaları da problem yaşama ihtimali yüksek olan hastalardır. Ramazan ayının gelmesiyle değişen beslenme düzeninin astım hastaları üzerinde olumsuz etkiler oluşturulabileceği uzmanlar tarafından belirtilirken, hastaların Ramazan ayı süresince dikkat etmeleri gerekenler konusunda  şu uyarılarda bulunuyorlar:

 • Oruç tutarken vücudun susuz kalması nedeniyle akciğerde bulunan salgıların giderek kuruması, bronşlarda daralma meydana gelmesine neden olarak hastalığı tetikleyebilir.
 • Ayrıca iftar sırasında uzun süren açlık sonrasında düşen kan şekerinin bir anda aşırı yemek yiyerek yükselmesi, astım hastalarının yaklaşık %80’ninde bulunan reflüyü tetikleyebilir, reflü nedeniyle de hastaların astım atakları oluşabilir.
 • Bütün bu risk faktörlerinden dolayı astım hastalarının Ramazan ayında küçük porsiyonlar halinde az az ancak sık sık beslenmelerinde, aşırı yağlı ve kakaolu yiyeceklerden uzak durmalarında fayda vardır.

Kalp Hastaları

Sıcak havalarda oruç tutmanın sağlıklı kişiler için bile zorlayıcı olduğu düşünülünce, kalp rahatsızlığı yaşayan kişiler için ise oruç tutmanın ne derece riskli olduğunu belirtmeye gerek yok. Uzmanlar özellikle son 1 yıl içerisinde kalp krizi geçirmiş, kalp yetersizliği yaşayan, kalp kapakçıları değişmiş, yeni kalp ameliyatı olmuş, kontrolsüz hipertansiyon problemi yaşayan ve inme riski nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin oruç tutmalarını çok riskli bulurken, oruç tutabilecek kalp hastlarına ise şu taviyelerde bulunuyorlar:

 • Ramazan ayında sıcaklığın gün içinde en etkili olduğu 10:00 – 16:00 aralığında dışarı çıkmamaya özen gösterin. Aşırı sıcaklığın etkisiyle vücutta meydana gelen terleme, kan basıncının düşmesine ve sonrasında ise kalp ritminin hızlanmasına neden olabilir.
 • Sıvı kaybetmemek için fiziksel aktivitelerinizi mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.
 • İftar ve sahur arasında bol bol su için. Vücudunuzda sıvı eksikliğinin yaşanması halinde, tansiyon düşüklüğü ve kalp ritmi bozukluğunun ortaya çıkabileceğini unutmayın.
 • İftar esnasında olabildiğince yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durun. Tokluk hissine ulaşmadan yemek yemeyi bırakın.
 • Vücudun ertesi gün için açlığı daha az hisssetmesi için mutlaka sahura kalkın. Sahurda daha çok protein ağırlı yiyecekler ve su tüketin.
 • Öğle uykusunun kalp krizi geçirme riskini önemli ölçüde düşürdüğü belirtilmekte. Bu nedenle mümkün olduğunca öğle saatlerinde uyumaya çalışın.
 • Sigaradan mutlaka uzak durun.
 • Kalp hastasıysanız baş dönmesi, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, aşırı terleme ve kas krampları gibi durumlarda mutlaka acil yardım isteyin.

Bütün bu öneriler içerisinde belirttiğimiz gibi herhangi bir sağlık problemi yaşayan herkesin Ramazan ayında oruç tutmak için öncelikli olarak doktorlarına başvurmaları gerekiyor. Siz de beklemediğiniz anlarda yaşayabileceğiniz sağlık problemleri için özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Hiç vakit kaybetmeden ister Sigortam.net üzerinden online olarak, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı üzerinden kendiniz veya yakınlarınız için en uygun özel sağlık sigortasına sahip olun. 


Okumaya Devam Edin

Ramazan Ayında Oruç ve Sağlıklı Beslenme

03 Ağustos 2011 Çarşamba
Ramazan ayında oruç tutarken sağlıklı beslenme konusunda ipuçlarına Sigortam.net’te cevap bulabilirsiniz.

Ramazandan Bayrama Geçerken Dikkat!

23 Ağustos 2011 Salı
Ramazandan Bayrama Geçerken Dikkat! Beslenme alışkanlığındaki bu ani değişiklik, sağlığınızı etkileyebilir.

Ramazan Ayını Rahat Geçirmek için Dikkat Edillmesi Gereken 5 Nokta

16 Temmuz 2012 Pazartesi
Havanın sıcaklığına günlerin uzun olması ve oruç tutulan saatlerin artması eklenince, sağlımıza bu yıl her zamankinden daha fazla özen göstermemiz gerekecek.