Ramazandan Sonra Beslenmeye Dikkat!

2014 yılının Ramazan ayı yaz mevsimine denk geldiği için günlerin uzun olmasıyla birlikte oruç süresi de uzadı. Uzun saatler aç ve susuz kalmak, öğünlerin iftar ve sahur olmak üzere 2’ye düşmesi vücudun düzeninin değişmesine de neden oluyor. Ramazan ayının bitmesiyle birlikte kişiye psikolojik olarak rahatlama da geliyor. Bu psikoloji de fazla yemek yeme eğilimini doğuruyor.

Uzmanlar özellikle bayram boyunca sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi konusunda kişileri uyarıyor. Çünkü, Ramazan ayı boyunca sadece 2 öğünle beslenmek vücudun metabolizmasını yavaşlattığı için, Ramazan sonrası fazla besin tüketildiğinde hızlı kilo alımıyla birlikte birçok hastalıklar da beraberinde geliyor.

Özellikle bayram ziyaretlerinde sunulan çeşit çeşit tatlılar, çikolatalar, yemekler iradenize ne kadar güvenseniz de, hayır demeyi zorlaştırıyor. Sonrasında vicdan azabı çekilse de artık geri dönüşü olmuyor. Burada önemli olan nokta mideyi zorlamadan metabolizmayı eski haline döndürmeye çalışmaktır.

Unutmayın sağlıklı ve uzun yaşamın sırları doğru beslenmekten geçiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Ramazandan Sonra Beslenmede Dikkat Edilecek 10 Nokta!
 

 • Bayram sabahı güne kahvaltıyla başlamak temel taşlardan biridir. Böylece günü daha zinde ve enerjik de karşılamış olursunuz. Kahvaltıda yağlı besinler tüketmek yerine peynir, domates, salatalık gibi sağlıklı yiyecekleri tercih etmek gerekir.
   
 • Az ve sık tüketime uymak önem taşıyor. Ara öğünlerin atlanmaması midenin aç kalmasını engellerken ana öğünlerde de fazla besin tüketiminin önüne geçiyor. Günde 3 saatte bir kepekli büskivi, ceviz, badem, elma vs. besinlerden birini yemek gerekiyor. Fazla tüketmemek için her ara öğünde bir çeşit ve az miktarda bulundurulabilir.
   
 • Ana yemeklerde besin tüketimi ise akşam yemeğinde öğle yemeğine göre daha az olmalıdır. Akşamları hazmın daha zor olması rahatsızlık verebilir. Bu nedenle akşamları hafif yiyecekler tüketmek ve kalorisi fazla olan besinlerden kaçınmak, öğlenleri ise protein ağırlıklı beslenmek önemlidir.
   
 • Bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlılardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekiyor. Aşırı şeker içeren bu besinler kan şekerini hızla yükseltip azalttığı için şeker, kalp, damar, obezite gibi ciddi hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle karşınızdakini kırmak istemiyorsanız çok az tüketmeli, eğer mümkünse en hafifini tercih etmelisiniz.
   
 • İkram edilenler arasında çay ve kahve de önemli yer tutuyor. Bu içeceklerin de fazla tüketimi çarpıntı, uykusuzluk gibi rahatsızlıklara neden oluyor. Dolayısıyla bu içecekleri de az tüketmeli, çayı açık kahveyi de az miktarda koyarak içmelisiniz. Ayrıca şeker de kullanmamanız yerinde bir davranış olacaktır.
   
 • Meyve suları ve asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır. Fazla şeker ve asit içeren bu içecekler sindirim sistemi rahatsızlıklarını da meydana getirir. Ayran, taze sıkma meyve suları, soda gibi içeceklerin tercih edilmesi daha doğrudur.
   
 • Mutlaka harekete hayatınızda yer açın. Spor salonlarına gitmeye vaktiniz olmayabilir ama her gün en az 30 dakika yürüyüş yapmanız bile size büyük faydalar sağlayacaktır. Hastalıkların çoğunun hareketsizlikten meydana geldiğini unutmayın.

Ramazan ayı, oruç beslenme ve sağlıkla ilgili yazılarımıza "Ramazan ve Sağlık Rehberi" sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Siz ne kadar kendinize dikkat etseniz, sağlıklı yaşam için gerekli önlemleri alsanız da hiç beklenmedik hastalık durumları ve kaza gibi çeşitli risklerle karşılaşmanız her zaman söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda en ekonomik şekilde ve en iyi şartlarda tıbbi destek almanın yolu ise özel sağlık sigortası yaptırmak.

İhtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun özel sağlık sigortası için Sigortam.net’ten özel sağlık sigortası teklifi alın ve Türkiye’nin en iyi sağlık sigortası şirketlerinden sağlık sigortanızı yaptırın. Dilerseniz 7 gün 24 saat hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan sigorta uzmanlarımıza hemen ulaşarak sigorta poliçenizi anında telefonda satın alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL