444 24 00
7/24 Yanınızdayız

5 Soruda Reflü Hastalığı

02 Mart 2015

Güne her sabah boğazda yanma, ağzınıza acı su gelmesi gibi şikayetlerle başlıyor, gün içerisinde midenizdeki ekşimeler sizi rahatsız ediyorsa, reflü hastalığı ile karşı karşıya olabilirsiniz. 

Gün içerisinde farklı şekillerde kendini gösteren, kişilerin günlük yaşamını aksatmasına neden olan reflü hastalığının bilinmeyenlerini 5 madde ile sıraladık. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 

Sorularla Reflü Hastalığı
 

1. Reflü Nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı midedeki besinlerin yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Reflünün sağlam bir sindirim sistemine sahip kişilerde görülmesi pek mümkün değildir. 

2. Reflü Ciddi Bir Sağlık Problemi mi?

Reflünün ciddiyeti bıraktığı hasara göre değişir. Örneğin; reflü, yemek borusu üzerinde herhangi bir tahrişe neden olmamışsa, ileride ciddi sağlık sorunları görülmeyebilir. Ancak reflü yemek borusunda çeşitli yaralanmalara neden olduysa, kansere kadar gidebilen sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle reflü tedavisinin mümkün olduğunca çabuk yapılması gerekir.

3. Reflüyü Tetikleyen Nedenler Neler?

Reflünün ortaya çıkışının pek çok sebebi var. Örneğin; hamilelik, aşırı kilo alma durumları reflü hastalığına yakalanma riskini arttırabilir. Özellikle kızartılarak yapılan yiyecekler, aşırı yağlı besinler, gazlı içecekler yani yanlış beslenme içerisinde geçen pek çok alışkanlık reflüyü de tetikler.

Reflüyü tetikleyen durumlardan diğerleri şunlardır:

  • Stres-sinir
  • Alkol
  • Yemek borusu alt kısmındaki fıtıklar.
     

4. Reflü Şikayetleri Neler?

Reflü olan kişilerde tipik olarak görülen şikayet şiddetli göğüs ağrısıdır. Hatta bu o kadar şiddetli bir ağrıdır ki kişiler bunu kalp ağrısı ile karıştırabilir. Reflü hastalarında görülen diğer şikayetler: Midede yanma, kaynama, ağza acı su gelmesi ve boğazda gıcıklanma gibi durumlardır. 

5. Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü tedavisi için bazı ilaçlar kullanmak gerekir. Ancak reflü görülen kişilerin beslenme alışkanlıklarını ve yaşam standartlarını değiştirmesi gerekebilir. Reflü hastalarının yapması gerekenlerden bazıları şunlardır:

  • Yatmadan 2 saat önce bir şeyler tüketmemeye çalışın,
  • Şarap, bira gibi mayalı içeceklerden ve sigaradan uzak durun,
  • Yüksek yastıkta yatmayı alışkanlık haline getirin,
  • Kola, kahve, çikolatalı içecekleri ve aşırı yağlı, baharatlı yiyecekleri tüketmemeye çalışın,

Reflü tedavisinin detaylarını "Reflü Deyip Geçmeyin!" başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

Reflü hastalığı, mide problemlerinden sadece birtanesidir. Mide hastalıkları gibi sıklıkla yaşanan sağlık problemlerinin bütçenizi sarsmaması için alınabilecek en iyi önlem özel sağlık sigortasını yaptırmaktır.

Siz de hala sağlık sigortası güvencesine sahip değilseniz, Sigortam.net'e gelerek sigorta sorgulama formunu doldurun. Sigortanız hakkında detaylı bilgiler almak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

02 Haziran 2010 Çarşamba
Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Uyuşturucu Tedavisi Sosyal Güvencede midir?

07 Haziran 2010 Pazartesi
Uyuşturucu bağımlıları veya  insan sağlığına zarar veren madde bağımlıları Alkol Madde Bağımlılığı AMATEM'de  tedavi olmakta ve sosyal hayata sağlıklı bir birey olarak katılmaları sağlanmaktadır.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

30 Mayıs 2010 Pazar
Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması.